5 راهکار موثر برای درمان یبوست در کودکان

Rate this post

5 راهکار موثر برای درمان یبوست در کودکان

احتمالا کودک شما هم با مشکل یبوست رو به رو شده است. درمان یبوست در کودکان همانند بزرگسالان نیازمند توجه و بررسی است. به احتمال زیاد کودک شما از دل دردهای متوالی، دل پیچه و یا نفخ شکایت می کند. در برخی از موارد در کودکانی که دچار یبوست می شوند، علائم متفاوتی دارند؛ برای مثال برخی از کودکان رفتارهای خاصی و بی قراری از خود نشان می دهند.

علت و علائم یبوست در کودکان در مقاله قبل بررسی شد. در این مقاله به بررسی راه های درمان یبوست در کودکان می پردازیم.

چگونه یبوست کودک خود را درمان کنیم؟

اگر فکر می کنید فرزندتان نشانه هایی از یبوست را دارد که ممکن است یبوست داشته باشد، او را نزد پزشک عمومی ببرید. درمان یبوست در کودکان بستگی به سن کودک و مدت زمانی که کودک دچار یبوست شده است، بستگی دارد.

هر چه کودک شما طولانی‌تر یبوست داشته باشد، بازگشت و درمان یبوست در کودکان و برگشت به حالت عادی برای او دشوارتر خواهد شد، بنابراین پیشنهاد می شود هر چه سریعتر برای حل این چالش اقدام نمایید. ملین ها اغلب برای کودکانی که غذاهای جامد می خورند، در کنار تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی توصیه می شود.

البته ممکن است چندین ماه طول بکشد تا درمان ها موثر واقع شوند، اما دست از تلاش نکشید تا زمانی که فرآیند درمان تکمیل شود. به یاد داشته باشید که درمان با استفاده از ملین ها ممکن است باعث بدتر شدن شرایط کودک شما قبل از بهبودی کامل آن شود.

هنگامی که یبوست کودک شما برطرف شد، مهم است که از پیشرفت آن جلوگیری کنید. پزشک عمومی ممکن است توصیه کند که کودک شما برای مدتی به مصرف ملین‌ها ادامه دهد تا مطمئن شود که مدفوع او به اندازه‌ای نرم می‌ماند که به طور منظم و بدون مشکل دفع شود.

برای مطالعه بیشتر» علائم یبوست در کودکان

انواع راه های درمان یبوست در کودکان

راه های درمان یبوست در کودکان ، در کودکان 3 ساله یا 7 سال یا 9 ساله جدا از اینکه در چه رده ی سنی هستند، روش های مشابهی دارد.

راهکار اول : خوردن غذای غنی از فیبر

یک رژیم غذایی با فیبر بالا با مایعات فراوان یکی از راه های اساسی برای درمان یبوست در کودکان است. این به این معنی است که بشقاب کودک را با مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه، غلات پرفیبر، نان غلات کامل ، انواع لوبیا و سایر حبوبات، مانند نخود و عدس پر کنید.

یکی از منابع غنی از فیبر که بچه‌ها معمولاً از خوردن آن‌ها لذت می‌برند پاپ کورن با حداقل نمک یا کره است. غذاهای حاوی پروبیوتیک مانند ماست نیز می تواند سلامت گوارش را تقویت کند. در ادامه به شرح اینکه فیبرها چند نوع هست و به چه مقداری بایستی استفاده شوند، پرداخته خواهد شد.

فیبر ها به دو گروه تقسیم می شوند:

فیبر نامحلول چیست؟

فیبرهای نامحلول منابع فیبری هستند که در آب حل نمی شوند. آنها به دفع راحت تر کودک کمک می کنند. مانند سبوس گندم و سبزیجات.Top of Form

Bottom of Form

فیبر محلول چیست؟

فیبرهای محلول، در آب حل می شوند. آنها به کاهش کلسترول و حفظ سطح قند خون در حد نرمال کمک می کنند. غلاتی مانند جو، لوبیا و میوه ها منابع فیبر محلول هستند. فیبر باعث حجیم و رطوبت بیشتر می شود ، در نهایت سبب می شود تا  حرکات آن در طول روده آسان تر انجام شود.

البته بایستی توجه کنید که حجم دادن به رژیم غذایی فرزندتان با فیبر ممکن است همیشه در ابتدا کارساز نباشد.در واقع، رژیم غذایی با فیبر بالا ممکن است یبوست را در برخی از کودکان بدتر کند. فیبر اضافه شده ممکن است حجم زیادی به مدفوع اضافه کند، راست روده و روده بزرگ را کشیده و احساس نیاز به مدفوع را مختل کند، به خصوص در کودکانی که تمایل دارند مدفوع خود را نگه دارند.

بچه ها به چه مقدار فیبر نیاز دارند؟

بر اساس مطالعات انجام شده مقدار مصرف روزانه فیبر برای جلوگیری و درمان یبوست در کودکان تعیین شده است.  در اینجا یک محاسبه سریع و حدودی برای تعیین مقدار حداقلی فیبری که فرزند شما باید روزانه دریافت کند، آورده شده است:

سن + 5 گرم فیبر = کل فیبر روزانه

بنابراین، یک کودک 2 ساله به 7 گرم فیبر در روز نیاز دارد. یک کودک 8 ساله به 13 گرم فیبر در روز نیاز دارد.

سایر دستورالعمل ها به شرح زیر است:

14 گرم فیبر در هر 1000 کالری

و دستورالعمل های دیگر:

  • کودکان 1 تا 3 ساله باید روزانه 19 گرم فیبر دریافت کنند
  • کودکان 4 تا 8 ساله باید روزانه 25 گرم فیبر دریافت کنند
  • دختران 9 تا 13 ساله باید روزانه 26 گرم فیبر دریافت کنند
  • پسران 9 تا 13 ساله باید روزانه 31 گرم فیبر دریافت کنند
  • دختران 14 تا 18 ساله باید روزانه 26 گرم فیبر دریافت کنند
  • پسران 14 تا 18 ساله باید روزانه 38 گرم فیبر دریافت کنند

5 راهکار موثر برای درمان یبوست در کودکان

راهکار دوم : خوردن مایعات و آب کافی

در حین تمرکز بر فیبر، مایعات را فراموش نکنید. اگر کودک شما مقدار زیادی غذای پر فیبر می خورد اما مایعات کافی برای دفع آن از طریق سیستم بدنش دریافت نمی کند، می توانید اوضاع را بدتر کنید. کودک شما باید در طول روز آب فراوان همراه با مقداری شیر بنوشد. مصرف نوشیدنی‌های شیرین را به 110 گرم در روز در کودکان کوچک‌تر و 200 گرم اونس در کودکان مدرسه‌ای محدود کنید.

راهکار سوم: استفاده از ملین ها برای درمان یبوست در کودکان

ملین ها مدفوع برای پاکسازی روده ها استفاده می شود. استفاده از ملین ها برای درمان یبوست در کودکان معمولاً بی خطر هستند. دو اشتباه رایجی که والدین هنگام دادن نرم کننده مدفوع به کودکشان برای یبوست مرتکب می شوند، عدم استفاده از دوز به اندازه کافی زیاد یا قطع زود هنگام آن است.

به عنوان مثال، ممکن است فکر کنید که می‌توانید پس از اولین اجابت مزاج طبیعی کودکتان، از دادن ملین ها خودداری کنید، اما توقف زودهنگام ممکن است کودک شما را برای یک دوره یبوست دیگر مستعد و آماده کند. برخی از کودکان ممکن است نیاز داشته باشند تا چند هفته از ملین ها استفاده کنند تا به طور کامل مشکلشان رفع شود.

استفاده از رژیم غذایی درست به همراه دوز مناسب دارو که توسط پزشک تجویز شود، می تواند راه حلی برای درمان یبوست در کودکان باشد.

همانطور که به ایجاد و تقویت اصلاحات غذایی ادامه می دهید، پزشک اطفال می تواند به شما در مورد برنامه دوز مناسب کودکان توصیه کند.

راهکار چهارم: رفتن به دستشویی در فواصل منظم

برنامه ریزی در اغلب موارد موجب بهبود شرایط می شود، یبوست نیز از این مورد مستثنی نیست. داشتن زمان منظم دستشویی رفتن می تواند به کودک در رفع یبوست کودک کمک کند.

برای درمان یبوست در کودکان او را تشویق کنید که بعد از اول صبح و بعد از هر وعده غذایی به دستشویی بروند. به خصوص برای کودکان کوچکتر بهتر است به جای پیشنهاد، “آیا باید به دستشویی بروید؟” به سادگی بگویید: “الان وقت رفتن به دستشویی است.” با مداومت بر این کار، این رفتار در کودک شما نهادینه خواهد شد که بر درمان یبوست در کودکان کمک شایانی خواهد کرد.

راهکار پنجم: ورزش و تحرک

فعالیت های ورزشی و تحرک بیشتر در اغلب موارد بر رئی یبوست تاثیر به سزایی دارد. کودکان نیز اتز این مورد مستثنی نیستند. کودک خود را تشویق کن که ورزش کند و یا او را در کلاس ورزشی مورد نظرش ثبت نام کنید تا تحرک بیشتری داشته باشد. توجه داشته باشید که ورزش علاوه بر رفع یبوست، بر سلامتی بدنی و ذهنی کودک تاثیر بسیاری دارد.

نکاتی آسان برای مدیریت و درمان یبوست در کودکان

با استفاده از روش های بالا می توانید، به نتایج مطلوبی برسید. بهتر است بدانید در رفع این مشکل بایستی صبور باشید. هر روز پنج وعده میوه و سبزیجات متناسب با سن خود را هدف قرار دهید، این باعث می شود فیبر و آب باهم باشد. میوه ها و سبزیجات با فیبر بالا را به طور مداوم سرو کنید مانند: آلو، آلو، توت، لوبیا، سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی، گل کلم).

بهتر است غلات تصفیه شده مانند نان سفید و ماکارونی سفید را با انواع غلات کامل مانند نان گندم کامل، برنج قهوه ای، ماکارونی گندم کامل و غلات غنی از فیبر جایگزین کنید. همچنین لوبیا را به وعده های غذایی خود اضافه کنید مانند لوبیا چشم بلبلی، سیاه یا چیتی. مطمئن شوید که کودک شما هر روز آب کافی می‌نوشد و یک یا دو فنجان اضافی ضرری ندارد. غذاهای حاوی پروبیوتیک را به رژیم غذایی اضافه کنید.

امید است بتوانید با روش های پیشنهاد شده بتوانید مشکلات خود را تا حد زیادی برطرف کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *