جلوگیری از هموروئید

Rate this post

از هموروئید خسته  شده اید؟ به دنبال راه های جلوگیری از همورویید هستید؟ با ما همراه باشید تا راه حل های امتحان شده و جدیدی را به شما معرفی کنیم.
امروزه با تغییر در سبک زندگی، اغلب افراد پیر، جوان و حتی کودکان با هموروئید درگیر هستند و همگی به دنبال راه حلی برای حل مشکل هستند. اگر هموروئید داشته باشید معمولا راه های زیادی برای جلوگیری از هموروئید امتحان کرده اید اما به راستی بهترین روش جلوگیری از هموروئید چیست؟ در ابتدا بهتر است به دلایل به وجود آمدن هموروئید اشاره کنید.

به راستی دلیل هموروئید چیست؟ و یا از کجا شروع می شود؟

برای مطالعه بیشتر » بررسی عوامل هموروئید

دلایل هموروئید

پزشکان به طور کامل نمی دانند که چرا هموروئید ظاهر می شود، اما موارد زیر می تواند از دلایل بروز آن باشد:

بارداری: در دوران بارداری به علت تغییرات فیزیولوژی بدن، بافت های راست روده ضعیفتر می شود و هورمون ها باعث شل شدن و تورم رگ ها می شود.

افزایش سن: با افزایش سن احتمال بروز هموروئید نیز افزایش می یابد.

یبوست مزمن: یبوست های مزمن سبب می شود تا  زور زدن برای حرکت مدفوع فشار بیشتری بر دیواره رگ‌های خونی وارد می‌کند که ممکن است منجر به هموروئید شود.

اسهال: اسهال های مزمن نیز می تواند موجب ایجاد هموروئید شود.

یبوست مزمن:  زور زدن برای حرکت مدفوع فشار بیشتری بر دیواره رگ‌های خونی وارد می‌کند که ممکن است منجر به هموروئید شود.

نشستن بیش از حد طولانی: گذراندن مدت طولانی در وضعیت نشسته، به خصوص در توالت، می تواند باعث ایجاد هموروئید شود.

رژیم غذایی:  خوردن غذاهای کم فیبر ممکن است هموروئید را تشدید کند.

 

بلند کردن اجسام سنگین : بلند کردن مکرر اجسام سنگین نیز می تواند منجر به هموروئید شود.

وزن:  پژوهش های جدید نشان می دهد، اضافه وزن با احتمال بیشتر هموروئید مرتبط دانسته است. این ممکن است ناشی از افزایش فشار داخل شکم باشد. با شناخت دلایل هموروئید، عمل به راه های جلوگیری از هموروئید راحتتر خواهد شد.

وراثت: در بعضی از موارد وراثت منجر به بروز هموروئید خواهدشد.

آیا می توان از هموروئید پیشگیری کرد؟

برای جلوگیری از هموروئید، ابتدا بهتر است بدانیم هموروئید چیست؟ بهتر است بدانید همه هموروئید دارند. آنها در نزدیکی مقعد شما قرار دارند و چندین رگ خونی داخلی و خارجی هستند که خون را به کل ناحیه می رسانند. تنها زمانی که این رگ های خونی شروع به متورم شدن و ملتهب شدن می کنند مشکل ایجاد می کنند که می تواند بسیار دردناک باشد.

همه ما از بچگی شنیده ایم که می گویند پیشگیری بهترین درمان است وشاید بتوان گفت بهترین راه حل که اتفاقا کم هزینه تر است، همین پیشگیری است. ما می توانیم با برخی از تغییرات ساده در سبک زندگی از هموروئید جلوگیری کنیم.

در اینجا به چند روش برای جلوگیری از هموروئید و تورم این رگ های خونی پیشنهاد می شود.

7 راهکار جلوگیری از هموروئید

  1. زمانی که نیاز به رفتن دارید به دستشویی بروید

اولین و ساده ترین راه حل برای جلوگیری از هموروئید اینست که هر زمان احساس نیاز برای رفتن به دستشویی داشتید، حتما به دستشویی بروید. چرا که تاخیر در انجام این کار، مضرات بسیاری دارد. در واقع هر زمان که به تعویق بیندازید، ممکن است مدفوع در روده سفت و خشک شود در نتیجه دفع آن سخت تر خواهد شد. اگر برای دفع مدفوع زور بزنید، خطر ابتلا به هموروئید افزایش می یابد.

یک نکته مهمی که بایستی به آن اشاره کنیم اینست که اگر نیازی به اجابت مزاج ندارید، به زور این کار را انجام ندهید. زور زدن می تواند هموروئید داخلی را به خارجی تبدیل کند.

  1. دستشویی را به اتاق مطالعه تبدیل نکنید.

لطفا موبایل خود را به دستشویی نبرید و واتساپ، اینستاگرام خود را در آنجا چک کنید.

چرا؟ هرچقدر زمان بیشتری در توالت بگذرانید، به احتمال زیاد برای حرکات روده تحت فشار قرار خواهید گرفت. همچنین وضعیت نشستن، فشار بیشتری بر رگ های خونی مقعدی وارد می کند. هردوی این موارد یعنی نحوه ی نشستن و زمان نشستن در جلوگیری از هموروئید، بسیار مهم است.

  1. رژیم غذایی خود را دوباره ارزیابی کنید

شاید شما هم جمله غذای شما دوای شما است را شنیده باشید. در واقع باید گفت با انتخاب رژیم غذایی هوشمندانه هم سلامتی خود را تضمین می کنید و هم به هموروئید دچار نمی شوید.

کمبود فیبر یکی از شایع ترین علت های هموروییئد است. شما می توانید با گنجاندن مواد غذایی حاوی فیبر کافی و آب کافی برای جلوگیری از کم آبی بدن،از هموروئید جلوگیری کنید.

نوشیدن دو لیوان آب ولرم قبل از صبحانه، کمک بسیاری حل مشکل یبوست می کند.

برای دریافت فیبر مورد نیاز می توانید از سبزیجات، میوه ها، غلات و… استفاده کنید.

استفاده فیبر کافی سبب می شود تا دفع راحتتری را تجربه کنید. دفع راحت سبب می شود به زور زدن کمتری نیاز باشد، که یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر هموروئید است.

در برنامه ریزی غذایی روزانه، از مواد غذایی که برای شما حساسیت زا هستند و یا روده های شما را تحریک می کنند، خودداری کنید. به طور مثال غذاهای بسیار پرچرب و خیلی تند، الکل ها، شیرین کننده ها، لبنیات و… می تواند موجب تحریک روده ی شما شود.

  1. ورزش کردن و تحرک داشتن

یکی از قدم های اساسی در جلوگیری از هموروئید ورزش و داشتان تحرک کافی است. ورزش ​​به بهبود یا پیشگیری از بسیاری از مشکلات روده و گوارشی از جمله هموروئید کمک می کند. زمانی که کم تحرک هستید، همه چیز از جمله روده شما کندتر فعالیت می کند.

ورزش به حرکت مواد زائد در مجرای روده شما کمک می کند. این به نوبه خود به شما کمک می کند از یبوست و مدفوع خشک و سفت جلوگیری کنید. پیاده روی، دویدن در مسافت های کوتاه، دوچرخه سواری، یوگا و… هرکدام که متناسب با شرایط شماست را انتخاب کنید. تا یک سبک زندگی فعال را داشته باشید.

اما اگر هموروئید دارید، احتیاط کنید: از حرکت اسکات با وزنه برداری سنگین و حرکات مشابه که باعث افزایش فشار شکم می شود، خودداری کنید. اگر می‌خواهید از هموروئید پیشگیری کنید، این تمرینات می‌توانند بیش از آنکه فایده داشته باشند، ضرر داشته باشند.

  1. به پزشک مراجعه کنید

اگر علائم ظاهری در شما تغییر کرد یا خونریزی افزایش یافت، به پزشک مراجعه کنید و علائم خود را ارزیابی کنید. به خاطر داشته باشید، همه گزینه های درمان هموروئید جراحی نیستند.

  1. داشتن وزن ایده آل

افزایش وزن و چاقی مشکلات زیادی ایجاد می کند. برای جلوگیری از هموروئید بهتر است با استفاده از رژیم و ورزش وزن ایده آل خود را حفظ کنید.

  1. تغییر در سبک زندگی برای توقف هموروئید

با تغییر در سبک زندگی و ایجاد عادات های ساده اما تاثیرگذار می توانید از هموروئید جلوگیری کنید. علاوه بر مواردی چون نوشیدن آب و تحرک کافی، ننشستن های طولانی مدت می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

اگر از دستشویی فرنگی استفاده می کنید، بهتر است یک چهارپایه یا صندلی کم ارتفاع را زیر پاهایتان قرار دهید تا بدون فشار اضافه تری مدفوع حرکت کرده و خارج شود.

کلام آخر

امروزه اغلب افراد به دلایل مختلفی از جمله تغییر سبک زندگی، وجود عوامل تنش زا، رژیم غذایی نادرست دچار یبوست و همورویید هستند و به همین دلیل به دنبال راهکارهای جلوگیری از هموروئید هستند.

در این مقاله به راهکار ساده اما تاثیرگذار برای جلوگیری از هموروئید پرداختیم. به طور مثال از ساده ترین روش های جلوگیری از هموروئید، استفاده از آب است. یا داشتن وعده های منظم و تحرک کافی تاثیر قابل توجهی بر جلوگیری از هموروئید خواهد داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *