2.3/5 - (6 امتیاز)

کیست مویی بیماری نشیمنگاهی به حساب می آید که کمتر از شقاق و بواسیر دیده می شود و به همین خاطر ممکن است بسیاری از دوستان اطلاعی از نحوه ایجاد یا درمانش نداشته باشند.ما هم تصمیم گرفتیم که در این صفحه نگاهی به بهترین روش های درمان کیست مویی بیندازیم و ببینیم که اصلا می توان با راه های خانگی کاری برای کیست مویی انجام داد یا اینکه حتما می بایست به سراغ لیزر یا جراحی سنتی رفت؟ البته در نظر داشته باشید که اغلب روش های سنتی برای کنترل بیماری به کار می روند و شما نباید انتظار درمان قطعی از آنها داشته باشید.

بیماری کیست مویی در زبان علمی با نام سینوس پیلونیدال (Pilonidal Sinos) شناخته می شود که اغلب با درد و خونریزی همراه بوده و باید سریعا به دنبال راهی برای کنترل و درمانش باشید که شدت بیشتری پیدا نکند.چرا که با افزایش شدت ممکن است مشکلات جدی تری هم برای فرد به وجود بیاید یا اینکه به حدی افزایش پیدا کند که انجام کارهای ساده یا حتی نشستن هم ممکن نباشد!

لیزر بیماری های نشیمنگاه

کیست مویی چیست

کیست مویی زمانی ایجاد می شود که یک یا چندین تار موی در زیر پوست گیر می کنند و همین باعث ایجاد عفونت و تورم در ناحیه بیماری می شود.این تارهای مو اغلب در ناحیه مقعدی و مکان هایی که فشار زیادی به پوست وارد می شود,تشکیل خواهد شد.در حال حاظر بهترین روش درمانی که می توانید از آن استفاده کنید تا بیماری دیگر باز نگردد,لیزر است! به طور کلی سینوس عبارت است از یک کانال به نسبت عمیق که از محل بیماری به سایر نقاط بدن یا خارج از بدن امتداد پیدا می کند و به همین خاطر ممکن است روزانه یک سری چرک و عفونت از آن خارج شود که جای نگرانی نیست.

اما گاهی مواقع دیده شده است که این کانال به دلایل مختلف بسته می شود و همین باعث ایجاد آبسه مقعدی و در نتیجه مشکلات بیشتر خواهد شد.یکی از مواردی که باید به آن اشاره داشته باشیم این است که در بسیاری از مواقع دیده شده است که افراد هیچ اهمیتی به بیماری خود نمی دهند و تصور می کنند که باید خود به خود درمان شود که این طرز فکر کاملا اشتباست! بهتر است بلافاصله بعد از اینکه متوجه بیماری شدید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا معاینه و درمان شوید.

دلایل ابتلا به کیست مویی

خب اکنون که با خود بیماری آشنا شده اید,بهتر است نیم نگاهی هم به دلایل ابتلا به بیماری بندازیم و ببینیم که اصلا چطور به وجود می آید و با چه روش هایی می توانیم از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنیم؟ دوستان توجه داشته باشید که دلایل ابتلا به بیماری های نشیمنگاه شباهت زیادی به یکدیگر دارند و شما با رعایت چند مورد در حقیقت با یک تیر چند نشان خواهید زد و از بروز بواسیر و شقاق هم جلوگیری می کنید.

متاسفانه باید بگوییم که هنوز یک دلیل قطعی برای ابتلا به کیست مویی در نظر گرفته نشده است و بسیاری از پزشکان بر این باورند که یک اختلال در کفل های پوست که در ژن افراد وجود دارد می تواند باعث بروز کیست مویی شود و به همین خاطر است که کیست مویی یک بیماری خانوادگی به حساب می آید.البته این تمام ماجرا نیست و موارد دیگری هم وجود دارند که عبارتند از :

 • کسانی که بهداشت فردی را به خوبی رعایت نمی کنند و اعتقادی به اصلاح موهای زائد خود ندارند بیشتری در معرض بیماری خواهند بود.پیشنهاد می شود تا حد امکان موهای اضافه ناحیه مقعد را شیو کنید!
 • اگر کارمند هستید یا شغلی دارید که مدت زیادی یکجا نشسته اید باید بسیار مراقب خود باشید که کیست مویی در کمین شماست.چرا که با نشستن زیادی معمولا فشار زیادی به تارهای موی آن ناحیه وارد می شود و ممکن است رشد آنها را دچار اختلال کند.
 • گاهی مواقع هم ممکن است عمل های مقعدی که در گذشته داشته باشید باعث بروز کیست مویی شود که این مورد طبیعی بوده و فقط باید از پزشک خود بپرسید که برای جلوگیری از این مشکل چه کارهایی انجام دهید.

در آخر هم این را بگوییم که شما باید تا حد امکان کارهایی را انجام دهید که از ایجاد فشار بر ناحیه مقعدی یا گیر کردن مو درون آن جلوگیری کند.البته یک سری روش های دیگری هم وجود دارند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد (برای جلوگیری از بیماری).

درمان کیست مویی

بیماری کیست مویی بیشتر در چه افرادی دیده می شود

نکته ای که باید به آن اشاره داشته باشیم و ممکن است برای شما هم جالب باشد این است که بیماری کیست مویی برای افراد بالای 40 سال به ندرت پیش می آید و اگر از این سن رد شدید,پس می توانید با خیالی راحت ادامه دهید (البته این بدان معنا نیست که نباید رعایت کنید).از طرفی دیگر به دلیل کم بودن موی بدن کودکان و خانم ها,کیست مویی به مقدار بسیار کمی در این گروه ها به وجود می آید! البته همانطور که گفته شد یک سری از افراد بیشتر در معرض ابتلا قرار دارند که عبارتند از :

 1. افرادی که مشکلات هورمونی دارند یا اینکه در خانواده آنها این بیماری به شدت دیده می شود.
 2. کسان که شغل آنها به گونه است که می بایست مدت زمانی زیادی یکجا بشینند هم فشار مقعدی زیادی خواهند داشت.
 3. کسانی که اضافه وزن دارند هم بیشتر از سایر افراد در معرض بیماری های نشیمنگاه هستند.
 4. داشتن خارش یا زخم در ناحیه مقعدی یکی از دلایل مهمی است که باعث ایجاد کیست مویی می شود و شما با خارش دادن روند رشد موها رو دچار اختلال خواهید کرد.
 5. افرادی که موی زیادی در ناحیه مقعدی خود دارند حتما می بایست در طول ماه یکبار شیو کنند که این مشکل برایشان به وجود نیاید.همچنین بهتر است تا حد امکان استحمام را فراموش نکنید به ویژه در فصول گرما که مقدارت تعریق و فعالیت زیاد است.

پیشنهاد ما برای افراد که مدت زمان زیادی را یکجا می نشینند این است که بعد از هر 1 ساعت نشستن حداقل به مدت 5 دقیقه راه بروند که با این کار می توانند از ایجاد اختلال در دستگاه گردش خون و ابتلا به بیماری های مختلف از جمله کیست مویی جلوگیری کنند.

بهترین روش های درمان کیست مویی

خب دوستان اکنون که با تمام موارد مرتبط با بیماری کیست مویی آشنا شده اید بهتر است برویم به سراغ روش های درمان که اهمیت بسیار زیادی داشته و روش های مختلفی هم وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.فقط باید در نظر داشته باشید که در حال حاظر بهترین روش درمان کیست مویی که از برگشت بیماری هم جلوگیری می کند,لیزر است که بیش از 90% بیماران انتخاب می کنند و دلیلش هم مزیت های بسیار زیاد این روش است که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

بسیاری از مواقع می بینیم که افراد بدون مراجعه به پزشک می خواهند با روش های سنتی و خانگی اقدام به درمان کیست مویی کنند که این کار یک نوع خودزنی به حساب می آید و حتی ممکن است شما چندین مشکل دیگر هم داشته باشید که از آنها بی خبرید.به همین خاطر است که همیشه باید در ابتدا نظر پزشک را بخواهید و سپس درمان را شروع کنید.

درمان کیست مویی با لیزر

ما همیشه در ابتدا به بیماران خود استفاده از لیزر را برای درمان بیماری های نشیمنگاه پیشنهاد می دهیم که نسبت به سایر روش ها بسیار بهتر بوده و به همین خاطر است که لیزر در مدت کوتاهی که آمده توانسته توجه بسیاری از بیماران را به خود جلب کند.به هر حال اصلی ترین مزایای این روش درمانی را می توانیم موارد زیر در نظر داشته باشیم :

 • کل عمل لیزر حدود 20 دقیقه زمان می برد که نسبت به جراحی حدود 2 ساعت کمتر بوده و همین باعث شده که وقت شما تلف نشود.
 • برای شروع کار به هیچ عنوان از داروی بیهوشی یا آرام بخش استفاده نخواهد شد و تنها یک بی حسی موضعی زده می شود.
 • شما به هیچ عنوان در هنگام لیزر درد نخواهید داشت و این یک نکته مثبت برای کسانی است که ترس زیادی از عمل دارند.
 • به دلیل کوچک بودن شکاف ایجاد شده به وسیله لیزر,دیگر خونریزی در کار نخواهد بود و فشار بیمار هم در حین انجام کار نخواهد افتاد.
 • استفاده از لیزر باعث شده که دیگر دست یا سایر ابزارهای جراحی کاربردی نداشته باشند و به همین خاطر بیمار دچار عفونت های مختلف نمی شود.
 • بعد از انجام کار تنها می بایست برای چند دقیقه بر روی تخت استراحت کنید و سپس به خانه برگردید.
 • دوره نقاهت لیزر درمانی تنها یک روز بوده و بعد از آن می توانید به کارهای روزمره خود برسید (البته باید توجه زیادی به مواردی که پزشک برای مراقبت های بعد از لیزر به شما می گوید,داشته باشید).

درمان کیست مویی به روش سنتی

درمان کیست مویی در موارد محدودی به روش سنتی درمان می شود. اما در مواردی هم باعث عفونت و عود کرد کیست مویی می شود. پیشنهاد ما مراجعه به دکتر متخصص است. کلینیک هموروئید دکتر آریایی کلیه خدمات درمان کیست مویی و لیزر کیست مویی با بهترین تجهیزات در اسرع وقت ارائه می شود. برای دریافت مشاوره و تعیین وقت قبلی با کلینیک هموروئید دکتر آریایی تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *