درمان هموروئید(بواسیر) در کمتر از 20 دقیقه بدون بیهوشی
بدون درد و خونریزی با لیزر
  توسط دکتر علی آریایی  
  متخصص جراح عمومی  
 

بواسیر یا هموروئید از بیماری هایی که اکثر انسان ها در طول عمر خود حداقل یک بار به آن دچار می شوند. به همین دلیل شما دوست عزیزی که دارید این مقاله میخوانید به دنبال روش های درمان هموروئید هستید. مادر این مقاله به معرفی بیماری بواسیر یا هموروئید می پردازیم. همچنین به معرفی علت های بوجود آمدن و روش های درمان بواسیر می پردازیم. امروزه روش های جدیدی برای درمان بواسیر استفاده می شود. یکی از انواع این روش ها درمان لیزری است که تنها در 20 دقیقه انجام می شود آن هم با کمترین درد و دوره نقاهت! با ما همراه باشید.

بیماری بواسیر که در زبان علمی با نام بیماری هموروئید شناخته می شود یکی از شایع ترین بیماری های مقعدی به حساب می آید که سالانه میلیون ها نفر به آن مبتلا می شوند و از این بین تعدادی نیاز به درمان های سخت تری از جمله لیزر هموروئید یا جراحی سنتی خواهند داشت. البته این روش های درمانی به هیچ عنوان مشکل زا نیستند و برای کسانی کاربرد دارند که می خواهند سریعا درمان را شروع کنند یا اینکه بیماری به حدی پیشرفت کرده است که دیگر روش های دارویی و خانگی جواب نمی دهند.

درمان هموروئید چیست؟

خب در ابتدا می بایست کمی با خود بیماری و اینکه اصلا چطور به وجود می آید آشنا شوید. به طور کلی بواسیر (هموروئید) عبارت است از گشادی بیش از حد رگ های ناحیه تحتانی یا همان مقعدی بدن که تاثیر زیادی بر دفع درست مدفوع دارند. شاید برایتان این سوال به وجود بیاید که اصلا چطور می شود که دچارش شویم؟ در جواب باید بگوییم که موارد زیادی از جمله فعالیت اندک در طول روز و رژیم غذایی نامناسب از اصلی ترین دلایل هستند که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

توجه داشته باشید که این تمام ماجرا نیست و خود بیماری بواسیر بر اساس محل تشکیل به دو نوع مختلف یعنی بواسیر داخلی و خارجی تقسیم می شود؛ که هر کدام از این موارد یک سری علائم دارند. البته نکته مثبت این است که برای درمان بواسیر داخلی و خارجی می توان از روش های ثابتی استفاده کرد و اینطور نیست که مثلا فلان پماد یا دستگاه لیزر تنها برای نوع خارجی کاربرد داشته باشد. بسیاری از مواقع دیده شده است که افراد بیماری بواسیر را با سایر بیماری های مقعدی یا انگلی اشتباه می گیرند. از طرفی هم به پزشک مراجعه نمی کنند که این کار باعث پیشرفت زیاد بیماری و به وجود آمدن مشکلات زیادی برای فرد خواهد شد که درمان آنها خود نیاز به زمان زیادی دارد.

درمان بواسیر با لیزر

انواع بواسیر

همانطور که گفته شد، بواسیر به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم می شود که نوع داخلی دقیقا درون ناحیه مقعدی تشکیل شده و به همین دلیل ممکن است چندان در دسترس نباشد. اما از آن طرف بواسیر خارجی در خارج از ناحیه تشکیل خواهد شد و به همین دلیل می توانید به راحتی آن را ببینید و تشخیص دهید. البته شما به هیچ عنوان نباید به عنوان پزشک اقدام به تشخیص کنید! چرا که ممکن است چندین مشکل دیگر در بدنتان وجود داشته باشد یا آن چیزی که می بینید اصلا بواسیر نباشد.

درمان هموروئید داخلی

هموروئید داخلی در روزهای ابتدایی باعث خونریزی قطره ای خواهد شد که متاسفانه بسیاری از بیماران این نشانه را جدی نمی گیرند و هیچ اقدامی برای درمان نمی کنند. بسیاری دیگر هم با سایر بیماری ها اشتباه می گیرند و به همین خاطر است که می گوییم بلافاصله باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا یک معاینه کامل انجام شود. از طرفی دیگر بواسیر داخلی به هیچ عنوان درد ندارد و اگر احیانا متوجه شدید که درد و خونریزی را باهم دارید، به احتمال زیاد هر دو نوع بواسیر را به شکل همزمان دارید یا اینکه بیماری دیگری هم به وجود آمده است که مشخص نیست دقیقا چیست!

برای درمان بواسیر داخلی می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید که در ابتدا موارد خانگی و سنتی هستند. (این روش ها تنها زمانی به کار می روند که بیماری در وضعیت ضعیف قرار داشته باشد و شما سریع اقدام کنید.) و در مرحله بعدی می رسیم به لیزر و جراحی سنتی که البته جراحی سنتی به مرور زمان منسوخ شده است. امروزه تنها 10% از بیماران برای درمان به سراغش می روند.

به طور کلی خود بیماری بواسیر داخلی بر اساس شدت به 4 نوع مختلف تقسیم می شود که عبارتند از :

 1. بواسیر داخلی نوع 1 – ضعیف : در مرحله اول تنها به شکل قطره ای دچار خونریزی خواهید شد که این خونریزی هم در هنگام اجابت مزاج دیده می شود. این خون رنگ تیره است. رگ های اطراف ناحیه مقعدی تا حد زیادی متورم می شوند و این تورم در روزهای ابتدایی چندان زیاد نیست شاید نتوانید متوجه تغییرات شوید.
 2. بواسیر داخلی نوع 2 – نیمه ضعیف : کمی که جلوتر بروید شدت تورم رگ های اطراف بیشتر می شود و به همین خاطر در هنگام انجام فعالیت های سنگین یا اجابت مزاج یک نوع بافت افتاده ظاهر می شود که اصلا جای نگرانی نیست! چرا که بعد از چند دقیقه خودش به داخل باز خواهد گشت و از طرفی دیگر خونریزی هم تا مقداری افزایش پیدا می کند. در نظر داشته باشید که روش های درمان خانگی بواسیر در این مرحله چندان کارساز نیستند و بیشتر برای کنترل بیماری استفاده می شوند.
 3. بواسیر داخلی نوع 3 – شدید : در مرحله بعد، بیماری تا حد زیادی پیشرفت می کند. همچنین خونریزی هم در طول روز خواهید داشت که برای کنترل آن بهتر است از پد مخصوص استفاده کنید. از طرفی دیگر بافت دارای افتادگی دیگر خود به خود داخل نخواهد رفت و می بایست این کار را به شکل دستی انجام دهید که مشکلی به وجود نمی آورد. در نظر داشته باشید که تنها راه درمان بیماری در این مرحله کمک گرفتن از لیزر است که بدون هیچ درد و خونریزی انجام می شود. این روش درمانی بهترین انتخاب برای افراد شاغل یا کسانی است که ترس زیادی از جراحی دارند.
 4. بواسیر داخلی نوع 4 – بسیار شدید : در مرحله آخر دیگر حرف از درمان های سنتی گذشته و تنها کاری که می توانید انجام دهید جراحی لیزری است. در این حالت مقدار خونریزی نگران کننده می شود. حتی ممکن است در اثر برخورد زخم با اشیا مختلف دچار عفونت شوید که درمانش مشکل می باشد. در آخر هم این را بگوییم که بافت افتاده دیگر به هیچ عنوان داخل نمی رود (حتی با دست).

درمان هموروئید خارجی

همانطور که گفته شد بواسیر خارجی دقیقا برعکس نوع داخلی بوده و به هیچ عنوان خونریزی ندارد. اما از طرفی دیگر این درد است که باعث اذیت شدن بیمار می شود و در روزهای ابتدایی چندان زیاد نیست و به شکل سوزش دیده می شود.  به مرور زمان شدت درد به حدی می رسد که حتی نمی توانید بنشینید و به همین خاطر مجبور می شوید که اقدام به لیزر کنید. ما همیشه به بیماران خود گفته ایم که نباید بگذارید به این مرحله برسد. به همین علت بهتر است در روزهای ابتدایی اقدام کنید که خودتان هم درد نکشید.

درمان بواسیر

نکته مثبت در رابطه با هموروئید خارجی این است که به راحتی قابل تشخیص بوده و نیاز به فرد دیگری نیست! اما گاهی مواقع بیماران به دلیل خجالتی بودن و ترس از بیماری، آن را با کسی در میان نمی گذارند. همین امر باعث پیشرفت زیاد بیماری و در نتیجه بروز مشکلات دیگری می شود. که یکی از آنها عفونت بافت های اطراف می باشد. در نظر داشته باشید که عفونت می تواند بسیار خطرناک باشد و در کل بدن پخش شود که درمان همین مورد می تواند ماه ها زمان ببرد!

دلایل ابتلا به بواسیر

خب دوستان اکنون که با خود بیماری بواسیر و انواع آن آشنا شده اید؛ بهتر است نگاهی هم به اصلی ترین علل ابتلا بیاندازیم. و ببینیم که اصلا چه کارهایی باید یا نباید انجام دهیم که دچارش شویم!

در نظر داشته باشید که تمام این موارد ساده بوده و نیازی به هیچگونه هزینه اضافی یا کار وقت گیری ندارد. به هر حال این موارد عبارتند از :

زیاد نشستن

یکی از مهم ترین دلایل، زیاد نشستن در یکجاست. این کار باعث ایجاد فشار به رگ های اطراف مقعد می شود. همین فشار هم باعث ایجاد تورم و التهاب را به می شود. بهترین کار این است که بعد از هر یک ساعت نشستن حداقل 5 دقیقه راه بروید که سیستم گردش خون دچار اختلال نشود. البته برعکس این مورد هم هست و افرادی که کار آنها به شکل سرپایی است باید دقت داشته باشند که مشکلات مختلفی از جمله واریس و بواسیر در کمینشان هستند.

مصرف غذاهای ناسالم

رژیم غذایی نامناسب نیز یکی از مهم ترین دلایل است. بسیاری از مواقع دیده می شود که افراد رژیم غذایی بسیار ناسالمی دارند که بیشتر آن را غذاهای آماده و فست فودها تشکیل می دهد. که متاسفانه این مواد غذایی بسیار بی کیفیت بوده و اغلب از نگهدارنده و روغن های مانده تهیه می شوند. باید دقت کنید که خوردن فست فود در طول ماه آن هم بیش از سه بار می تواند مشکلات گوارشی و عروقی زیادی برای بدن به وجود بیاورد. همچنین با وضع اقتصادی امروز و مواد اولیه کشور به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود. (حال هر چقدر هم گران باشند، اما سالم نیستند.) برای مثال کنسروهایی که شما از فروشگاه ها تهیه می کنید، مقدار زیادی مواد نگهدارنده دارند. مواد نگهدارنده کارایی دستگاه گوارش را مختل می کنند. به همین علت برای افراد مسن و کسانی که حساسیت دارند به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود.

استرس

شاید بارتان نشود اما داشتن استرس و اضطراب هم در می تواند یکی دیگر از دلایل ابتلا به بواسیر باشد؛ که متاسفانه در جامعه امروز به شدت دیده می شود و نمی توان کاری برایش کرد. برای کنترل استرس می توانید از روش های مختلفی از جمله مشاوره پزشکی یا مصرف داروهای اعصاب – روان استفاده کنید. البته مورد دوم تنها در موارد حاد بوده و باید زیر نظر متخصص مصرف شود. البته خود داروهای اعصاب هم ممکن است باعث بروز مشکل در سیستم گوارشی شوند و به همین دلیل بهتر است سمتشان نروید.

یبوست

یبوست را می توانیم یکی از اصلی ترین دلایل ابتلا به هموروئید در نظر داشته باشیم که هر کسی در طول زندگی خود حداقل یکبار دچارش می شود و جزو شایع ترین بیماری های دنیا به حساب می آید. زمانی که دچار یبوست می شوید، مدفوع برای بیرون آمدن فشار زیادی را به دیواره مقعد وارد می کند. و این یعنی احتمال ابتلا به بیماری های مقعدی از جمله شقاق و بواسیر افزایش پیدا می کند. شقاق زمانی ایجاد می شود که مدفوع باعث ایجاد خراش یا زخم می شود و بواسیر هم که قطعا می دانید چطور به وجود می آید. پیشنهاد ما این است که در هنگام ابتلا به یبوست کمی آب و روغن زیتون بخورید. روغن زیتون تا حد زیادی به رفع مشکل کمک می کند.

مصرف دارو بدون نسخه

مورد آخری که باید به آن اشاره داشته باشیم این است که نباید داروهای مختلف را مصرف کنید که هیچ اطلاعی از آنها ندارید. بسیاری از مواقع دیده شده است که افراد برای درمان بیماری های مختلف اقدام به مصرف داروها بدون تجویز پزشک می کنند که این کار می تواند مشکلات زیادی را به وجود بیاورد.

روش های درمان بواسیر

برای درمان بواسیر یا درمان هموروئید روش های مختلفی وجود دارند که در حال حاظر بهترین و سریع ترین آنها لیزر هموروئید است که بسیاری از بیماران انتخاب می کنند. در نظر داشته باشید که درمان لیزری بواسیر چند سالی است وارد کشور شده است. اما در این مدت کوتاه توانسته است توجه بسیاری از پزشکان و بیماران را به خود جلب کند و امروزه دیگر کسی به سمت جراحی سنتی نمی رود. (در ادامه به دلایل این مورد آشنا خواهید شد.) البته ما در ابتدا می خواهیم روش های سنتی و خانگی برای درمان بیماری در حالت ضعیف را بررسی کنیم و سپس به موارد اصلی بپردازیم.

درمان خانگی بواسیر

بیماران عزیز توجه داشته باشید که روش های خانگی سنتی بیشتر برای کنترل بیماری و جلوگیری از پیشرفتش استفاده می شوند. و شما به هیچ عنوان نباید به عنوان یک روش قطعی به آنها نگاه کنید که قطعا ناامید خواهید شد. برای مثال اگر درد یا تورم زیادی دارید یک سری مواد سنتی هستند که این مشکلات را برای شما کمرنگ تر می کنند. اما برای قطعی بیماری و اینکه دوباره برنگردد می بایست از جراحی سنتی یا لیزر استفاده کنید.

تشت آب گرم

اولین و ساده ترین موردی که می توانیم به آن اشاره داشته باشیم، تشت آب گرم است. استفاده از تشت آب گرم کمک زیادی به بهبود درد و التهاب بیماری بواسیر می کند. این ره حل ساده ای است که بسیاری از پزشکان هم پیشنهاد می دهند. برای این کار کافیست درون یک تشت مقداری آب گرم ریخته در طول روز حداقل 3 بار به مدت 15 دقیقه در آن بنشینید، تا به خوبی اثر کند. البته گاهی مواقع افراد از مواد ضد التهاب یا نمک برای ضد عفونی کردن محل بیماری هم استفاده می کنند که باید زیر نظر پزشک باشد.

مصرف ملین ها

ملین ها به موادی گفته می شوند که باعث نرم تر شدن مدفوع و بهبود عملکرد دستگاه گوارش می شوند. یکی از معروف ترین آنها روغن زیتون است. بهترین کار این است که در طول روز چند قطره روغن زیتون مصرف کنید و فقط باید در نظر داشته باشید. که مصرف بیش از اندازه می تواند نتیجه عکس دهد و شما اسهال شوید!

مصرف فیبر گیاهی

مصرف فیبر گیاهی کمک زیادی به بهبود عملکرد دستگاه گوارش می کند. به همین خاطر است که تمام پزشکان آن را پیشنهاد می دهند. برای شروع بهتر است حداقل 3 بار در هفته و هر بار هم حداقل 100 الی 140 گرم سبزیجات مصرف کنید. البته فیبر در میوه ها هم به وفور یافت می شود و می توانید جایگزین کنید.

داروی آنتی هموروئید

این مورد بهتر است زیر نظر پزشک مصرف شود که کمک زیادی به بهبود وضعیت بیمار می کند. البته برندهای مختلفی از این دارو را می توانید بدون نسخه تهیه کنید که هر کدام قیمت های متفاوتی دارند که از 40 هزار تومان شروع می شود. اما در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان یک دارو دائمی نمی تواند بیماری را به طور کامل درمان کند و به همین خاطر نباید چندان امیدوار باشید.

درمان بواسیر بدون جراحی

یکی از بهترین روش های درمان بدون جراحی، استنفاده از روش لیزر هموروئید است که در کوتاه ترین زمان و البته بهترین نتیجه پیشنهاد می شود.

روش درمانی لیزر هموروئید

تجهیزات لیزری پیشرفته در کلینیک هموروئید می توانند بیماری شما را تنها در مدت 20 دقیقه به طور کامل درمان کنند و از طرفی دیگر در طول این کار به هیچ عنوان درد و خونریزی نخواهید داشت که نسبت به جراحی سنتی یک مزیت به حساب می آید. برای مثال بسیاری از مواقع خانم ها یا کودکان عزیز که ترس زیادی از خون و درد دارند اما نمی توانند به سراغ روش های دیگر بروند و همین باعث شده است که لیزر هموروئید نسبت به موارد دیگر در جایگاه بهتری قرار بگیرد. البته این تمام ماجرا نیست و یک سری مزیت های دیگر هم دارد که عبارتند از :

 • در لیزر هموروئید به هیچ عنوان از داروی بی هوشی استفاده نخواهد شد و به همین دلیل تمام افراد می توانند انجام دهند. (در این روش به جای بیهوشی از بی حسی موضعی کمک گرفته می شود.)
 • مدت زمان انجام لیزر هموروئید بسیار اندک بوده و نیازی به صبر کردن های چند ساعته نیست. حدودا برای اثر کردن بی حسی بین 15 الی 30 دقیقه و خود عمل هم 20 دقیقه زمان می برد. و تنها چند دقیقه بعد از آن نیاز است که چند دقیقه روی تخت استراحت کرده و سپس می توانید کلینیک را ترک کنید.
 • یکی دیگر از مزیت های اصلی لیزر هموروئید این است که شما از روز بعد می توانید کارهای روزمره خودتان را انجام دهید و به طور معمول تنها یک روز دوره نقاهت دارد که باعث شده انتخاب مناسبی برای افراد شاغل به حساب می آید.
 • هزینه انجام لیزر هموروئید نسبت به مزیت هایی که دارد بسیار مقرون به صرفه به نظر می رسد. برای شروع از 2میلیون تومان بوده و اگر مشکل دیگری وجود داشته باشد یا بیماری شدت زیادی پیدا کرده باشد این مبلغ بیشتر خواهد شد.

لیزر هموروئید در تهران

تهران به عنوان پایتخت دارای مراکز زیادی برای لیزر می باشد. متاسفانه امروزه به دلیل قیمت فضایی تجهیزات لیزری، کمتر کلینیکی از موارد حرفه ای استفاده می کند که ریسکی ندارند (به خصوص در شهرستان ها که تقاضا و حاشیه سود کمتر است). برای مثال ممکن است به شما بگویند که با دستگاه CO2 کار را انجام می دهند اما بعدها متوجه شوید که اصلا لیزر نبوده و با موارد مشابه کار را انجام داده اند که ممکن است بعد از مدتی دوباره بیماری برگردد. به همین خاطر ما به تمام کسانی که در شهرستان های کوچک و بزرگ هستند این پیشنهاد را می کنیم که اگر یک روز زمان دارند حتما برای انجام کار خود به تهران بیایند و بعد از آن هم راهی خانه شوند.

چرا که این کار تنها 20 دقیقه زمان می برد و شما می توانید بعد از چند دقیقه استراحت با همراه خود به خانه برگردید و هیچ مشکلی هم به وجود نمی آید. تنها ممکن است برای یک یا چندین روز درد خفیف داشته باشید که به دلیل جای لیزر است و پزشک با تجویز مسکن های مختلف این مشکل را حل خواهد کرد. با انجام لیزر بواسیر در تهران خیالتان از نتیجه کار آسوده خواهد شد.

انجام لیزر هموروئید

کسانی که به تازگی متوجه حضور بیماری در بدن خود شده اند به این نکته توجه داشته باشند که باید سریعا به پزشک مراجعه کنند. و به هیچ عنوان هم از پزشکان طب سنتی کمک نگیرند. چرا که با کمک طب سنتی شما نمی توانید یک بیماری التهابی – عفونی را درمان کنید و در حقیقت هیچ توجیه عقلانی ندارد و بهترین کار استفاده از جراحی سنتی یا بهتر از آن لیزر است که در کلینیک های مختلف از جمله کلینیک هموروئید انجام می شود و هزینه زیادی هم ندارد. شما می توانید در اسرع وقت خدمات لیزر بواسیر در تهران را دریافت کنید.

نکته مثبت در رابطه با لیزر درمانی است این است که دوره نقاهت یک روزه دارد. که در مقابل جراحی سنتی 15 الی 30 روزه بسیار عالی به نظر می رسد. چرا که افراد شاغل به هیچ عنوان نمی توانند برای 15 تا 30 روز از کار دور باشند و چنین چیزی امکان ندارد! از طرفی دیگر تحمل درد و خونریزی بعد از جراحی سنتی کار بسیار سختی بوده و نیاز به مراقبت های زیادی دارد. در حال حاظر ما به بیماران خود خدمات مشاوره ای رایگان ارائه می دهیم. همین حالا با شماره های داخل سایت تماس گرفته و از تخفیف ویژه خود (برای بیمارانی که از سایت تماس می گیرند) استفاده کنید.

مراکز درمان هموروئید با لیزر

کلینیک هموروئید با داشتن بهترین دکترهای لیزر هموروئید در  تهران ارائه دهنده کلیه خدمات لیزر بواسیر، لیزر شقاق و… می باشد. شما عزیزان می توانید برای دریافت مشاوره با متخصصین کلینیک هموروئید تماس بگیرید.

آدرس مرکز لیزر در تهران

برای اطلاع از ساعات حضور پزشکان کلینیک هموروئید و مراجعه برای دریافت خدمات لیزر بواسیر به آدرس مرکز لیزر در تهران مراجعه نمایید. برای اطلاع از هزینه لیزر هموروئید در تهران نیز می توانید به صورت حضوری مراجعه کنید و یا تماس بگیرید. کلینیک هموروئید دکتر علی آریایی ارائه کننده کلیه خدمات درمان بواسیر در تهران می باشد. از دیگر خدمات این مجموعه می توان به درمان شقاق، درمان کیست مویی و درمان فیستول اشاره کرد. کلیه خدمات این مجموعه در اسرع وقت با بهترین تجهیزات و توسط جراح انجام می شود. برای دریافت مشاوره و تعیین وقت قبلی تماس بگیرید.

5 دیدگاه

 • سلام
  دکتر پسری 20 ساله هستم که مدتیه وقتایی که برای مثلا نیم ساعت یا بیشتر روی صندلی میشینم احساس خروج گازی بد بو رو دارم. این مورد در هنگام خواب هم نمود پیدا می کنه و همون بو به طور شدیدتر احساس میشه. هنگام دفع هم احساس می کنم مقداری از مدفوع باقی میمونه. ضمنا هیچ علائمی از سوزش، ترشح،نشت مدفوع، بی اختیاری مدفوع و … ندارم. خواهشمندم راهنمایی فرمایید که مشکل چیه و پیش چه متخصصی باید برم . ممنون

  • سلام وقتتوتن بخیر باشه. لطفا برای دریافت مشاوره و تعیین وقت قبلی با کلینیک تماس بگیرید.

 • سلام وقت بخیر من حدود 15 روز که عمل جراحی هموریید با لیزرداشتم به من گفته بودند بلافاصله میتونم برگردم به فعالیتهای روزانه ، و این برای من که یک مقدار مشغله کاریم زیاده حسن زیادی بود. در اینجا واقعا دوست دارم از کادر درمانی کلینیک و همچنین آقای دکتر آریایی تشکر کنم ممنونم

 • سلام وقت بخیر ، من دچار کیست مویی بودم و این موضوع برام خیلی ناراحت کننده بود . ولی خوشبختانه بعد از مراجعه به کلینیک واقعا متوجه شدم که معنی درست پزشک متخصص چیه. واقعا از حسن رفتارتون ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *