انواع کیست

Rate this post

انواع کیست های پوستی، توده ها و برجستگی ها

کیست ها کیسه های پر از مایع هستند که می توانند تقریباً در هر نقطه از بدن ایجاد شوند، اما هر برآمدگی یا توده پوستی کیست نیست. دقت کنید که چگونه تفاوت را تشخیص دهید، و چگونه توده یا برآمدگی که شما را آزار می دهد، درمان کنید. در این مقاله قصد داریم تا به انواع کیست هایی که ممکن است در سطح پوست و یا زیر پوست ظاهر می شود، می پردازیم.

کیست یک کیسه بسته در زیر پوست است که با نوعی مایع یا مواد دیگر پر شده است. کیست ها ممکن است در داخل بدن (به عنوان مثال، در تخمدان ها در زنان) یا در خارج، مانند زیر پوست ایجاد شوند. با این حال، بسیاری از برجستگی های پوستی واقعاً کیست نیستند؛ حتی اگر بسیاری از مردم معمولاً به آنها به این شکل اشاره می کنند. این کیست های سختی که در زیر پوست شما ظاهر می شوند. ممکن است باعث نگرانی شوند، اما بیشتر آنها بی ضرر هستند. با این حال، کیست های سرطانی رخ می دهند، بنابراین هر گونه رشدی که باعث درد یا افزایش اندازه کیست می شود توسط پزشک تشخیص داده شود. نحوه درمان کیست بستگی به نوع کیست دارد و اینکه آیا وجود آن به هر طریقی شما را محدود می کند یا خیر.

برای مطالعه بیشتر » درمان کیست مویی

کیست های اپیدرموئید

یک از انواع کیست که بسیار رایج هستند و معمولاً روی صورت، گردن یا تنه ظاهر می شوند. کیست‌های اپیدرموئید با سلول‌هایی پوشانده شده‌اند که کراتین را تولید می‌کنند، یک پروتئین سفید پنیری شکل که کیست را پر و کشیده می‌کند. برای درمان کیست اپیدرموئید چه باید کرد؟ اگر کوچک بمانند ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند، اما کیست‌های اپیدرموئید بزرگ یا ملتهب می‌شوند، ممکن است نیاز به باز شدن و تخلیه و جدا شدن کامل دیواره کیست داشته باشند.

آنژیوم گیلاس

آنژیوم گیلاس بسیار شایع است، اما در واقع کیست نیست. اگرچه علت بروز آنها مشخص نشده است، اما به نظر می رسد که بیشتر در افراد بالای 30 سال اتفاق می افتد. آنها به هیچ درمانی نیاز ندارند، اما اگر ظاهر آنها را دوست ندارید، می توان آنها را از طریق جراحی، لیزر، یا سوزش یا انجماد برداشت.

درماتوفیبروم

درماتوفیبروما، یا هیستیوسیتوم فیبری، نوع دیگری از برآمدگی پوستی است که بسیار شایع است، سرطانی نیست و همچنین یک کیست واقعی نیست. درماتوفیبروما یک برجستگی سخت است که معمولاً روی بازو یا پا در نقطه‌ای ایجاد می‌شود که پوست به نحوی آسیب دیده است (شاید توسط یک حشره گاز گرفته یا توسط خار گیر کرده باشد)، اما در بسیاری از موارد، دلیل ایجاد درماتوفیبروم مشخص نیست. . رنگ آنها از زرد تا قهوه ای تا صورتی متفاوت است. درماتوفیبروماها تهدیدی برای سلامتی شما نیستند، بنابراین نیازی به درمان ندارند. در حالی که می توان آنها را از طریق انجماد خارج کرد، این روش ممکن است یک جای زخم باقی بگذارد.

فولیکولیت

فولیکولیت عارضه‌ای است که زمانی رخ می‌دهد که فولیکول‌های مو در هر نقطه از بدن در اثر تحریک ناشی از اصطکاک (میزانی که به آنها ساییده می‌شود) ملتهب و عفونی می‌شوند. یک کیست کوچک می تواند در محل یک فولیکول مو ملتهب ایجاد شود و یک جوش کوچک سخت ایجاد کند که ممکن است با یک لایه پوسته پوشیده شود. علائم دیگر شامل خارش و التهابات پوستی است. فولیکولیت یک عفونت است، بنابراین آنتی بیوتیک های موضعی یا خوراکی اغلب نحوه درمان کیست از این نوع هستند. استفاده از کمپرس های گرم و مرطوب می تواند به تخلیه عفونت از فولیکول آسیب دیده کمک کند.

برای مطالعه بیشتر » برای درمان کیست مویی پیش چه دکتری بریم ؟

به pilaris کراتوز

کراتوز پیلاریس با برجستگی های ریز و سفت مشخص می شود که به صورت گروهی روی پوست ایجاد می شود. این برجستگی‌های پوستی ریز اغلب در قسمت بیرونی بازوها و ران‌ها ظاهر می‌شوند، اما زمانی که کراتین در فولیکول‌های مو سفت می‌شود، ممکن است در هر جایی از بدن ایجاد شوند. برجستگی ها معمولاً گوشتی هستند، اما ممکن است کمی صورتی باشند. عوامل خطر برای کراتوز پیلاریس شامل سابقه خانوادگی این بیماری، خشکی پوست و درماتیت آتوپیک است. کراتوز پیلاریس ممکن است با افزایش سن بهتر شود، اما درمان های موضعی شامل اسید سالیسیلیک، اسید گلیکولیک، ترتینوئین، اوره، اسید لاکتیک یا سایر عوامل لایه بردار ممکن است به کاهش ظاهر آن کمک کند.

کراتوآکانتوما

کراتوآکانتوما که KA نیز نامیده می شود، یک رشد پوستی غیر سرطانی است که در افراد مسن با پوست روشن بسیار رایج است. این برجستگی‌ها ناگهان ظاهر می‌شوند، به سرعت رشد می‌کنند (به قطر چند سانتی‌متر در عرض چند هفته)، و سپس در نهایت ناپدید می‌شوند و جای زخم باقی می‌مانند. آنها می توانند روی بازوها، دست ها، قسمت میانی یا صورت ظاهر شوند. کراتوآکانتوم اغلب در افرادی رخ می دهد که بیش از حد در معرض نور خورشید قرار گرفته اند. از آنجایی که تمایز آنها از سرطان سلول سنگفرشی پوست دشوار است ، کراتوآکانتوما باید با جراحی یا کرم موضعی که این سلول‌های پوست را از بین می‌برد، ارزیابی و درمان شود.

برای مطالعه بیشتر » علت کیست مویی

لیپوم ها

لیپوم ها به صورت یک توده چربی نرم و انعطاف پذیر در زیر پوست ظاهر می شوند و اغلب در پشت، شانه ها، گردن یا بازوها دیده می شوند. این توده های پوستی بسیار رایج به دلایل متعددی از جمله آسیب قبلی به این ناحیه ایجاد می شوند، اما ممکن است یک علت ارثی هم وجود داشته باشد. لیپوم ها اغلب به افراد بین 40 تا 60 سال حمله می کنند. این لیپوم ها خطرناک نیستند و نیازی به درمان ندارند، اما ممکن است از جراحی، لیپوساکشن یا تزریق استروئیدی برای کمک به خلاص شدن از شر آنها استفاده شود. به ندرت، رشد سرطانی در ابتدا می تواند یک لیپوم ساده به نظر برسد.

کیست های گانگلیونی

یکی از انواع کیست ها، کیست های گانگلیونی معمولاً در مچ دست مجاور اعصاب ایجاد می شوند. تقریباً هر کسی ممکن است به کیست گانگلیونی مبتلا شود و پزشکان نمی‌دانند چه چیزی باعث آن می‌شود. آنها بسیار رایج هستند، اما به طور کلی جای نگرانی وجود ندارد و آنها سرطانی نیستند. با این حال، کیست‌های گانگلیون ممکن است دردناک باشند، و علائم می‌توانند بسیار متفاوت باشند. برخی ممکن است در لمس نرم باشند، در حالی که برخی دیگر مانند یک برآمدگی کوچک سخت هستند. کیست گانگلیون فقط در صورتی نیاز به درمان دارد که دردناک باشد یا شما را از فعالیت بازدارد. جراحی ممکن است کیست را حذف کند. گزینه های درمانی غیر جراحی شامل بستن آتل و مصرف داروهای ضد التهابی است.

نوروفیبروم ها

نوروفیبروم یک تومور غیر سرطانی است. این تومور که می تواند از اعصابی که درست در زیر سطح پوست یافت می شود، ایجاد شود. علت نوروفیبروم ناشناخته است، اما آنها در بزرگسالان جوان تر شایع هستند و ممکن است به صورت گروهی ظاهر شوند. برای درمان نوروفیبروم اغلب به جراحی نیاز است. وسعت جراحی بستگی به محل کیست پوستی دارد. و اینکه آیا این کیست روی اعصاب اصلی تاثیر می گذارد یا خیر.

انواع کیست

کلام آخر

در این مقاله با انواع کیست ها، لیپوم ها، فولیکولیت، کیست اپیدرموئید پرداخته شد. امید است این مقاله برای شما مفید بوده باشد. کلینیک هموروئید دکتر آریایی کلیه خدمات لیزر کیست مویی، شقاق، فیستول و بواسیر را ارائه می دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *