نشستن با هموروئید

Rate this post

نحوه صحیح دستشویی رفتن و نشستن با هموروئید 

مردم اغلب از صحبت در مورد هموروئید خجالت می‌کشند، اما تقریباً نیمی از بزرگسالان حداقل گاهی با آن سروکار دارند. بواسیر زمانی اتفاق می‌افتد که نشستن یا زور زدن باعث ایجاد حفره‌هایی از خون در سیاهرگ‌های داخل و اطراف مقعد می‌شود. اگر چه به طور معمول قابل درمان است و یک نگرانی جدی برای سلامتی نیست، اما بواسیر می تواند نشستن را بسیار ناراحت کننده و آزار دهنده کند. اگر می‌خواهید در هنگام ابتلا به هموروئید راحت‌تر باشید، باید کمتر بنشینید. در این مقاله قصد داریم تا بهترین حالت برای نشستن با هموروئید را شرح دهیم.

نشستن راحتتر در دستشویی

موقعیت خود را روی توالت تنظیم کنید. در بیشتر تاریخ بشریت، افرادی که با چمباتمه زدن در جنگل یا روی سوراخی در زمین مدفوع می‌کردند. و هنوز یک میلیارد نفر یا بیشتر در سراسر جهان هنوز از این موقعیت استفاده می‌کنند. چمباتمه زدن با زانوها در مقابل شکم، تراز داخلی بهتری را برای اجابت مزاج ایجاد می کند و فرآیند آن را تسریع می کند. و برخی از متخصصان معتقدند که این وضعیت به طور قابل توجهی احتمال ابتلا به هموروئید را کاهش می دهد.

یکی از روش های که کارایی و تاثیر زیادی دارد، قرار دادن یک شی زیر پا است. به طور مثال یک صندلی کوچک گزینه خوبی است؛ که می تواند تراز داخلی بدنتان را بهبود ببخشد. در نتیجه به دفع سریعتر مدفوع و کاهش فشار ناشی از هموروئید کمک کند.

استفاده از بالشتک برای نشستن با هموروئید

هنگام نشستن از بالشتک استفاده کنید. وقتی صحبت از بواسیر به میان می‌آید، نشستن خود مشکل اصلی است. بنابراین نشستن طولانی‌ مدت روی راحت‌ترین صندلی‌ها هم ممکن است درد و خارش رکتوم را برای شما به همراه داشته باشد. با این حال، صندلی نرم‌تر به صندلی سخت ترجیح داده می‌شود، بنابراین وقتی روی صندلی سخت، نیمکت و غیره می‌نشینید، یک کوسن یا بالش ضخیم را در زیرخود قرار دهید.

همچنین می‌توانید طیف وسیعی از محصولاتی را که به‌عنوان «بالش هموروئید» به بازار عرضه می‌شوند، تهیه کنید. هیچ تضمینی وجود ندارد که هر یک از اینها بیشتر از یک بالش کمک کند، اما ممکن است به بهبود وضعیت شما کمک کند. بالشتک های دونات شکل از نوع استفاده شده در زمانی که فردی تحت عمل جراحی قرار گرفته یا در ناحیه مقعد آسیب دیده است، گزینه دیگری است که باید در نظر گرفته شود. آنها را امتحان کنید و ببینید چه چیزی برای شما بهتر است. استفاده از بالشتک یکی از بهترین حالت های نشستن با هموروئید است.

تمیز و خشک نگهداشتن ناحیه

ناحیه را خنک و خشک نگه دارید. اگر تا به حال هموروئید داشته اید، احتمالاً می دانید که گرم شدن و عرق کردن بین ران ها می تواند خارش و ناراحتی مقعد را به طور غیرقابل تحملی افزایش دهد. ایستادن یا به خصوص نشستن با لباس های تنگ که گرما و رطوبت را نگه می دارد و مانع گردش هوا می شود؛ می تواند اوضاع را بدتر کند. در کنار تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه، انتخاب لباس مناسب به تسکین درد کمک کند. لباس های گشاد (از جمله لباس های زیر) از پارچه های تنفس پذیر مانند پنبه انتخاب کنید. اگر لباس زیری که به تن دارید از تعریق مرطوب شده است، لباس زیر تازه عوض کنید.

کمتر نشستن

زمان کمتری را در توالت بگذرانید. استفاده از توالت اغلب وجود هموروئید را از طریق خون قرمز در آب یا روی بافت حمام شما آشکار می کند. نشستن روی توالت نیز یکی از دلایل اصلی بواسیر است، به خصوص اگر زمان زیادی را در آنجا سپری کنید یا در حین مدفوع فشار بیاورید. هر چه سریعتر وارد توالت شوید، مدفوع کنید و خارج شوید، بهتر است.

بیهوده در توالت معطل نشوید. دستشویی محلی برای کتاب خواندن و یاب ازی با گوشی نیست. اگر روال توالت شما به دلیل یبوست منظم بیش از چند دقیقه طول می کشد، به روش های تسکین مانند نوشیدن آب بیشتر، خوردن غذاهای غنی از فیبر بیشتر و مصرف مکمل های فیبر ویا نرم کننده های مدفوع توجه کنید. البته وقتی که نیاز به دستشویی رفتن دارید، فوراً از توالت استفاده کنید. نگه داشتن آن می تواند باعث ایجاد یا تشدید یبوست شود.

نشستن طولانی مدت

همچنین برای مدت طولانی در جای دیگر ننشینید. نشستن باعث افزایش فشار روی سیاهرگ‌های داخل مقعد و اطراف آن می‌شود و این رگ‌های تحت فشار محل شکل‌گیری هموروئید هستند. سعی کنید به جای نشستن هنگام تماشای تلویزیون، کار کردن پشت میز به دنبال مدلی قابل تنظیم باشید که به شما امکان می‌دهد هم بنشینید و هم بایستید و در زمان‌های دیگر در طول برنامه روزانه خود، بایستید که برای سلامتی و جلوگیری از هموروئید مفید است.

زمانی که نیاز به نشستن دارید، هر چند وقت یکبار با ایستادن و حرکت در اطراف استراحت کنید. این می تواند به جلوگیری از تجمع خون که باعث هموروئید می شود کمک کند و می تواند تا حدودی درد بواسیر را تسکین دهد. به طور کلی نباید نشستن با هموروئید طولانی مدت باشد.

ورزش کردن

در حالی که ایستاده اید حرکت کنید. ایستادن به جای نشستن برای سلامتی مفید است و ورزش به جای ایستادن حتی بهتر است. پیاده روی، رقصیدن، باغبانی یا هر فعالیت با شدت متوسط ​​دیگری از بسیاری جهات برای بدن شما مفید خواهد بود؛ از جمله کاهش یبوست. همچنین ورزش می تواند به کاهش وزن اضافی شما کمک کند، که به نوبه خود باعث کاهش فشار روی رگ های خلفی در هنگام نشستن خواهد شد.

 

3 روش مهم برای بهبود بواسیر

1. جلوگیری از یبوست

برای مقابله با یبوست اقدام کنید. هر کسی ممکن است به هموروئید مبتلا شود، اما افرادی که یبوست دارند تقریبا همیشه به آن مبتلا می شوند. نشستن طولانی مدت روی توالت و فشار دادن برای بیرون راندن مدفوع سفت و فشرده، یکی از علت های تشکیل و ناراحتی هموروئید است. یکی از ساده ترین راه ها برای مبارزه با یبوست نوشیدن آب بیشتر است. مصرف روزانه 9 فنجان (2.2 لیتر) مایعات به خانم ها و مصرف 13 فنجان (3 لیتر) به آقایان توصیه می شود. همچنین فیبر بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید. سبزیجات، میوه ها و غلات پرفیبر مانند جو را بیشتر مصرف کنید.

به عوارض جانبی هر دارو یا مکملی که مصرف می کنید نگاه کنید. یبوست ممکن است در اثر مصرف برخی داروها ایجاد شود. در صورت وجود این مورد، در مورد قطع یا تعویض دارو با پزشک خود صحبت کنید. همچنین استفاده از مکمل فیبر یا نرم کننده مدفوع را نیز در نظر بگیرید. با این حال، قبل از انجام هر گونه رژیم طولانی مدت با پزشک خود مشورت کنید.

به خاطر داشته باشید که برای جلوگیری از یبوست، باید ترکیبی از این کارها را انجام دهید. افزایش ورزش، مصرف مایعات و فیبر، و همچنین قطع هر گونه داروی مشکل ساز، بهتر از هر درمانی که به تنهایی انجام می شود، برای کاهش یبوست کمک می کند.

بیشتر بخوانید » غذاهای ملین 

2. نظافت و تمیزی ناحیه

ناحیه هموروئید را تمیز نگه دارید. تمیز کردن و خشک کردن منظم و ملایم می تواند به بهتر شدن و تسکین هموروئید شما کمک کند. به عنوان مثال، به جای دستمال توالت استاندارد، از دستمال مرطوب از قبل مرطوب شده (اما بدون عطر) استفاده کنید.

درمان های موضعی یا داروها را امتحان کنید. طیف وسیعی از درمان‌ها و داروهای موجود در هر داروخانه، نشانه‌ای واضح از شیوع هموروئید است. گزینه های مختلف را امتحان کنید و ببینید چه چیزی به شما تسکین می دهد، اما از هیچ درمان هموروئیدی برای بیش از دو هفته استفاده نکنید بدون اینکه درباره ی آن با پزشک مشورت کنید.

کرم ها یا پمادهای هموروئید می توانند به کوچک شدن بافت های هموروئید و تسکین خارش و ناراحتی کمک کنند. در یک سطح اساسی تر، قرار دادن یک کیسه یخ پیچیده یا کمپرس سرد در شکاف باسن می تواند به طور موقت درد و التهاب را تسکین دهد. داروهای تسکین دهنده درد مانند استامینوفن یا ایبوپروفن نیز ممکن است مقداری از ناراحتی هموروئیدی را تسکین دهند.

3. با پزشک خود مشورت کنید. اگر خارش و ناراحتی مقعدی دارید، یا برجستگی های کوچکی را در خارج از مقعد خود احساس کنید، ویا هنگام اجابت مزاج مقادیر کمی خون قرمز مشاهده می کنید، به احتمال زیاد هموروئید دارید. با این حال، در موارد نادر، شرایط جدی تری از شقاق مقعدی گرفته تا خونریزی داخلی و سرطان ممکن است علت باشد. هوشمندانه ترین انتخاب این است که به پزشک خود مراجعه کنید و بررسی کنید که با هموروئید سر و کار دارید، سپس درباره گزینه های درمانی صحبت کنید.

در حالی که اکثر بواسیرها را می توان در خانه درمان کرد، برخی ممکن است نیاز به مداخله پزشک داشته باشند. درمان‌ها می‌توانند از درمان هموروئید با لیزر تا برداشتن جراحی (هموروئیدکتومی) متغیر باشد. ماهیت هموروئید، سطح ناراحتی شما و بسیاری از عوامل دیگر زمانی که شما و پزشکتان بهترین روش درمانی خود را تعیین می کنید، تاثیرگذار خواهند بود.

 

کلام آخر

در این مقاله بهترین نکات و روش های نشستن با هموروئید شرح داده شد. نکاتی که با رعایت آنها وضعیت شما تا حد زیادی بهبود خواهد یافت. امید است این مطالب برای شما مفید و ثمربخش باشد. کلینیک هموروئید ارائه کننده کلیه خدمات درمان شقاق با لیزر ، درمان بواسیر با لیزر، درمان فیستول با لیزر می باشد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی برای مراجعه به کلینیک تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *