بیماری التهاب روده

Rate this post

در این مقاله قصد داریم به بیماری التهابی روده (IBD)بپردازیم. باما همراه باشید.

بیماری التهابی روده (IBD) چیست؟

بیماری التهابی روده (IBD) گروهی از اختلالات روده ای است که باعث التهاب طولانی مدت دستگاه گوارش می شود. این می تواند شامل کولیت اولسراتیو (UC) یا بیماری کرون باشد. بیماری التهابی روده (IBD) نشان دهنده گروهی از اختلالات روده ای است که باعث التهاب طولانی مدت دستگاه گوارش می شود.

دستگاه گوارش شامل موارد زیر است:

دهان، مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ که مسئولیت انتقال، هضم، جذب و استخراج مواد غذایی را برعهده دارند. التهاب در هر نقطه از دستگاه گوارش در این روند طبیعی اختلال ایجاد می کند. می تواند بسیار دردناک و مخرب باشد. در موارد نادر، حتی ممکن است تهدید کننده زندگی باشد.

التهاب روده چه علائمی دارد؟ چه عوارضی می تواند ایجاد کند؟

انواع

بیماری کرون و کولیت اولسراتیو انواع اصلی IBD هستند. انواع عبارتند از:

بیماری کرون باعث درد و تورم در دستگاه گوارش می شود. می تواند هر قسمتی از دهان تا مقعد را درگیر کند. اغلب روده کوچک و قسمت بالایی روده بزرگ را درگیر می کند.

کولیت اولسراتیو باعث تورم و زخم (زخم) در روده بزرگ (کولون و رکتوم) می شود.

کولیت میکروسکوپی باعث التهاب روده می شود که فقط با میکروسکوپ قابل تشخیص است.

تفاوت بین بیماری التهابی روده (IBD) و سندرم روده تحریک پذیر (IBS) چیست؟

التهاب روده یک بیماری است. این در حالیست که سندرم گروهی از علائم است. علل و درمان متفاوت است. التهاب روده یک نوع بیماری عملکردی دستگاه گوارش است. این بر نحوه عملکرد روده ها تأثیر می گذارد و باعث می شود که اغلب (یا گاهی اوقات) بیشتر از حد معمول منقبض شوند. اما سندرم به عنوان کولون اسپاستیک یا معده عصبی نیز شناخته می شود.

سندروم روده تحریک پذیر مانند التهاب روده باعث آسیب و یا التهاب روده نمی شود. بنابراین اسکن تصویربرداری نمی تواند آن را تشخیص دهد و خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش نمی دهد. افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر به ندرت نیاز به بستری شدن در بیمارستان یا جراحی دارند.

آیا ممکن است فرد همزمان سندروم روده تحریک پذیر و التهاب روده داشته باشد. اما هیچ منبع علمی مدرکی مبنی بر اینکه التهاب روده سبب ایجاد سندرم روده تحریک پذیر شود، منتشر نکرده است.

برای مطالعه بیشتر » درمان هموروئید

علت التهاب روده چیست؟

محققان هنوز علت این بیماری را نتوانسته اند مشخص کنند. اما در تلاشند تا مشخص کنند چرا برخی افراد به التهاب روده مبتلا می شوند. به نظر می رسد سه عامل در این امر نقش دارند:

ژنتیک

از هر 4 نفر مبتلا به التهاب روده، 1 نفر سابقه خانوادگی این بیماری را دارد. افرادی که والدین، خواهر و برادر یا فرزندشان مبتلا به التهاب روده هستند، در معرض خطر بسیار بالاتری برای ابتلا به آن هستند. به همین دلیل است که دانشمندان بر این باورند که التهاب روده ممکن است دارای یک جزء ژنتیکی باشد، همانطور که در یک مطالعه در سال 2016 اشاره شد.

سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی به طور معمول با عفونت ها مبارزه می کند. در افراد مبتلا به التهاب روده، سیستم ایمنی غذاها را به عنوان مواد خارجی اشتباه می گیرد. این آنتی بادی (پروتئین) را برای مبارزه با این تهدید آزاد می کند و باعث علائم التهاب روده می شود.

سیستم ایمنی به طور معمول از بدن در برابر عوامل بیماری زا، که ارگانیسم هایی هستند که باعث بیماری ها و عفونت ها می شوند، دفاع می کند. عفونت باکتریایی یا ویروسی دستگاه گوارش می تواند باعث ایجاد واکنش های مختلف سیستم ایمنی شود. هنگامی که بدن سعی می کند یک پاسخ ایمنی در برابر مهاجمان ایجاد کند، دستگاه گوارش ملتهب می شود. در یک سیستم ایمنی سالم، با از بین رفتن عفونت، التهاب از بین می رود.

با این حال، در افراد مبتلا به  التهاب روده، التهاب دستگاه گوارش می تواند حتی زمانی که عفونت وجود نداشته باشد، رخ دهد. در عوض سیستم ایمنی به سلول های خود بدن حمله می کند. این به عنوان یک پاسخ خود ایمنی شناخته می شود. همچنین التهاب روده زمانی رخ می دهد که التهاب پس از درمان عفونت از بین نرود. التهاب ممکن است برای ماه ها یا حتی سال ها ادامه یابد.

عوامل محیطی

افراد با سابقه خانوادگی التهاب روده ممکن است پس از قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی به این بیماری مبتلا شوند. این محرک ها شامل سیگار کشیدن، استرس، مصرف دارو و افسردگی است.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن یکی از عوامل خطر اصلی برای ابتلا به بیماری کرون است. سیگار کشیدن همچنین درد و سایر علائم مرتبط با بیماری کرون را تشدید می کند. خطر عوارض را نیز افزایش می دهد.

سن

التهاب روده می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد، اما در بیشتر موارد، قبل از 35 سالگی شروع می شود.

کلام آخر

بیماری التهاب روده و سندرم روده تحریک پذیر یکی از بیماری هایی است که می تواند افراد زیادی را درگیر کند. عواملی چون سیگار کشیدن، غذاهای چرب و فرآوری شده، ژنتیک و… می تواند این بیماری شدت بخشد.

کلینیک هموروئید دکتر علی آریایی ارائه کننده کلیه خدمات درمان هموروئید، درمان کیست مویی، درمان فیستول و… می باشد. کلیه خدمات در اسرع وقت و با بهترین کیفیت ارائه می شود. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *