موهای زیر پوستی

Rate this post

چگونه از شر موهای زیر پوستی خلاص شویم ؟

امروزه افراد زیادی با مشکل موهای زائد، روش های از بین بردن آنها، موهای زائد زیر پوستی که در نواحی مختلفی از بدن به وجود می آیند، روبه رو هستند. پیدا کردن روش حذف موهای زیر پوستی در خانه و با مواد طبیعی یکی از گزینه های بسیار جذاب است که می تواند برای شما کاربردی باشد.

سوالی که بوجود می آید این است که چگونه از شر این موهای زیرپوستی در امان بمانیم؟ چه چیزی به موهای زیر روییده کمک می کند؟ در این مقاله قصد داریم تا درباره ی روش های درمان  در خانه که ساده و کم هزینه هستند بپردازیم.

با دانستن علت های به وجود آمدن موهای زیرپوستی توجه کنیک و با رعایت کردن آنها بتوانیم از آن پیشگیری کنیم. در واقع پیشگیری کم هزینه ترین درمان است که ما به شما پیشنهاد می کنیم.

 برای مطالعه بیشتر» درمان کیست مویی 

موهای زیر پوستی چیست؟

موهای رشد کرده معمولاً چیز جدی نیستند، هرچند که از نظر بصری ناخوشایند باشند. موهای زیرپوستی زمانی شکل می‌گیرند که فولیکول مو نتواند از منافذ مسدود شده عبور کند و رشته مو را مجبور می‌کند تا دوباره به داخل بپیچد.

استفاده از موچین یا اپیلاسیون

موهای رشد کرده که از پوست بیرون نیامده اند چگونه به نظر می رسد؟ این معمولاً یک برآمدگی قرمز ملتهب یا مجموعه ای از برجستگی ها است که شبیه به جوش های کوچک است.  گاهی اوقات، شما می توانید به وضوح رشد مو را در جهت اشتباه مشاهده کنید، اما نه همیشه.  موی زیرپوستی می تواند به زخم دردناک تر و پر از چرک تبدیل شود.

برخی از شرایطی که ممکن است با موهای رشد کرده اشتباه گرفته شوند عبارتند از آکنه، اگزما، کیست،  کراتوز پیلاریس ، بثورات حرارتی، زرد زخم ، پسوریازیس پوسچولار و مولوسکوم کونتاژیوزوم .

علائم و نشانه ها

موهای زائد اغلب در صورت، به ویژه در اطراف ناحیه ریش برای مردان دیده می شود.  مناطقی که اغلب تراشیده می‌شوند مانند چانه، گونه‌ها و گردن به‌عنوان مکان‌های رایجی است که موهای زیرپوستی در آن رشد می کنند. هم برای مردان و هم برای زنان، موهای رشد کرده اغلب در زیر بغل، ناحیه شرمگاهی و پاها دیده می‌شوند، مناطقی که معمولاً حذف موهای زائد به طور منظم انجام می‌شود.

علائم و نشانه های موهای زیر پوستی عبارتند از:

 • تحریک پوست
 • برجستگی‌های کوچک با مو در وسط، که اغلب روی صورت و گردن ظاهر می‌شوند (برجستگی موی رشد کرده)
 • برجستگی های کوچک پر از چرک که اغلب روی صورت و گردن ظاهر می شود (کیست مویی رشد کرده)
 • درد
 • خارش

آیا برجستگی های موی رشد کرده خونریزی می کند؟ اگر آنها ملتهب یا عفونی شوند ممکن است که خونریزی داشته باشند.

موهای زیر پوستی

علل و عوامل خطر

چه چیزی باعث رشد مو می شود؟ زمانی که بخشی از فولیکول مو در زیر سطح پوست باقی بماند، موچین کردن می‌تواند منجر به رشد موهای زائد شود.  کشیدن پوست در حین اصلاح نیز می‌تواند باعث رشد موهای زائد شود زیرا این عمل به موهای بریده شده اجازه می‌دهد تا به داخل پوست کشیده شوند و بدون رشد مجدد دوباره وارد پوست شوند. در موارد دیگر، سلول‌های مرده پوست باعث مسدود شدن فولیکول‌های مو می‌شوند که موها چاره‌ای جز رشد یک طرفه در زیر سطح پوست باقی نمی‌گذارند.

موی هایی که در جهت اشتباه رشد می کند به عنوان یک مهاجم خارجی توسط بدن در نظر گرفته می شود و به همین دلیل التهاب به وجود می آید.

هر کسی ممکن است موهای زیر روییده را تجربه کند، اما افرادی که موهای بدن خود را میتراشند، موچین می کنند یا موم می زنند، بیشتر در معرض خطر رشد موهای زیر پوستی هستند.

 داشتن موهای فر، یکی از عوامل یکی ایجاد موهای زیرپوستی است. زمانی که این موها رشد می کنند و فر می شوند، به احتمال زیاد در جهت درستی رشد نکرده و دوباره وارد پوست می شوند. یکی از دلایلی که می تواند به وجود آمدن این موارد شود، تراشیدن موهای فر به صورت خشک است.

تشخیص و درمان کیست مویی در خانه

تشخیص موهای زائد توسط پزشک معمولاً با نگاه کردن به پوست شما دشوار نیست.  او ممکن است به شما توصیه کند که تمام تکنیک های حذف موهای زائد (تراشیدن، موچین کردن و اپیلاسیون) را متوقف کنید تا زمانی که موها یا موهای رشد کرده خود به خود بهبود یابند. این ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد.

اگر امکان خودداری از اصلاح و سایر اشکال حذف موهای زائد وجود ندارد، لیزر یکی از راه های درمانی می تواند باشد.

در روش رفع موهای زائد با لیزر، ریشه موها در معرض نور لیزر قرار می گیرد که می تواند فولیکول مو را از بین ببرد و از رشد مجدد موها جلوگیری کند. در این روش موها را به میزان بیشتری از بین خواهند رفت. 

خطرات لیزر موهای زائد شامل تحریک پوست، تغییر رنگدانه های پوست، پوسته پوسته شدن، ایجاد تاول، زخم یا سایر تغییرات در بافت پوست است.

به عنوان بخشی از درمان مرسوم موهای زیرپوستی، پزشک ممکن است داروهای خاصی مانند رتینوئیدها، کرم استروئیدی یا پماد آنتی بیوتیکی را برای موهای رشد کرده تجویز کند. برای خلاص شدن از شر کیست مویی به داخل رشد کرده با یک عفونت جدی، ممکن است یک دوره آنتی بیوتیک خوراکی را نیز توصیه کند.

اگر موهای رشد کرده درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟ تا زمانی که آلوده نشود یا چرک نکند، جای نگرانی نیست. باید خودش حل بشه حالا بیایید در مورد چگونگی خلاص شدن از شر موهای زیر پوستی با استفاده از داروهای طبیعی صحبت کنیم!

چگونه از شر موهای زیر پوستی خلاص شویم؟

اگر موهای زائد روی پا، صورت یا هر جای دیگری دارید، مطمئنم که می‌خواهید سریع از بین برود. بیایید در مورد چگونگی خلاص شدن از شر موهای زیر پوستی به طور طبیعی صحبت کنیم.

 شستشوی دایره ای

نحوه خلاص شدن از شر برآمدگی های مو نباید فرآیند پیچیده ای باشد . یک داروی بسیار آسان برای موهای رشد کرده وجود دارد. شما به سادگی ناحیه اطراف موهای رشد کرده را با یک مسواک نرم یا پارچه شستشو با حرکات دایره ای به مدت چند دقیقه بشویید تا موهای رشد کرده آزاد شوند. این کار بهتر است قبل از اصلاح و قبل از خواب شبانه انجام شود.

برداشتن استریل

آیا می توانید موهای رشد کرده را از بین ببرید؟ نه، شما نباید سعی کنید ناحیه آسیب دیده را فشار دهید زیرا نه تنها می تواند به پوست شما آسیب برساند، بلکه می تواند منجر به عفونت نیز شود.

آیا نمی دانید چگونه موهای رشد کرده را با خیال راحت از بین ببرید؟ بسیاری از متخصصان پزشکی معمولاً می گویند که می توانید از یک سوزن یا موچین استریل برای رها کردن آرام موهای زیر پوستی در صورتی که نزدیک سطح پوست هستند استفاده کنید. این روش برای رفع موهای زائد عمیق توصیه نمی شود.

صبر

آیا برآمدگی های موی رشد کرده خود به خود از بین می روند؟ یکی دیگر از گزینه‌های حذف موهای زائد، صبر یا رویکرد «صبر کن و ببین» است. موهای رشد کرده زیر پوستی ممکن است خوشایند نباشند، اما بسیار رایج است که بدون انجام کاری، خود به خود برطرف می شوند  هر کاری که انجام می‌دهید، موهای رشد کرده را با انگشتان خود خراش ندهید یا سعی نکنید آن را بچینید، زیرا این امر می‌تواند عفونت و همچنین خطر ایجاد زخم را افزایش دهد.

بنابراین اگر فکر می‌کنید چگونه می‌توانید به طور طبیعی و بدون تلاش از شر موهای رشد کرده خلاص شوید، فقط صبر کنید. تا زمانی که هیچ عفونتی وجود نداشته باشد و مطمئن باشید که مو رشد کرده است، جای نگرانی نیست.

شکر و نمک

آیا اپیلاسیون می تواند از رشد موهای زیرپوستی جلوگیری کند؟ اپیلاسیون در واقع می تواند به رشد موهای زائد کمک کند، اما اگر می خواهید بدن خود را اپیلاسیون کنید، ممکن است بخواهید شکل طبیعی تری از این روش حذف مو را در نظر بگیرید. به عنوان جایگزینی برای اپیلاسیون تهاجمی یا مملو از مواد شیمیایی، ممکن است بخواهید این دستور موم شکر خانگی را امتحان کنید ، اگرچه می‌توانید اپیلاسیون شکر را در سالن‌ها نیز پیدا کنید.

از خمیری که از ترکیب شکر، عسل ، آب و آب لیمو تهیه شده است برای از بین بردن موها (نه پوست) بدون ناراحتی اپیلاسیون سنتی استفاده می کند. این گزینه مخصوصاً برای افرادی که پوست حساسی دارند بسیار مناسب است. شکر و  نم ک به عنوان لایه بردارهای ملایم طبیعی در نظر گرفته می شوند که می توانند برای کمک به کاهش قرمزی یا سوزش روی موهای در حال رشد استفاده شوند. اسکراب بدن با شکر و نمک دریایی ترکیبی عالی از این دو لایه بردار شگفت انگیز است.

موهای زیر پوستی

یخ

برای کاهش التهاب موهای زیر پوستی، می توانید از یخ یا کمپرس سرد استفاده کنید.  این همچنین برای هر درد یا خارشی که ممکن است در نتیجه این فولیکول موی زیر پوستی تجربه کنید مفید است.

 روغن درخت چای

روغن‌های ضروری نیز می‌توانند به موهای زیر روییده کمک کنند. یک انتخاب عالی که باید در نظر بگیرید روغن درخت چای است . این روغن ضروری به دلیل توانایی در بهبود سلامت پوست مشهور است. تحقیقات نشان می‌دهد که روغن درخت چای «فعالیت ضد میکروبی وسیع الطیف علیه عفونت‌های باکتریایی، ویروسی، قارچی و تک یاخته‌ای مؤثر بر پوست» را نشان می‌دهد. همچنین می تواند بهبود زخم را تسریع کند.

به سادگی یک یا دو قطره روغن خالص درخت چای را یک بار در روز روی موهای رشد کرده بمالید تا از عفونت و التهاب جلوگیری کرده و در عین حال بهبودی را بهبود بخشد.

 از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید

اگر می‌خواهید بدانید چگونه از شر موهای زائد زیر پوستی روی پاها یا هر ناحیه دیگری از بدن خود خلاص شوید، بهتر است از پوشیدن لباس‌های تنگ و یا غیر قابل تنفس اجتناب کنید. پوشیدن چنین لباس‌هایی در ناحیه‌ای که موهای زائد در آن رشد کرده‌اند وضعیت را بدتر کند. بنابراین، لباس‌های نخی و گشاد را انتخاب کنید که به ناحیه موها ساییده نشود.

فرقی نمی‌کند بدانید که چگونه می‌توانید سریع از شر موهای روییده روی پا خلاص شوید یا چگونه از شر موهای زائد روی گردن خلاص شوید، این نکات روش‌های آزمایش شده و طبیعی برای خداحافظی زودتر با موهای زیر پوستی هستند.  اما اکنون، بیایید در مورد چگونگی جلوگیری از این مزاحمت ها در وهله اول صحبت کنیم.

چگونه از رشد موهای زائد جلوگیری کنیم؟

نحوه جلوگیری از رشد موهای زائد عمدتاً حول تکنیک های صحیح حذف موهای زائد می چرخد.  اگر می خواهید از رشد موی درونی یا حتی بدتر از آن، رشد موی عفونی جلوگیری کنید، هرگز نباید هیچ قسمتی از بدن خود را خشک بتراشید. همیشه محل را به خوبی با آب گرم خیس کنید و ابتدا از یک کرم موبر طبیعی و باکیفیت استفاده کنید تا موها نرم شوند. همچنین می توانید قبل از اصلاح از کمپرس گرم استفاده کنید تا از رشد موهای زائد جلوگیری کنید.

در جهت رشد طبیعی موهایتان بتراشید و پس از هر ضربه تیغه را بشویید. در هنگام اصلاح از کشیدن پوست خود مقاومت کنید. برای مدت طولانی از تیغ استفاده نکنید. هرچه بیشتر تیغه را تعویض کنید، کمتر احتمال دارد که بریدگی و تحریکاتی مانند موهای زیر روییده را تجربه کنید. همچنین برخی از متخصصان استفاده از یک تیغ یک تیغه را برای جلوگیری از رشد موهای زائد به ویژه روی صورت توصیه می کنند. همیشه صورت خود (یا سایر قسمت های بدن خود) را بشویید و پس از اتمام اصلاح از یک مرطوب کننده طبیعی استفاده کنید. همچنین می تواند به رشد موها قبل از اصلاح کمک کند.

مواردی که برای رفع موهای زیر پوستی باید رعایت شود

موهای زیر روییده معمولاً نیازی به مراجعه به پزشک ندارند، اما اگر موهای زیر روییده عفونی دارید، یا اگر موهای زیر روییده به یک مشکل مزمن تبدیل می شوند، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض موی درون روییده مزمن می تواند شامل عفونت باکتریایی (به دلیل خراشیدگی)، جای زخم دائمی، تیرگی پوست  و باشد که به عنوان برآمدگی های تیغی نیز شناخته می شود.

نتیج نهایی

 • موهای رشد کرده چگونه به نظر می رسد؟ یک برآمدگی قرمز ملتهب یا دسته ای از برجستگی هایی که شبیه جوش های کوچک هستند.
 • افرادی که موهایشان فر شده است بیشتر مستعد موهای زیر پوستی هستند.
 • آیا می توانید موهای روییده را به حال خود رها کنید؟ بله، تا زمانی که عفونی نشده باشد، روش‌های خلاص شدن از شر موهای زیر پوستی شامل درمان‌های طبیعی می‌شود که فقط منتظر بمانید تا موهای رشد کرده خود به خود برطرف شوند.
 • شما می توانید با تمرین روش های خوب رفع موهای زائد مانند همیشه اصلاح با تیغ تمیز و تیز و استفاده از کرم موبر مرطوب کننده از رشد موهای زائد جلوگیری کنید.
 • چگونه به طور طبیعی از شر موهای زائد خلاص شویم:
  • شستشوی دایره ای با مسواک نرم یا دستمال شستشو
  • اگر مو خیلی عمیق نیست، با موچین یا سوزن استریل بردارید
  • صبر خوب قدیمی
  • لایه برداری با شکر و نمک
  • یخ یا کمپرس سرد
  • اسانس درخت چای
  • اجتناب از لباس های تنگ و غیر قابل تنفس

در نهایت باید گفت برای درمان موهای زیرپوستی رعایت بهداشت، خشک نتراشیدن موها و.. می تواند راه حلی کاربردی باشد. موهای زیرپوستی که منجر به کیست مویی می شوند، می تواند عوارض بسیاری داشته باشند. برای مشاوره و آگاهی از خدمات مجموعه می توانید با مشاوران کلینیک هموروئید تماس بگیرید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *