دکتر متخصص هموروئید

Rate this post

زمان مراجعه به دکتر متخصص هموروئید

بواسیر شرایطی است که با وریدهای متورم در مقعد و پایین رکتوم مشخص می شود. بواسیر که به آن هموروئید هم می گویند، از هر 20 نفر یک نفر را مبتلا می کند و حدود نیمی از افراد بالای 50 سال هموروئید از آن رنج می برند. هموروئید می توانند داخلی (داخل مقعد یا راست روده) یا خارجی باشند. ممکن است تعجب کنید که آیا هموروئید خطرناک است و چقدر طول می کشد؟ در این مقاله به بررسی زمان و علائمی که در صورت مشاهده آنها بهتر است هرچه زودتر به دکتر متخصص هموروئید مراجعه کنید می پردازیم.

مدت زمان بواسیر چقدر است؟ پاسخ به این متغیر است. درمان هموروئیدهای کوچک ممکن است در عرض چند روز موثر باشد، در حالی که هموروئیدهای بزرگتر ممکن است مدت بیشتری طول بکشد. اکثر هموروئیدها را می توان در خانه مدیریت کرد، اما در صورت داشتن هر یک از علائم زیر، برای ارزیابی و درمان به پزشک مراجعه کنید:

علائم مهم هموروئید

اگر درد یا خونریزی شدید باشد

اگر خودتان را با مدفوع کثیف می کنید

اگر بواسیر مدام عود می کند

اگر پس از یک هفته درمان در منزل همچنان به درد، خونریزی و خارش ناشی از بواسیر ادامه می دهید.

اگرچه شایع نیست، اما اگر دچار سرگیجه، غش یا خونریزی زیاد از مقعد می شوید، این یک اورژانس است و باید فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید.

علل شایع هموروئید

بواسیر در اثر فشار در قسمت تحتانی رکتوم یا مقعد یا ضربه به آن ناحیه ایجاد می شود. این جریان خون را از ناحیه رکتوم شما مسدود یا کند می کند و باعث برآمدگی وریدها و بیرون راندن آن می شود. بواسیر ممکن است به دلایل زیر ایجاد شود:

زور زدن در حین حرکت روده ها

تجربه یبوست مزمن یا اسهال

باردار بودن

چاق بودن

نشستن برای مدت طولانی

خوردن یک رژیم غذایی کم فیبر

انجام مکرر بلند کردن اجسام سنگین

داشتن رابطه مقعدی

داشتن عفونت مقعدی

بواسیر با افزایش سن آشکارتر می شود زیرا بافت همبند که هموروئیدهای داخلی را در داخل راست روده نگه می دارد ممکن است ضعیف شود و به وریدها اجازه می دهد از طریق مقعد برآمدگی (پرولاپس) داشته باشند.

برای مطالعه بیشتر » درمان هموروئید

درمان خانگی بواسیر

علائم هموروئید می تواند ناراحت کننده باشد، اما قبل از مراجعه به دکتر متخصص هموروئید ، چندین درمان خانگی وجود دارد که می تواند به تسکین درد و ناراحتی کمک کند. این شامل:

بعد از هر بار اجابت مزاج به مدت 10 تا 15 دقیقه حمام آب گرم یا حمام نشسته بگیرید.

هر روز ناحیه مقعد خود را به آرامی با آب گرم تمیز کنید.

از دستمال های پاک کننده حاوی الکل یا معطر در اطراف مقعد خود استفاده نکنید. اینها باعث خشک شدن و تحریک می شوند.

دستمال توالت را قبل از استفاده از آن مرطوب کنید تا بعد از اجابت مزاج تمیز شود.

کمپرس سرد را روی مقعد خود قرار دهید.

از نرم کننده های مدفوع استفاده کنید.

مسکن های بدون نسخه (OTC) از جمله استامینوفن یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن را مصرف کنید.

تغییر سبک زندگی 

ممکن است با تغییراتی در سبک زندگی از تشکیل یا بدتر شدن هموروئید جلوگیری کنید. این تغییرات عبارتند از:

در حین حرکت روده ها فشار نیاورید.

مدت زمانی را که در توالت می گذرانید محدود کنید.

فیبر را در رژیم غذایی خود افزایش دهید. فیبر به حجیم شدن مدفوع کمک می کند تا بتواند از طریق روده شما حرکت کند و همچنین به ماندن آب در مدفوع کمک می کند تا خشک نشود و دفع آن دشوار نباشد.

مصرف مایعات را افزایش دهید. شش تا هشت لیوان آب و مایعات دیگر بنوشید تا مدفوع خود را نرم نگه دارید.

به طور منظم تمرین کن. این به تنظیم و تحریک روده های شما کمک می کند.

از پمادهای موضعی استفاده کنید. کرم ها و شیاف های OTC می توانند به تسکین درد و کاهش تورم کمک کنند..

برای هموروئید به چه کسی مراجعه کنیم؟

کلینیک هموروئید دکتر علی آریایی ارائه کننده کلیه خدماتدر بیشتر موارد، پزشک خانواده یا پزشک مراقبت های اولیه می تواند به شما در مدیریت هموروئید کمک کند. با این حال، اگر هموروئید شما شدید باشد، ممکن است لازم باشد به یک دکتر متخصص هموروئید مانند جراح کولورکتال یا متخصص گوارش مراجعه کنید. این متخصصان می توانند درمان پیشرفته تری برای هموروئید ارائه دهند، مانند:

بستن نوار لاستیکی: یک جراح یک نوار لاستیکی مخصوص پزشکی را دور پایه هموروئید قرار می دهد تا گردش خون را قطع کند. در عرض یک هفته، انتهای هموروئید چروک می شود و می افتد و بافت اسکار را پشت سر می گذارد.

هموروئیدکتومی: این یک روش جراحی سرپایی برای برداشتن هموروئید است.

منگنه کردن هموروئید: این روش عمدتاً برای بواسیر داخلی استفاده می شود، این روش از یک ابزار منگنه استفاده می کند که بافت را جدا می کند.

اسکلروتراپی: این شامل تزریق یک محلول شیمیایی به طور مستقیم به بواسیر برای کوچک کردن آن است.

فتوکوآگولاسیون مادون قرمز: این روش فقط برای بواسیر داخلی استفاده می شود، این روش نور مادون قرمز را به سمت بافت هموروئید هدایت می کند تا اسکار ایجاد کند که جریان خون را به بواسیر مسدود می کند.

انعقاد الکتریکی : مشابه انعقاد نوری مادون قرمز، این روش از جریان الکتریکی برای ایجاد بافت اسکار استفاده می کند.

برخی از افراد ممکن است از صحبت با پزشک خود در مورد هموروئید خجالت بکشند، اما این وضعیت به قدری رایج است که اگر آن را مطرح کنید، پزشک شما تعجب نخواهد کرد. نیازی به زندگی با درد و ناراحتی هموروئید نیست. درمان سریع به شما این امکان را می دهد که زندگی خود را راحت تر داشته باشید.

خدمات درمان بواسیر

در این مقاله علائمی که در صورت مشاهده آن ها بایستی بهدکتر متخصص هموروئید مراجعه کرد، بررسی شد. کلینیک هموروئید دکتر علی آریایی ارائه کننده کلیه خدمات درمان و لیزر بواسیر، لیزر کیست مویی، لیزر فیستول و… می باشد. برای دریافت مشاوره و تعیین وقت قبلی تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *