5/5 - (1 امتیاز)

قطعا بسیاری از شما دوستانی که دارید این مقاله را می خوانید,حداقل یکبار نام فیستول مقعدی را شنیده اید و به دنبال راه حلی برای درمانیا جلوگیری از بیماری هستید. به طور کلی فیستول نسبت به سایر بیماری های مقعدی از جمله بواسیر و شقاق کمتر شایع بوده و همین باعث می شود که بیماران آن را جدی نگیرند و بیماری هم پیشرفت زیادی داشته باشد. به هر حال ما در این مقاله قصد داریم تا روش های درمان فیستول و اینکه اصلا چطور به وجود می آید را بررسی کنیم!

از همین ابتدای کار باید یک موضوعی را به شما دوستان گوشزد کنیم : بسیاری از مواقع دیده می شود که افراد و پیج های ناشناس زیادی اقدام به فروش محولات گیاهی و درمان های خانگی برای فیستول می کنند که همگی هم ضمانت دارند! اما باید بگوییم که هیچ داروی گیاهی برای درمان فیستول اختراع نشده است و تمام این موارد برای کنترل تورم و درد بیماری استفاده خواهند شد و بیماری تا آخر در بدن شما باقی خواهد ماند. حالا در ادامه متوجه خواهید شد که چرا روش های خانگی هیچ تاثیری بر روند درمان بیماری نخواهند داشت.

فیستول چیست؟

خب دوستان اگر به مقالات ما توجه کرده باشید متوجه خواهید شد که قبل از شروع معمولا در رابطه با همان بیماری یک سری توضیحات می دهیم تا کسانی که هیچ اطلاعی ندارند هم بتوانند متوجه منظور ما شوند.فیستول به یک نوع بیماری گفته می شود که یک منفذ بین دو نقطه از بدن به وجود می آید که این منفذ در افراد سالم به هیچ عنوان وجود ندارد. فیستول بیشتر در نواحی روده ای و مقعدی تشکیل می شود که یک سر آن در داخل مقعد قرار داشته و سر دیگر هم معمولا به سطح پوست می رسد که حاوی چرک و سلول های مرده خواهد بود.

در ناحیه مقعدی دو عضله به نام های اسفنکتر داخلی و اسفنکتر خارجی وجود دارند که درون آنها مقدار زیادی غدد هستند که وظیفه ترشح مواد مختلف به درون دستگاه گوارش و دستگاه دفع را بر عهده دارند. گاهی مواقع ممکن است به دلایل مختلف یک یا چندین عدد از این غدد مسدود شوند و همین مسدود شدن باعث ایجاد عفونت و مشکلات دیگر خواهد شد.زمانی که غدد به این شکل در می آیند. عفونت و چرک در آن ناحیه جمع شده و باعث ایجاد آبسه مقعدی می شود که یکی از دردناک ترین بیماری های آنورکتال به حساب می آید و باید سریعا برای درمانش اقدام کنید. در اغلب مواقع فیستول مقعدی در ادامه آبسه به وجود می آید و دلیلش هم این است که با خالی کردن چرک ها، یک منفذ بین این دو نقطه به وجود می آید که همان فیستول است!

به طور کلی هیچ راه حل درمانی برای این دو بیماری وجود ندارد به جز لیزر که کل کار را در مدت 20 دقیقه انجام می دهد و از طرفی دیگر در طول این مدت بیمار به هیچ عنوان درد و خونریزی نخواهد داشت و همین باعث شده که بسیاری از افراد لیزر درمانی را انتخاب کنند.

درمان بیماری های نشیمنگاه

دلایل ابتلا به فیستول و روش های جلوگیری

خب اکنون که با نحوه عمل کردن بیماری آشنا شده اید بهتر است نیم نگاهی هم به دلایل ابتلا بیندازیم و ببینیم که اصلا چطور می توان با روش های ساده از ایجاد بیماری جلوگیری کرد؟ یک نکته ای که در رابطه با بیماری های نشیمنگاه باید به آن اشاره داشته باشیم این است که از لحاظ پیشگیری و درمان شباهت زیادی به یکدیگر دارند و به همین خاطر شما با رعایت چند نکته ساده می توانید از ابتلا به این بیماری های جلوگیری کنید :

 • کسانی که در گذشته در ناحیه مقعدی خود جراحی داشته اند باید بیشتری از سایر افراد به فکر بهداشت فردی خود باشند که مبادا دچار مشکل شوند.همچنین داشتن یک رژیم غذایی مناسب حاوی فیبر فراوان هم می تواند کمک زیادی به بهبود وضعیت دستگاه گوارش و سایر دستگاه های بدن بکند.
 • سل را می توانیم یک بیماری تنفسی در نظر داشته باشیم که متاسفانه گاهی مواقع روده ها را هم درگیر کرده و همین باعث بروز عفونت (آبسه مقعدی) و در نتیجه فیستول می شود.
 • داشتن رابطه جنسی زیاد با افرادی که شناخت کاملی از آنها ندارید یکی از خطرناک ترین کارهایی است که می توانید انجام دهید.یک سری از بیماری های جنسی مانند سیفلیس می توانند در مدت کوتاهی باعث بروز عفونت در بدن شوند که درمان آنها کار چندان ساده ای نخواهد بود.
 • داشتن زخم یا آسیب در ناحیه مقعدی می تواند یکی از دلایل مهم بروز فیستول مقعدی باشد و از طرفی دیگر اگر این مشکل در ناحیه حساس سلولی و در اطراف سوراخ مقعد رخ دهد به آن شقاق گفته می شود که این بیماری هم می تواند با درد و خونریزی همراه باشد.
 • روده بزرگ یکی از حساس ترین اندام های دستگاه گوارش به حساب می آید که می تواند در مدت کوتاهی دچار سرطان و مشکلات دیگر شود (سرطان رکتوم).تومور ایجاد شده در روده بزرگ به مرور زمان باعث بروز یک سری از بیماری های دیگر مانند فیستول و آبسه خواهد شد و به همین خاطر باید سریعا برای درمان اقدام کنید.
 • بیماری کرون را می توانیم مهم ترین دلیل ابتلا به فیستول در نظر بگیریم که باعث ایجاد تورم و التهاب در لوله های دستگاه گوارش خواهد شد و یک سری علائم مانند حلات تهوع,بی اشتهایی,کاهش وزن و درد را به بیمار انتقال می دهد.

روش های درمان فیستول مقعدی

دوستان همانطور که گفته شد امروزه روش های زیادی برای درمان فیستول و سایر بیماری های مقعدی ابداع شده است که متاسفانه 99% آنها کارایی نداشته و تنها برای خالی کردن جیب و وقت شما به کار می روند.در حال حاظر تنها روش هایی که می توانید برای درمان به کار ببرید لیزر و جراحی سنتی می باشند که امروزه دیگر کسی به سراغ جراحی سنتی نمی رود و دلیلش هم معایب بسیار زیادش از جمله دوره نقاهت طولانی است!

اصلی ترین مزیت های درمان فیستول با لیزر

قطعا این سوال برای شما به وجود آمده است که چرا تقریبا تمام بیماران به سراغ لیزر درمانی می روند و جراحی سنتی منسوخ شده است؟ در جواب باید بگوییم در جراحی سنتی بیمار معمولا درد و خونریزی زیادی خواهد داشت که تحمل برای هر کسی ممکن است و یک سری معایب دیگر که با مزایای لیزر ترکیب می کنیم :

 • در لیزر درمانی از بی حسی موضعی استفاده خواهد شد و خبری از بی هوشی نیست و به همین دلیل تمام افراد می توانند برای درمان اقدام کنند.دلیل اینکه ما این مورد را بولد کردیم این است که برخی از دوستان به داروهای بی هوشی حساسیت نشان می دهند و ممکن است دچار مشکل شوند.
 • دوره نقاهت بسیار کوتاه و یک روزه لیزر درمانی باعث شده است که افراد شاغل تنها این راه انتخاب کنند. طول دوره نقاهت در جراحی سنتی بین 15 الی 30 روز است که در طول این مدت باید استراحت کامل داشته باشید که متاسفانه در جامعه امروز چنین چیزی ممکن نیست.
 • به جز مدت زمان نیاز برای بی حسی,تنها 15 الی 20 دقیقه زمان می برد تا کار لیزر انجام شود و دیگر نیازی نیست که 2 ساعت بمانید! بعد از انجام کار هم تنها کافیست برای چند دقیقه روی تخت کلینیک خوابیده و سپس به خانه بروید.
 • مراقبت های بعد از لیزر بسیار ساده تر از جراحی سنتی بوده و نیازی به انجام کار سخت یا هزینه بری نیست. برای مثال یکی از مراقبت مصرف مقدار کمی آلو خشک در طول روز برای جلوگیری از ابتلا به یبوست می باشد.
 • یکی دیگر مزیت های اصلی درمان بیماری های نشیمنگاه با لیزر این است که در طول این کار شما به هیچ عنوان خونریزی نخواهید داشت و دلیلش هم شکاف بسیار کوچکی است که توسط لیزر ایجاد می شود. چرا که بسیاری از مواقع دیده شده است که افراد در جراحی سنتی دچار افت فشار به دلیل از دست دادن خون زیاد می شوند که البته مشکلی هم به وجود نمی آورد.

برای شروع درمان می توانید از مشاوره رایگان خود استفاده کنید و همین حالا با شماره های داخل سایت تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *