چسبندگی های شکمی چیست؟

چسبندگی های شکمی نوارهایی از بافت اسکار مانند هستند که در داخل شکم شما ایجاد می شوند. نوارها بین دو یا چند عضو یا بین اندام ها و دیواره شکم تشکیل می شوند. به طور معمول، هنگام حرکت، سطوح اندام ها و دیواره شکم به هم نمی چسبند. با این حال، چسبندگی های شکمی ممکن است باعث چسبندگی این سطوح یا چسبیدن آنها به هم شوند. چسبندگی‌های شکمی می‌توانند روده‌ها و سایر اندام‌های شکم را کج کرده، بپیچند، بکشند یا فشرده کنند و علائم و عوارضی مانند انسداد روده ایجاد کنند.

چسبندگی شکم چقدر شایع است؟

چسبندگی شکم شایع است و اغلب پس از جراحی شکم ایجاد می شود. در جراحی شکم، جراحان از طریق یک برش وارد شکم بیمار می شوند. جراحی شکم ممکن است لاپاراسکوپی یا باز باشد. در جراحی لاپاراسکوپی، که به طور فزاینده ای رایج می شود، جراحان برش های کوچکی در شکم ایجاد می کنند و ابزار خاصی را برای مشاهده، برداشتن یا ترمیم اندام ها و بافت ها وارد می کنند. در جراحی باز، جراحان برش بزرگتری برای باز کردن شکم ایجاد می کنند.

چسبندگی های شکمی در بیش از 9 نفر از هر 10 نفری که تحت عمل جراحی باز کردن شکم قرار می گیرند، ایجاد می شود. با این حال، اکثر افراد مبتلا به چسبندگی شکمی علائم یا عوارضی ندارند. البته نکته ای که وجود دارد اسن است که چسبندگی شکم بعد از جراحی لاپاراسکوپی کمتر از بعد از جراحی باز است.

چه کسانی بیشتر در معرض چسبندگی شکم هستند؟

افرادی که جراحی شکم انجام داده اند بیشتر در معرض چسبندگی شکم هستند. در بین افرادی که جراحی شکم انجام داده اند، چسبندگی و عوارض مربوط به آن در افرادی زیر بیشتر است جراحی اورژانسی شکم داشتند یا جراحی لگن یا جراحی که قسمت پایینی دستگاه گوارش از جمله روده بزرگ و راست روده را درگیر کرده بود.

عوارض چسبندگی شکم چیست؟

چسبندگی شکم می تواند باعث انسداد روده و ناباروری زنانه شود.

انسداد روده

انسداد روده انسداد جزئی یا کامل حرکت غذا، مایعات، هوا یا مدفوع  از طریق روده است. چسبندگی های شکمی شایع ترین علت انسداد روده کوچک است.

انسداد روده ممکن است منجر به موارد زیر شود:

  • عدم جریان خون در قسمت مسدود شده روده و مرگ بافت های روده
  • پریتونیت، عفونت پوشش داخلی حفره شکمی

انسداد روده می تواند تهدید کننده زندگی باشد. افرادی که علائم انسداد کامل دارند که شامل درد شکمی و عدم دفع مایعات، مدفوع یا گاز است، باید فوراً به پزشک مراجعه کنند.

ناباروری زنان

در زنان، چسبندگی شکمی در لگن یا داخل رحم می‌تواند بخش‌هایی از دستگاه تناسلی را فشرده یا مسدود کند و باعث ناباروری شود.

علائم چسبندگی شکم چیست؟

در بسیاری از موارد، چسبندگی شکم علائمی ایجاد نمی کند. اگر علائم ایجاد کنند، درد مزمن شکم شایع ترین علامت است.

چسبندگی شکم ممکن است باعث انسداد روده شود که می تواند تهدید کننده زندگی باشد. اگر علائم انسداد روده را دارید، فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید.

علائم انسداد روده ممکن است شامل شود:

  • درد شکم
  • نفخ
  • یبوست
  • گاز ندادن
  • حالت تهوع
  • استفراغ

اگر انسداد روده جریان خون را در قسمت مسدود شده روده قطع کند یا منجر به پریتونیت شود، ممکن است علائم دیگری مانند ضربان قلب سریع یا تب داشته باشید.

علت چسبندگی شکم چیست؟

جراحی شکم شایع ترین علت چسبندگی شکم است. چسبندگی های ناشی از عمل جراحی نسبت به چسبندگی های مرتبط با علل دیگر بیشتر احتمال دارد علائم و عوارض ایجاد کند. علائم و عوارض ممکن است در هر زمان پس از جراحی، حتی سال ها بعد، شروع شود.

شرایطی که شامل التهاب یا عفونت در شکم است نیز ممکن است باعث چسبندگی شود. این شرایط شامل بیماری کرون، بیماری دیورتیکولی، آندومتریوز، بیماری التهابی لگن و پریتونیت است.

سایر علل چسبندگی شکمی شامل دیالیز صفاقی طولانی مدت برای درمان نارسایی کلیه و پرتودرمانی برای درمان سرطان است. و البته در برخی از موارد، چسبندگی شکم در بدو تولد وجود دارد.

برای مطالعه: فیستول ادراری چیست؟

پزشکان چگونه چسبندگی شکم را تشخیص می دهند؟

پزشکان از تاریخچه پزشکی، معاینه فیزیکی، آزمایش خون، آزمایش تصویربرداری و در برخی موارد از جراحی برای تشخیص چسبندگی شکم استفاده می کنند.

تاریخچه پزشکی

پزشک در مورد علائم و سابقه پزشکی شما، از جمله سابقه جراحی شکم یا سایر شرایطی که ممکن است باعث چسبندگی شکم شود، سؤال خواهد کرد. پزشک همچنین در مورد سابقه بیماری ها و اختلالات دیگری که ممکن است علائمی مشابه علائم چسبندگی شکم ایجاد کند، سؤال می کند.

معاینه بدنی

در طول معاینه فیزیکی، پزشک ممکن است برای بررسی حساسیت یا درد بر روی شکم شما ضربه بزند و از گوشی پزشکی برای گوش دادن به صداهای موجود در شکم شما استفاده کند.

آزمایشات خون

یک متخصص مراقبت های بهداشتی نمونه خون می گیرد و نمونه ها را به آزمایشگاه می فرستد. اگرچه نمی توان از آزمایش خون برای تشخیص چسبندگی شکم استفاده کرد، اما پزشکان ممکن است آزمایش خون را برای رد سایر مشکلات سلامتی که می توانند باعث علائم شما شوند تجویز کنند. اگر نشانه‌هایی از انسداد روده دارید، آزمایش‌های خون می‌تواند به پزشکان کمک کند تا بفهمند این انسداد چقدر شدید است.

تست های تصویربرداری

آزمایش های تصویربرداری اغلب نمی توانند چسبندگی شکم را نشان دهند. با این حال، پزشکان می توانند از آزمایش های تصویربرداری برای تشخیص انسداد روده ناشی از چسبندگی شکم استفاده کنند. همچنین  پزشکان ممکن است از آزمایشات تصویربرداری برای رد سایر مشکلاتی که ممکن است باعث علائم شما شوند استفاده کنند.

تست های تصویربرداری ممکن است شامل توموگرافی کامپیوتری یا اشعه ایکس با ماده حاجب محلول در آب باشد.

عمل جراحی

در برخی موارد، پزشکان ممکن است جراحی را برای بررسی داخل شکم و بررسی چسبندگی یا سایر مشکلاتی که ممکن است باعث علائم شوند توصیه کنند. جراحان ممکن است چسبندگی شکم را با جراحی لاپاراسکوپی یا باز بررسی کنند. در برخی موارد، جراحان ممکن است بتوانند مشکل را در طول عمل درمان کنند.

پزشکان چگونه چسبندگی شکم را درمان می کنند؟

اگر چسبندگی های شکمی علائم یا عوارضی ایجاد نکند، معمولاً نیازی به درمان ندارند. اگر چسبندگی شکم باعث علائم یا عوارض شود، پزشکان می توانند چسبندگی ها را با جراحی لاپاراسکوپی یا باز آزاد کنند. با این حال، جراحی برای درمان چسبندگی ممکن است باعث ایجاد چسبندگی جدید شود. اگر چسبندگی شکمی دارید، با پزشک خود در مورد فواید و خطرات احتمالی جراحی صحبت کنید.

اگر چسبندگی شکم باعث انسداد روده شود، فوراً به درمان در بیمارستان نیاز خواهید داشت. پزشکان شما را معاینه می‌کنند و ممکن است آزمایش‌هایی را برای بررسی اینکه آیا به جراحی اورژانسی نیاز دارید یا خیر، درخواست کنند. اگر این کار را انجام دهید، جراحان چسبندگی ها را آزاد می کنند و انسداد روده را برطرف می کنند.

اگر به جراحی اورژانسی نیاز ندارید، پزشکان ممکن است سعی کنند انسداد را بدون جراحی درمان کنند. متخصصان مراقبت های بهداشتی به شما مایعات داخل وریدی (IV) می دهند و لوله ای را از طریق بینی و داخل معده شما وارد می کنند تا محتویات دستگاه گوارش شما بالای انسداد خارج شود. در برخی موارد، انسداد ممکن است از بین برود. اگر انسداد برطرف نشد، جراحان جراحی را انجام می دهند تا چسبندگی ها را آزاد کنند و انسداد روده را برطرف کنند.

آیا می توان از چسبندگی شکم جلوگیری کرد؟

هنگام انجام جراحی شکم، جراحان اقداماتی را انجام می دهند تا احتمال ابتلای بیماران به چسبندگی شکمی و عوارض مربوط به آن پس از جراحی را کاهش دهند. به عنوان مثال، جراحان ممکن است:

  • در صورت امکان به جای جراحی باز، جراحی لاپاراسکوپی را توصیه کنید.
  • برای جلوگیری از آسیب، بافت ها را به آرامی مدیریت کنید.

اقداماتی را برای جلوگیری از ورود مواد خارجی به شکم انجام دهید، مانند استفاده از دستکش های بدون پودر و ابزارهای بدون پرز.

در پایان عمل جراحی، بافت های آسیب دیده داخل شکم را با یک مانع مخصوص فیلم مانند بپوشانید. این سد بافت ها را در حین بهبودی جدا نگه می دارد و سپس سد جذب بدن می شود.

آزمایشات بالینی

کارآزمایی‌های بالینی و سایر انواع مطالعات بالینی بخشی از تحقیقات پزشکی هستند و افرادی مانند شما را درگیر می‌کنند. وقتی داوطلب شرکت در یک مطالعه بالینی می‌شوید، به پزشکان و محققان کمک می‌کنید درباره بیماری‌ها بیشتر بیاموزند و مراقبت‌های بهداشتی را برای افراد در آینده بهبود بخشند.

کلام آخر

کلینیک هموروئید دکتر علی آریایی ارائه کننده خدمات درمان بواسیر با لیزر، درمان شقاق و درمان کیست مویی می باشد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی تماس بگیرید.

در این کلینیک به ارائه انواع خدمات شامل درمان هموروئید، درمان فیتسول، درمان کیست مویی و درمان شقاق با لیزر اشاره کرد.

برای مشاوره در ارتباط با لیزر هموروئید و درمان سایر بیماری با متخصص هموروئید با ما در کلینیک هموروئید دکتر علی آریایی تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *