4.2/5 - (83 امتیاز)

 

قطعا شمایی که دارید این مقاله را می خوانید,یا خودتان دچار بواسیر شده اید یا اینکه می خواهید اطلاعاتی در این زمینه به دست بیارید و به همین خاطر ما هم تصمیم گرفتیم که مقاله ای را از روش های درمان بواسیر (هموروئید) بنویسیم و به طور کامل بررسی کنیم و ببینیم که اصلا چطور به وجود می آید و چند نوع مختلف دارد؟ توجه داشته باشید که امروزه روش لیزر درمانی ایجاد شده است که در مدت 20 دقیقه و بدون داشتن درد و خونریزی بیماری را به طور کامل از بین خواهد برد و نیازی به نگرانی در این زمینه نیست.

بیماری بواسیر که در زبان علمی با نام هموروئید شناخته می شود یکی از شایع ترین بیماری های مقعدی به حساب می آید که سالانه میلیون ها نفر به آن مبتلا می شوند و از این بین تعدادی نیاز به درمان های سخت تری از جمله لیزر یا جراحی سنتی خواهند داشت.البته این روش های درمانی به هیچ عنوان مشکل زا نیستند و برای کسانی کاربرد دارند که می خواهند سریعا درمان را شروع کنند یا اینکه بیماری به حدی پیشرفت کرده است که دیگر روش های دارویی و خانگی جواب نمی دهند.

معرفی بیماری بواسیر

خب در ابتدا می بایست کمی با خود بیماری و اینکه اصلا چطور به وجود می آید آشنا شوید.به طور کلی بواسیر (هموروئید) عبارت است از گشادی بیش از حد رگ های ناحیه تحتانی یا همان مقعدی بدن که تاثیر زیادی بر دفع درست مدفوع دارند.شاید برایتان این سوال به وجود بیاید که اصلا چطور می شود که دچارش شویم؟ در جواب باید بگوییم که موارد زیادی از جمله فعالیت اندک در طول روز و رژیم غذایی نامناسب از اصلی ترین دلایل هستند که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

توجه داشته باشید که این تمام ماجرا نیست و خود بیماری بواسیر بر اساس محل تشکیل به دو نوع مختلف یعنی بواسیر داخلی و خارجی تقسیم می شود که هر کدام از این موارد یک سری علائم دارند.البته نکته مثبت این است که برای درمان بواسیر داخلی و خارجی می توان از روش های ثابتی استفاده کرد و اینطور نیست که مثلا فلان پماد یا دستگاه لیزر تنها برای نوع خارجی کاربرد داشته باشد.بسیاری از مواقع دیده شده است که افراد بیماری بواسیر را با سایر بیماری های مقعدی یا انگلی اشتباه می گیرند و از طرفی دیگر هم به پزشک مراجعه نمی کنند که این کار باعث پیشرفت زیاد بیماری و به وجود آمدن مشکلات زیادی برای فرد خواهد شد که درمان آنها خود نیاز به زمان زیادی دارد.

درمان بواسیر با لیزر

انواع بواسیر

همانطور که گفته شد,بواسیر به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم می شود که نوع داخلی دقیقا درون ناحیه مقعدی تشکیل شده و به همین دلیل ممکن است چندان در دسترس نباشد.اما از آن طرف بواسیر خارجی در خارج از ناحیه تشکیل خواهد شد و به همین دلیل می توانید به راحتی آن را ببینید و تشخیص دهید.البته شما به هیچ عنوان نباید به عنوان پزشک اقدام به تشخیص کنید! چرا که ممکن است چندین مشکل دیگر در بدنتان وجود داشته باشد یا آن چیزی که می بینید اصلا بواسیر نباشد.

بواسیر داخلی

هموروئید داخلی در روزهای ابتدایی باعث خونریزی قطره ای خواهد شد که متاسفانه بسیاری از بیماران این نشانه را جدی نمی گیرند و هیچ اقدامی برای درمان نمی کنند.بسیاری دیگر هم با سایر بیماری ها اشتباه می گیرند و به همین خاطر است که می گوییم بلافاصله باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا یک معاینه کامل از شما داشته باشد.از طرفی دیگر بواسیر داخلی به هیچ عنوان درد ندارد و اگر احیانا متوجه شدید که درد و خونریزی را باهم دارید,به احتمال زیاد هر دو نوع بواسیر را به شکل همزمان دارید یا اینکه بیماری دیگری هم به وجود آمده است که مشخص نیست دقیقا چیست!

برای درمان بواسیر داخلی می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید که در ابتدا موارد خانگی و سنتی هستند (این روش ها تنها زمانی به کار می روند که بیماری در وضعیت ضعیف قرار داشته باشد و شما سریع اقدام کنید) و در مرحله بعدی می رسیم به لیزر و جراحی سنتی که البته جراحی سنتی به مرور زمان منسوخ شده و امروزه تنها 10% به سراغش می روند.به طور کلی خود بیماری بواسیر داخلی بر اساس شدت به 4 نوع مختلف تقسیم می شود که عبارتند از :

 1. بواسیر داخلی نوع 1 – ضعیف : در مرحله اول تنها به شکل قطره ای دچار خونریزی خواهید شد که این خونریزی هم در هنگام اجابت مزاج دیده می شود و به رنگ تیره خواهد بود.رگ های اطراف ناحیه مقعدی تا حد زیادی متورم می شوند و این تورم در روزهای ابتدایی چندان زیاد نیست شاید نتوانید متوجه تغییرات شوید.
 2. بواسیر داخلی نوع 2 – نیمه ضعیف : کمی که جلوتر بروید شدت تورم رگ های اطراف بیشتر می شود و به همین خاطر در هنگام انجام فعالیت های سنگین یا اجابت مزاج یک نوع بافت افتاده ظاهر می شود که اصلا جای نگرانی نیست! چرا که بعد از چند دقیقه خودش به داخل باز خواهد گشت و از طرفی دیگر خونریزی هم تا مقداری افزایش پیدا می کند.در نظر داشته باشید که روش های درمان خانگی بواسیر در این مرحله چندان کارساز نیستند و بیشتر برای کنترل بیماری استفاده می شوند.
 3. بواسیر داخلی نوع 3 – شدید : یک مرحله بعد,بیماری تا حد زیادی پیشرفت می کند و خونریزی هم در طول روز خواهید داشت که برای کنترل آن بهتر است از پد مخصوص استفاده کنید.از طرفی دیگر بافت دارای افتادگی دیگر خود به خود داخل نخواهد رفت و می بایست این کار را به شکل دستی انجام دهید که مشکلی به وجود نمی آورد.در نظر داشته باشید که تنها راه درمان بیماری در این مرحله کمک گرفتن از لیزر است که بدون هیچ درد و خونریزی انجام می شود و بهترین انتخاب برای افراد شاغل یا کسانی است که ترس زیادی از جراحی دارند.
 4. بواسیر داخلی نوع 4 – بسیار شدید : در مرحله آخر دیگر حرف از درمان های سنتی گذشته و تنها کاری که می توانید انجام دهید جراحی لیزری است.در این حالت مقدار خونریزی نگران کننده می شود و حتی ممکن است در اثر برخورد زخم با اشیا مختلف دچار عفونت شوید که درمانش مشکل می باشد.در آخر هم این را بگوییم که بافت افتاده دیگر به هیچ عنوان داخل نمی رود (حتی با دست).

بواسیر خارجی

همانطور که گفته شد بواسیر خارجی دقیقا برعکس نوع داخلی بوده و به هیچ نوان خونریزی ندارد! اما از طرفی دیگر این درد است که باعث اذیت شدن بیمار می شود و در روزهای ابتدایی چندان زیاد نیست و به شکل سوزش دیده می شود,اما به مرور زمان شدت درد به حدی می رسد که حتی نمی توانید بنشینید و به همین خاطر مجبور می شوید که اقدام به لیزر کنید.اما ما همیشه به بیماران خود گفته ایم که نباید بگذارید به این مرحله برسد و بهتر است در روزهای ابتدایی اقدام کنید که خودتان هم درد نکشید.

درمان بواسیر

نکته مثبت در رابطه با هموروئید خارجی این است که به راحتی قابل تشخیص بوده و نیاز به فرد دیگری نیست! اما گاهی مواقع بیماران به دلیل خجالتی بودن و ترس از بیماری,آن را با کسی در میان نمی گذارند و همین باعث پیشرفت زیاد بیماری و در نتیجه بروز مشکلات دیگری می شود که یکی از آنها عفونت بافت های اطراف می باشد.در نظر داشته باشید که عفونت می تواند بسیار خطرناک باشد و در کل بدن پخش شود که درمان همین مورد می تواند ماه ها زمان ببرد!

دلایل ابتلا به بواسیر

خب دوستان اکنون که با خود بیماری بواسیر و انواع آن آشنا شده اید بهتر است نگاهی هم به اصلی ترین علل ابتلا بیاندازیم و ببینیم که اصلا چه کارهایی باید یا نباید انجام دهیم که دچارش شویم! در نظر داشته باشید که تمام این موارد ساده بوده و نیازی به هیچگونه هزینه اضافی یا کار وقت گیری ندارد.به هر حال این موارد عبارتند از :

 • زیاد نشستن در یکجا که باعث ایجاد فشار به رگ های اطراف مقعد می شود و همین فشار هم تورم و التهاب را به وجود می آورد.بهترین کار این است که بعد از هر یک ساعت نشستن حداقل 5 دقیقه راه بروید که سیستم گردش خون دچار اختلال نشود.البته برعکس این مورد هم هست و افرادی که کار آنها به شکل سرپایی است باید دقت داشته باشند که مشکلات مختلفی از جمله واریس و بواسیر در کمینشان هستند.
 • بسیاری از مواقع دیده می شود که افراد رژیم غذایی بسیار ناسالمی دارند که بیشتر آن را غذاهای آماده و فست فودها تشکیل می دهد که متاسفانه این مواد غذایی بسیار بی کیفیت بوده و اغلب از نگهدارنده و روغن های مانده تهیه می شوند.باید دقت کنید که خوردن فست فود در طول ماه آن هم بیش از سه بار می تواند مشکلات گوارشی و عروقی زیادی برای بدن به وجود بیاورد و با وضع اقتصادی امروز و مواد اولیه کشور به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود (حال هر چقدر هم گران باشند).برای مثال کنسورهایی که شما ا فروشگاه ها تهیه می کنید,مقدار زیادی مواد نگهدارنده دارند این مواد کارایی دستگاه گوارش را مختل می کنند و برای افراد مسن و کسانی که حساسیت دارند به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود.
 • شاید بارتان نشود اما داشتن استرس و اضطراب هم در می تواند یکی دیگر از دلایل ابتلا به بواسیر باشد که متاسفانه در جامعه امروز به شدت دیده می شود و نمی توان کاری برایش کرد.برای کنترل استرس می توانید از روش های مختلفی از جمله مشاوره پزشکی یا مصرف داروهای اعصاب – روان استفاده کنید که مورد دوم تنها در موارد حاد بوده و باید زیر نظر متخصص خورده شود.البته خود داروهای اعصاب هم ممکن است باعث بروز مشکل در سیستم گوارشی شوند و به همین دلیل بهتر است سمتشان نروید.
 • یبوست را می توانیم یکی از اصلی ترین دلایل ابتلا به هموروئید در نظر داشته باشیم که هر کسی در طول زندگی خود حداقل یکبار دچارش می شود و جزو شایع ترین بیماری های دنیا به حساب می آید.زمانی که دچار یبوست می شوید,مدفوع برای بیرون آمدن فشار زیادی را به دیواره مقعد وارد می کند و این یعنی احتمال ابتلا به بیماری های مقعدی از جمله شقاق و بواسیر افزایش پیدا می کند.شقاق زمانی ایجاد می شود که مدفوع باعث ایجاد خراش یا زخم می شود و بواسیر هم که قطعا می دانید چطور به وجود می آید.پیشنهاد ما این است که در هنگام ابتلا به یبوست کمی آب و روغن زیتون بخورید و منتظر بمانید که مدفوع نرم شده و سپس اقدام کنید!
 • مورد آخری که باید به آن اشاره داشته باشیم این است که نباید داروهای مختلف را مصرف کنید که هیچ اطلاعی از آنها ندارید.بسیاری از مواقع دیده شده است که افراد برای درمان بیماری های مختلف اقدام به مصرف داروها بدون تجویز پزشک می کنند که این کار می تواند مشکلات زیادی را به وجود بیاورد و باید توجه زیادی شود!

روش های درمان بواسیر

برای درمان بواسیر یا همان هموروئید روش های مختلفی وجود دارند که در حال حاظر بهترین و سریع ترین آنها لیزر است که بسیاری از بیماران انتخاب می کنند.در نظر داشته باشید که لیزر درمانی چند سالی است وارد کشور شده و در این مدت کوتاه توانست توجه بسیاری از پزشکان و بیماران را به خود جلب کند و امروزه دیگر کسی به سمت جراحی سنتی نمی رود (در ادامه به دلایل این مورد آشنا خواهید شد).البته ما در ابتدا می خواهیم روش های سنتی و خانگی برای درمان بیماری در حالت ضعیف را بررسی کنیم و سپس به موارد اصلی بپردازیم.

درمان خانگی بواسیر

بیماران عزیز توجه داشته باشید که روش های خانگی سنتی بیشتر برای کنترل بیماری و جلوگیری از پیشرفتش استفاده می شوند و شما به هیچ عنوان نباید به عنوان یک روش قطعی به آنها نگاه کنید که قطعا ناامید خواهید شد.برای مثال اگر درد یا تورم زیادی دارید یک سری مواد سنتی هستند که این مشکلات را برای شما کمرنگ تر می کنند,اما برای قطعی بیماری و اینکه دوباره برنگردد می بایست از جراحی سنتی یا لیزر استفاده کنید.

تشت آب گرم

اولین و ساده ترین موردی که می توانیم به آن اشاره داشته باشیم,تشت آب گرم است که کمک زیادی به بهبود درد و التهاب بیماری بواسیر می کند و بسیاری از پزشکان هم پیشنهاد می دهند.برای این کار کافیست درون یک تشت مقداری آب گرم ریخته در طول روز حداقل 3 بار درونش بنشینید و هر بار هم 15 دقیقه بمانید تا به خوبی اثر کند.البته گاهی مواقع افراد از مواد ضد التهاب یا نمک برای ضد عفونی کردن محل بیماری هم استفاده می کنند که باید زیر نظر پزشک باشد.

مصرف ملین ها

ملین ها به موادی گفته می شوند که باعث نرم تر شدن مدفوع و افزایش عملکرد دستگاه گوارش می شوند که یکی از معروف ترین آنها روغن زیتون می باشد.بهترین کار این است که در طول روز چند قطره روغن زیتون مصرف کنید و فقط باید در نظر داشته باشید که مصرف بیش از اندازه می تواند نتیجه عکس دهد و شما اسهال شوید!

مصرف فیبر گیاهی

همانطور که می دانید,فیبر گیاهی کمک زیادی به درست عمل کردن دستگاه گوارش بدن می کند و به همین خاطر است که تمام پزشکان پیشنهاد می دهند.برای شروع بهتر است حداقل 3 بار در هفته و هر بار هم حداقل 100 الی 140 گرم سبزیجات مصرف کنید که این مشکل برایتان به وجود نیاید.البته فیبر در میوه ها هم به وفور یافت می شود و می توانید جایگزین کنید.

داروی آنتی هموروئید

این مورد بهتر است زیر نظر پزشک مصرف شود که کمک زیادی به بهبود وضعیت بیمار می کند.البته برندهای مختلفی از این دارو را می توانید بدون نسخه تهیه کنید که هر کدام قیمت های متفاوتی دارند که از 40 هزار تومان شروع می شود.اما در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان یک دارو نمی تواند بیماری را به طور کامل درمان کند و به همین خاطر نباید چندان امیدوار باشید.

درمان بواسیر با لیزر

تجهیزات لیزری پیشرفته در کلینیک هموروئید می توانند بیماری شما را تنها در مدت 20 دقیقه به طور کامل درمان کنند و از طرفی دیگر در طول این کار به هیچ عنوان درد و خونریزی نخواهید داشت که نسبت به جراحی سنتی یک مزیت به حساب می آید.برای مثال بسیاری از مواقع خانم ها یا کودکان عزیز که ترس زیادی از خون و درد دارند,نمی توانند به سراغ روش های دیگر بروند و همین باعث شده است که لیزر نسبت به موارد دیگر در جایگاه بهتری قرار بگیرد.البته این تمام ماجرا نیست و یک سری مزیت های دیگر هم دارد که عبارتند از :

 • در لیزر درمانی به هیچ عنوان از داروی بی هوشی استفاده نخواهد شد و به همین دلیل تمام افراد می توانند انجام دهند (به جای بیهوشی از بی حسی موضعی کمک گرفته می شود).
 • مدت زمان انجام بسیار اندک بوده و نیازی به صبر کردن های چند ساعته نیست.حدود زمان برای اثر کردن بی حسی بین 15 الی 30 دقیقه بوده و خود عمل هم 20 دقیقه زمان می برد و بعد از آن نیاز است که چند دقیقه روی تخت استراحت کرده و سپس می توانید کلینیک را ترک کنید.
 • یکی دیگر از مزیت های اصلی بیماری این است که شما از روز بعد می توانید کارهای روزمره خودتان را انجام دهید و به طور معمول تنها یک روز دوره نقاهت دارد که باعث شده انتخاب مناسبی برای افراد شاغل به حساب می آید.
 • هزینه انجام لیزر نسبت به مزیت هایی که دارد بسیار مقرون به صرفه به نظر می رسد.برای شروع از 2 میلیون تومان بوده و اگر مشکل اضافه ای وجود داشته باشد یا اینکه بیماری شدت زیادی پیدا کرده باشد این مبلغ بیشتر خواهد شد.

2 دیدگاه

 • سلام
  دکتر پسری 20 ساله هستم که مدتیه وقتایی که برای مثلا نیم ساعت یا بیشتر روی صندلی میشینم احساس خروج گازی بد بو رو دارم. این مورد در هنگام خواب هم نمود پیدا می کنه و همون بو به طور شدیدتر احساس میشه. هنگام دفع هم احساس می کنم مقداری از مدفوع باقی میمونه. ضمنا هیچ علائمی از سوزش، ترشح،نشت مدفوع، بی اختیاری مدفوع و … ندارم. خواهشمندم راهنمایی فرمایید که مشکل چیه و پیش چه متخصصی باید برم . ممنون

  • سلام وقتتوتن بخیر باشه. لطفا برای دریافت مشاوره و تعیین وقت قبلی با کلینیک تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *