درمان شقاق (فیشر) در کمتر از 20 دقیقه بدون بیهوشی
بدون درد و خونریزی با لیزر
  توسط دکتر علی آریایی  
  متخصص جراح عمومی  

شقاق جزو بیماری های بسیار شایع آنورکتال به حساب می آید که در زبان انگلیسی و علمی با نام فیشر شناخته می شود و می تواند بسیار دردناک باشد. ما هم در این صفحه قصد داریم تا شما را با بهترین روش های درمان شقاق آشنا کنیم. همچنین بررسی میکنیم که لیزر درمانی چطور می تواند در مدت 20 دقیقه آن هم بدون درد و خونریزی بیماری را به طور کامل از بین ببرد؟ پس تا انتها همراهمان باشید!

شقاق مقعدی که با نام Anal Fissure هم شناخته می شود جزو بیماری هایی به حساب می آید که باید سریعا برای درمانش اقدام کنید و اینطور نباشد که بعد از چند هفته که درد و خونریزی افزایش پیدا کرد به دکتر مراجعه کنید.به طور کلی سالانه هزاران نفر دچار شقاق می شوند که از این بین تعداد زیادی نیاز به درمان های قطعی مانند لیزر یا جراحی سنتی خواهند داشت و برخی دیگر هم می توانند با روش های سنتی به طور کامل بیماری را درمان کنند (البته در این حالت ممکن است بیماری دوباره برگردد).

معرفی بیماری شقاق (Anal Fissure)

شقاق یعنی ایجاد زخم یا خراش در ناحیه حساس سلولی دیواره مقعد که می تواند با درد زیادی همراه باشد و به همین خاطر است که افراد سریعا به پزشک مراجعه می کنند (مگر در برخی از مواقع که اهمیتی به درد خود نمی دهند).به طور کلی فیشر می تواند به دلایل مختلفی از جمله وراثت یا فعالیت شدید به وجود که در ادامه تمام این موارد را بررسی خواهیم کرد.نکته ای که در اینجا باید به آن اشاره داشته باشیم این است که بسیاری از دوستان شقاق را با بواسیر یا سایر بیماری های نشیمنگاه اشتباه می گیرند و دلیلش هم شباهت بسیار زیاد این موارد با یکدیگر می باشد.

شاید برایتان این سوال به وجود بیاید که چرا درد بیماری شقاق از بواسیر بیشتر است؟ در جواب باید بگوییم که زخم در ناحیه ای ایجاد می شود که معمولا اعصاب زیادی داشته و با کوچک ترین تحرک باعث ایجاد درد می شود و به همین خاطر است که پزشکان قبل از شروع درمان معمولا مسکن های قوی پیشنهاد می دهند که بتوانید در طول روز بیماری را تحمل کنید.

درمان شقاق با لیزر

انواع شقاق و تفاوت آنها با یکدیگر

یکی از سوالاتی برای بسیاری از دستان به وجود می آید این است که چرا پزشکان شقاق را به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می کنند و اصلا این دو چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟ یکی از اصلی ترین تفاوت های این دو مقدار خونریزی و دردی است که به بیمار می دهند و به طور معمول هر چقدر زمان بیشتری از بیماری گذشته باشد در نتیجه درد بیشتری هم خواهید داشت.

شقاق حاد : در این حالت بیماری بین هفته 1 تا 6 قرار دارد و در اغلب مواقع درد به شکل سوزش در کنار خونریزی قطره ای وجود دارد که به مرور زمان بیشتر می شود.همچنین تورم ناحیه زخم شده هم باید در نظر داشته باشید که می توانید با روش های مختلف آن را تا حد زیادی کنترل کنید.

شقاق مزمن : بعد از گذشت بیش از 6 هفته از بیماری که شدت تورم,خونریزی و درد تا حد زیادی افزایش پیدا کرده است و فرد نمی تواند بیماری را تحمل کند.در این حالت تنها روش های درمانی که می توانید انتخاب کنید لیزر و جراحی سنتی می باشند که البته امروزه جراحی سنتی تقریبا منسوخ شده است و کسی سمتش نمی رود.

دلایل ابتلا به شقاق (فیشر)

خب اکنون که با خود بیماری شقاق آشنا شده اید بهتر است نگاهی هم به دلایل ابتلا بیندازیم که این موارد می توانند کمک زیادی به روند درمان بیماری کنند.البته در نظر داشته باشید در برخی از مواقع یک سری از عوامل هستند که به ندرت دیده می شوند و به همین خاطر ما آنها را در اینجا نمی آوریم که سر درگم نشوید!

 • یکی از مهمترین عواملی که باعث ایجاد شقاق می شود,بیماری های گوارشی از جمله یبوست و اسهال هستند که متاسفانه خیلی از افراد این دو را جدی نمی گیرند و تصور می کنند که حتما باید خود به خود درمان شوند.اما در بسیاری از مواقع یبوست برای مدت طولانی در بدن باقی می ماند یا اینکه به دفعات در طول ماه پدیدار می شود که این یعنی احتمال ابتلا به شقاق افزایش پیدا خواهد کرد.برای مثال زمانی که یبوست دارید و می خواهید اجابت مزاج کنید,معمولا فشار زیادی به دیواره مقعد وارد می شود که این فشار می تواند باعث به وجود آمدن شقاق یا بواسیر شود.
 • داشتن رابطه جنسی از مقعد یکی دیگر از مسائلی است که در جوامع امروزی اهمیت کمی به آن داده می شود و همین موضوع باعث افزایش چشمگیر نرخ شقاق شده است.پیشنهاد ما این است که در ابتدا به سلامتی خود و رژیم غذایی که دارید اهمیت بیشتری دهید و در کنارش حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید تا شما را راهنمایی کند.
 • مورد سومی کی می خواهیم به آن اشاره داشته باشیم,رژیم غذایی است که این مورد را تقریبا هیچکس به درستی رعایت نمی کند.دوستان توجه داشته باشید که مصرف غذاهای آماده و فست فودها می توانند آسیب جدی به دستگاه های مختلف بدن مانند گوارش و گردش خون بزنند و دلیلش هم وجود مواد اولیه بی کیفیت در کنار نگهدارنده ها می باشد.
 • نشستن زیاد می تواند فشار زیادی به دیواره مقعد وارد کند که همیشن فشار به مرور زمان باعث ایجاد زخم و تورم خواهد شد.کارمندان و راننده های تاکسی باید توجه بیشتری به سلامتی خود داشته باشند و از طرفی دیگر بعد از هر 1 ساعت نشستن حداقل به مدت 5 الی 6 دقیقه راه بروند که سیستم گردش خون دچار اختلال نشود.
 • انجام ورزش های سنگین مانند وزنه برداری و بدن سازی بدون داشتن یک رژیم غذایی مناسب می تواند باعث بروز این مشکل شود و به همین خاطر است که همیشه می گوییم تنها خوردن مکمل های ورزشی کافی نیست و باید از مربی خود بپرسید دقیقا چه چیزهایی باید مصرف کنید که دچار مشکلات مختلف نشوید.
 • در آخر هم این مورد را بگوییم که خانم های باردار باید بیشتر مراقب وضعیت سلامتی خود باشند,چرا که به دلیل فشار درون شکمی بالایی که دارند در معرض ابتلا به بیماری های مقعدی از جمله شقاق و بواسیر خواهند بود و به همین خاطر است که نباید کارهای سنگین انجام دهند.

روش های درمان شقاق (Anal Fissure Treatment)

دوستان همانطور که همیشه می گوییم,درمان شقاق به روش های مختلفی امکانپذیر بوده و اینکه از کدام راه بروید بستگی به شرایط شما دارد.برای مثال اگر بیماری تنها چند روز است که به وجود آمده است می توانید با کمک روش های سنتی و خانگی تا حد زیادی آن را کنترل یا حتی درمان کنید که البته هزینه کمتری هم دارد (البته این کار به هیچ عنوان تضمینی نبوده و به احتمال زیاد دوباره دچارش خواهید شد).اما به طور کلی ما به بیماران درمان های قطعی مانند لیزر را پیشنهاد می کنیم که مزیت های بسیار زیادی داشته و همین باعث شده است که بیش از 90% بیماران آن را انتخاب کنند.

درمان شقاق با لیزر و مزیت هایش

اگر به صحبت های ما دقت رده باشید متوجه خواهید شد که در این روش درمانی که کلا 20 دقیقه زمان می برد شما به هیچ عنوان درد و خونریزی نخواهید داشت و از طرفی دیگر مزیت های بسیار زیادی که دارد باعث شده که تمام بیماران لیزر را انتخاب کنند.به هر حال اصلی ترین مواردی که می توانیم به آنها اشاره داشته باشیم عبارتند از :

 1. در این روش به هیچ عنوان بیهوشی یا داروهای کنترل استرس استفاده نمی شود و به همین خاطر تقریبا تمام افراد می توانند انجام دهند.در نظر داشته باشید که بی حسی موضعی برای بیمار زده می شود و به هیچ عنوان دردی احساس نمی کند.
 2. به دلیل شکاف بسیار کوچکی که با لیزر زده می شود,تقریبا خونریزی نخواهید داشت و اگر هم باشد تنها در حد چند قطره بوده که به هیچ عنوان احساس نمی کنید.
 3. کل کار حدود 15 الی 20 دقیقه زمان می برد (بدون احتساب مدت زمان مورد نیاز برای اثر بی حسی) و به همین خاطر دیگر نیازی نیست ساعت ها منتظر بمانید.
 4. به دلیل عدم استفاده از دست یا تجهیزات مختلف,امکان ابتلا به عفونت های مختلف وجود ندارد که این مورد در جراحی سنتی به وفور دیده می شود.
 5. گاهی مواقع در جراحی سنتی به دلیل اشتباه پزشک عضله اسفنکتر داخلی دچار آسیب شده و همین موضوع باعث ایجاد بی اختیاری مدفوع در بیمار می شود که درمانش خود زمان زیادی نیاز خواهد داشت.
 6. دوره نقاهت بسیار کوتاه لیزر درمانی باعث شده است که بسیاری از افراد شاغل به آن روی بیاروند.در لیزر شما می بایست یک روز استراحت کامل داشته باشید و بعد از آن می توانید به کارهای روزمره خود برسید! اما در جراحی سنتی این زمان بین 15 الی 30 روز خواهد بود که بسیار زیاد بوده و شما را از زندگی می اندازد.
 7. مراقبت های بعد از لیزر شقاق بسیار ساده هستند و نیازی نیست که کار هزینه بر یا سختی انجام دهید.

بیماران عزیز ما در کلینیک هموروئید با داشتن برترین تجهیزات لیزری CO2 دنیا همراه با کادری مجرب آماده ارائه خدمات درمانی – مشاوره ای هستیم و تنها کافیست همین حالا با شماره 09128184282 تماس بگیرید!

1 دیدگاه

 • سلام وقت بخیر ، فقط می خوام بگم که واقعا ازتون ممنونم واقعا بعد از مدت ها معنی راحت زندگی کردن را متوجه شدم . من شقاق داشتم و از طریق یکی از دوستانم که مشکل بواسیر داشت و پیش شما درمان شده بود اشنا شدم و مشکلم امروز کاملا می تونم بگم از بین رفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *