برداشتن خال

Rate this post

چرا خال ها برداشته می شوند؟

برداشتن خال یک روش ایمن و متداول است که هر ساله هزاران خال در دنیا به دلایل پزشکی و زیبایی برداشته می شود. دلیل برداشتن خال شما هر چه که باشد، بهتر است بدانید چرا و چه زمانی برداشتن بهتر است و انتظار چه چیزی را داشته باشید.

دلایل پزشکی برای برداشتن خال

دلیل اصلی برداشتن خال زمانی است که مشکوک به سرطان پوست باشد. اکثر خال های سرطانی از خال های جدید به وجود می آیند. محققان می گویند که کمتر از یک سوم ملانوم ها از یک خال موجود می آیند. با برداشتن خال و ناحیه ای از پوست طبیعی اطراف آن، احتمال باقی ماندن سلول های سرطانی یا پیش سرطانی کاهش می یابد و احتمال جلوگیری از رشد بیشتر افزایش می یابد.

دلایل زیبایی برای برداشتن خال

یک خال ممکن است خوش خیم (غیر سرطانی) باشد، با این حال، ممکن است به دلایل زیبایی بخواهید خال خوش خیم را بردارید. شاید خال در ناحیه‌ای از بدن شما مانند صورت، گردن بازوها و دست‌ها یا ناحیه دیگری از بدن شما باشد که باعث ناراحتی یا خجالت می‌شود .برداشتن خال به دلایل زیبایی بسیار رایج است.

بیوپسی خال

بررسی مکرر خال ها برای هرگونه تغییر بصری می تواند به شما کمک کند تا عوامل خطر را زود تشخیص دهید، اما مطمئن ترین گزینه مراجعه به متخصص پوست برای معاینات منظم است که به عنوان غربالگری خال نیز شناخته می شود. اگر متخصص پوست شما بخواهد خال را برای سرطان پوست یا ملانوما بررسی کند، بیوپسی را انجام می دهد. خال در یک روش تحت بی حسی موضعی برداشته می شود. به شما یک بی حسی موضعی با تزریق در محلی از بدن که نمونه برداری از آن انجام می شود، داده می شود. بی حسی موضعی ممکن است هنگام تزریق کمی ایجاد درد کند، اما پوست بی حس می شود و عمل باید بدون درد باشد.

سپس خال توسط یک پاتولوژیست متخصص برای بررسی زیر میکروسکوپ فرستاده می شود که تشخیص دهد آیا خال بدخیم یا خوش خیم است.

روش های برداشتن خال

رایج ترین اشکال برداشتن خال عبارتند از:

 برداشتن خال با تراش

این روش برای خال های برجسته ای که خیلی عمیق در پوست شما نیستند، بهترین است.

 • ضایعه با استفاده از یک تیغه بسیار تیز خراشیده یا تراشیده می شود و باعث ایجاد لکه یا فرورفتگی کوچک در پوست می شود.
 • خونریزی با استفاده از دستگاه کوتر برقی متوقف می شود. این روش نیازی به بخیه ندارد.
 • یک دلمه در محل جراحی ایجاد می شود و ممکن است تا دو هفته طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابد.
 • این روش معمولاً یک اسکار صورتی به جا می گذارد که به صورت یک اسکار سفید کم رنگ محو می شود.

برداشتن خال با بخیه

این برای خال هایی است که صاف روی سطح قرار می گیرند.

 •  کل خال با مقدار کمی پوست معمولی در اطراف لبه برداشته می شود.
 • چندین بخیه هم در بالا و هم در زیر سطح پوست وجود خواهد داشت.
 • بیوپسی معمولاً به صورت یک خط مستقیم بهبود می یابد که معمولاً سه تا چهار برابر طول ضایعه در حال برداشته است.

برای مطالعه بیشتر » غذاهای ملین

آیا برداشتن خال خطرناک است؟

تمام درمان ها و روش ها دارای خطراتی هستند. خطرات مرتبط با بیوپسی پوست عبارتند از:

درد

بی حسی موضعی معمولاً حدود دو ساعت مؤثر است. زخم اغلب بعد از این مدت حساس می شود. طبق دستور ممکن است قرص های مسکن برای تسکین درد مصرف شود.

خون ریزی

عبور مقدار کمی خون از پانسمان طبیعی است. هر خونریزی شدیدتر را می توان با اعمال فشار محکم به پانسمان به مدت 15 دقیقه متوقف کرد. اگر خونریزی ادامه یابد، باید به دنبال کمک پزشکی باشید.

اگر زیر زخم ورم زیادی دارید، ممکن است خونریزی شدیدتری داشته باشید. هر تورم بزرگ بعد از جراحی نیاز به مراقبت های پزشکی سریع دارد، بنابراین به نزدیک ترین بخش حوادث و اورژانس خود مراجعه کنید.

کبودی

پس از برداشتن خال وجود مقداری کبودی در اطراف محل جراحی طبیعی است که برطرف می شود. پیشانی، پوست سر و پلک ها اغلب راحت تر از سایر نقاط کبود می شوند.

عفونت

به ندرت یک زخم ممکن است عفونی شود، و این به صورت افزایش درد، تورم، ترشح چرک و قرمزی در محل زخم 48 تا 72 ساعت پس از جراحی ظاهر می شود. اگر نگران این هستید که زخم عفونی شده است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. عفونت ها را می توان با آنتی بیوتیک درمان کرد. مهم است که زخم های عفونی به درستی بررسی و درمان شوند.

جای زخم

شما همیشه بعد از بیوپسی پوست یک اسکار خواهید داشت زیرا بریدن پوست بدون باقی ماندن اثر غیرممکن است. هدف همیشه این است که شما را با کوچکترین جای زخمی که ممکن است باقی بماند، انجام شود. افراد از نظر روش بهبودی متفاوت خواهند بود، بنابراین همه جای زخم ها یکسان به نظر نمی رسند.

خط بخیه احتمالاً در ابتدا قرمز است، اما این قرمزی طی چند هفته تا چند ماه محو می‌شود. شما با یک اسکار دائمی در ناحیه باقی خواهید ماند، طول و عرض بستگی به نوع عمل انجام شده دارد و گاهی اوقات می تواند بزرگتر از ضایعه برداشته شده باشد.

برخی از بیماران زخمی ایجاد می کنند که ضخیم تر از حد انتظار است. این اسکار هیپرتروفیک یا کلوئید نامیده می شود. نواحی خاصی مانند قفسه سینه و پشت بیشتر مستعد ابتلا به این نوع اسکار هستند.

برداشتن خال

کاهش جای زخم پس از برداشتن خال

متخصص پوست شما توصیه هایی را در مورد به حداقل رساندن خطر ایجاد اسکار و نحوه محافظت از پوست در طول فرآیند بهبودی ارائه می دهد:

 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید را به حداقل برسانید و در صورت امکان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید کاملاً خودداری کنید.
 • ناحیه را مرطوب و تمیز نگه دارید. ژل نفتی زیر بانداژ ممکن است در حین بهبود زخم، جای زخم را کاهش دهد. پس از تشکیل بافت اسکار، ممکن است توصیه شود که از ژل سیلیکون یا نوارهای سیلیکونی برای چند ساعت در روز استفاده کنید.
 • پس از بهبود زخم و از بین رفتن دلمه یا پوسته پوست، می توانید ناحیه مورد نظر را به آرامی ماساژ دهید. این پوست را تقویت می کند که کلاژن را تحریک می کند و به روند بهبودی کمک می کند.
 • در برخی موارد، متخصص پوست شما ممکن است لیزر درمانی یا تزریق کورتیکواستروئید را نیز پیشنهاد کند.

چه کسی باید خال شما را بردارد؟

بهترین شخص برای تصمیم گیری در مورد برداشتن خال، مشاور متخصص پوست است. فقط یک متخصص واجد شرایط مناسب مانند یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک که در روش های جراحی پوست تخصص دارد باید خال را بردارید. این کمک می کند تا خطر ایجاد اسکار یا هر چیزی که در مراحل تشخیص و برداشتن به حداقل برسد. بیماران می توانند مستقیماً به یک متخصص پوست یا کلینیک پوست معتبر مراجعه کنند یا توسط پزشک عمومی خود ارجاع شوند.

کلام آخر

کلینیک دکتر علی آریایی ارائه کننده کلیه خدمات زیبایی و درمانی با لیزر است. لیزر بواسیر، شقاق، کیست مویی توسط بهترین متخصصین و تکنسین در اسرع وقت انجام می شود. برای دریافت مشاوره و تعین وقت قبلی تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *