بوتاکس شقاق مقعدی

درمان شقاق با بوتاکس و هزینه های آن چقدر است ؟


درمان شقاق با بوتاکس و هزینه های آن چقدر است ؟

شقاق مقعدی نوعی پارگی در پوشش مخاطی است که مخاط نامیده می شود. شقاق مقعدی شیوع زیادی دارد، به طوری که از هر 10 نفر، یک نفر مبتلا می شود. این موارد حدود 1 نفر از هر 10 نفر در هر سنی مشاهده می شود. برای درمان شقاق از روش های مختلفی چون درمان شقاق با بوتاکس، درمان شقاق با لیزر، درمان شقاق با عمل جراحی و … انجام می شود.انتخاب روش با توجه با وضعیت بیمار انتخاب می شود. بوتاکس شقاق و لیزر شقاق روش های سرپایی محسوب می شود و در یک روز انجام می شود.

نحوه درمان شقاق با بوتاکس

پزشک شما ممکن است تزریق بوتاکس را توصیه کند و این تزریق معمولاً با بیهوشی عمومی انجام می شود. با فلج کردن یکی از ماهیچه های پایین عمل می کند که اسپاسم را کاهش می دهد و جریان خون را در ناحیه آسیب دیده افزایش می دهد. این دارو سه تا چهار ماه دوام می آورد و پس از این مدت از بین می رود. این روش تقریبا روش بی خطر و بدون عوارض جانبی محسوب می شود. با این حال، بوتاکس تنها در حدود 50 درصد موارد موثر است و خطر بی اختیاری موقت یا عفونت یا نیاز به درمان بیشتر وجود دارد. در مراحل ابتدایی با همین اقدامات کوچک می توان تا حد زیادی از عود کردن بیماری جلوگیری کرد.

اگر روش درمان شقاق با بوتاکس یا لیزر شقاق به نتیجه نرسد،جراحی انجام می شود. این به عنوان “اسفنکتروتومی جانبی” شناخته می شود. هدف این است که یکی از عضلات پایین را بریده و اسپاسم عضلات اسفنکتر مقعد را برای همیشه کاهش دهد. در حدود 90 درصد بیماران اثر می کند. این عمل تحت بیهوشی عمومی به عنوان یک روش روزانه انجام می شود. اکثر بیماران پس از حدود دو تا چهار هفته بهبود می یابند. اگرچه موثر است، اما از هر 20 بیمار 1 نفر برخی علائم بی اختیاری را تجربه می کند. این معمولاً برای حرکت ادرار یا مدفوع است و در بیشتر موارد موقتی است.

شقاق‌های بسیار مقاوم یا مزمن ممکن است به درمان پیچیده‌تری با جراحی به نام «فلپ‌های پیشرفته» نیاز داشته باشند. این روش یک فلپ از بافت سالم ایجاد می کند که از پوست در اطراف پایین گرفته می شود و سپس روی ناحیه شکاف بخیه می شود. این یک روش پیچیده است که نیاز به گفتگو با جراح شما دارد.

کلنیک هموروئید دکتر آریایی با گروهی از پزشکان متخصص هموروئید با سال ها فعالیت در عرصه درمان انواع بیماری ها همچون شقاق، بواسیر، هموروئید، کیست مویی و .. همواره در تلاش است تا درمان بیماری ها را با کمترین میزان درد و عوارض و خونریزی انجام دهد.

بیشتر بخوانید » درمان شقاق مقعدی

مزیت بوتاکس شقاق

درمان شقاق با استفاده از بوتاکس مزیت های زیادی دارد. یکی از مهم ترین مزیت های درمان شقاق دوره درمان کمتر و درد کمتر است. و یکی از روش های اولیه برای درمان شقاق است که در 50 درصد موارد نیاز به درمان های ثانویه نیست. این یک روش بی خطر است و احتمال بهبودی تا حدود زیادی وجود دارد. با این حال، تمام روش های جراحی خطراتی دارند.

عوارض درمان شقاق با بوتاکس

بی اختیاری: اگر شما تحت درمان شقاق با بوتاکس قرار می گیرید، این احتمال بسیار کم است. اگر این اتفاق بیفتد، موقتی خواهد بود زیرا بوتاکس بعد از حدود سه ماه از بین می رود. اگر اسفنکتروتومی جانبی انجام داده اید، حدود 10 درصد از بیماران از بی اختیاری ادرار یا مدفوع مایع رنج می برند و ممکن است دچار کثیفی شوند. اگرچه این می تواند با بیوفیدبک بهبود یابد، اما ممکن است دائمی باشد.

عفونت: اگر این اتفاق بیفتد زخم قرمز و دردناک می شود و ممکن است تب داشته باشید. شما باید از پزشک خود کمک بیشتری بخواهید زیرا ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید. اگر سیگار می کشید، دیابت دارید یا چاق هستید، در معرض افزایش خطر عفونت زخم هستید.

خونریزی: اگر این اتفاق بیفتد، معمولاً باعث ایجاد هماتوم (جمع آوری خون) در بافت ها می شود. ظاهر کبودی را افزایش می دهد. تورم می تواند روند بهبود را کاهش دهد و ظاهر زیبایی نتیجه نهایی را از بین ببرد. خونریزی شدید بعید است که اتفاق بیفتد اما به ندرت ممکن است نیاز به بازگشت به اتاق عمل داشته باشد. اگر از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین، آسپرین، کلوپیدوگرل (پلاویکس یا ایسکوور) یا دی پیریدامول (پرسانتین یا آسانتین) استفاده کرده باشید، خونریزی بیشتر است.

شکست در درمان: اگر بوتاکس زده اید، احتمال 50% وجود دارد که نیاز به تزریق مجدد داشته باشید. میزان شکست در اسفنکتروتومی جانبی بسیار کمتر است و نزدیک به 2٪ است. اگر فلپ پیشرفت داشته اید، پزشک شما این موضوع را شخصاً با شما شرح می دهد، اما تغییری در جریان خون رسانی به فلپ وجود دارد و شقاق عود می کند.

جایگزین های درمان پزشکی چیست ؟

یکی از مهم ترین مواردی برای بهبودی، تغییر در شیوه زندگی و عادت های مختلف است. برای رفع همه ی مشکلات باید به بررسی ریشه مشکل پرداخت. عواملی مانند یبوست بی تاثیر نیستند و باید درمان شوند.

ریکاوری چگونه است ؟

اگر عمل جراحی داشته باشید، در همان روز به خانه خواهید رفت و درصورتیکه تحت بی حسی موضعی عمل کرده اید، می توانید بلافاصله آن را ترک کنید. برای درمان اگر یک بیهوشی عمومی داشته اید، باید تا زمانی که اثرات آن از بین برود (معمولا چند ساعت) استراحت کنید. اگر یک بیهوشی عمومی داشته اید، بهتر است به همراه شخص دیگری به منزل بروید. سعی کنید در 24 ساعت اول پس از جراحی، دوست یا خویشاوندی را در کنار خود داشته باشید تا بتواند از شما مراقبت کند تا در موارد لازم کمک بگیرید.

با از بین رفتن داروی بیهوشی، برای کمک به هر گونه ناراحتی به تسکین درد نیاز خواهید داشت. درد بعد از این بسته به درمان خاصی که داشته اید متغیر است. درمان بوتاکس درد قابل توجهی ایجاد نمی کند و با پاراستامول و ایبوپروفن قابل کنترل است.

همیشه بروشور اطلاعات بیمار همراه با دارو را مطالعه کنید و اگر سوالی دارید، از پزشک خود بپرسید تا راهنمایی کند. جراح شما همچنین هنگام مرخص شدن از بیمارستان به همراه سایر داروها مانند ملین ها، ضدالتهاب ها و گاهی اوقات آنتی بیوتیک ها یا داروهایی برای محافظت از پوشش معده شما در برابر استرس جراحی و عوارض جانبی، مقدار کمی مسکن های قوی تر به شما می دهد. از داروهای ضد التهاب اینها با دستورالعمل صادر خواهد شد.

اگر اسفنکتروتومی جانبی انجام داده باشید، در قسمت پایین آن یک زخم باز خواهید داشت. این زخم باید با آب تازه زیر دوش یک بار در روز شسته شود. به شما یک پانسمان خشک داده می شود تا روی آن قرار دهید که باید هر روز تعویض شود. اگر فلپ پیشرفت داشته اید، جراح دستورالعمل های خاصی را برای شما صادر می کند.

اگر در مورد ماهیت بافت برداشته شده تردید وجود داشته باشد، نمونه برای آنالیز به آزمایشگاه فرستاده می شود تا از عدم وجود بدخیمی اطمینان حاصل شود. ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا نتایج بیوپسی آماده شود. ممکن است قبل از رفتن به خانه یک قرار ویزیت جهت بررسی نتیجه نیاز باشد.

کلام آخر

در این مقاله روش های درمان مختلفی چون درمان شقاق با بوتاکس بررسی شد. شما می توانید با توجه به شدت بیماری، از روش های ساده ای چون بوتاکس شقاق، لیزر شقاق استفاده کنید. در مواردی که این دو گزینه جوابگو نباشند، از روش هایی مانند جراحی استفاده می شود. برای دریافت مشاوره برای انجام انواع لیزر شقاق، لیزر کیست مویی و … با مشاورین کلینیک هموروئید تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *