زگیل ناحیه تناسلی

زگیل ناحیه تناسلی توده های کوچک و زبری هستند که می توانند در اطراف واژن، آلت تناسلی یا مقعد ظاهر شوند. زگیل های تناسلی یک نوع عفونت شایع مقاربتی (STI) هستند. در این مقاله به روش های درمان می پردازیم.

ایا برایتان سوال آیا زگیل تناسلی دارید یا خیر؟ یا اینکه ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد تا زگیل تناسلی پس از رابطه جنسی با فردی که آلوده است ظاهر شود. زگیل تناسلی معمولاً توده های کوچک و زبری روی پوست هستند. زگیل ناحیه تناسلی می توانند در ناحیه هایی مانند اطراف واژن و روی آلت تناسلی، اطراف مقعد و روی پوست بین اندام تناسلی و مقعد (پرینه) ظاهر شوند.

علائم زگیل تناسلی

علائم و نشانه های زگیل تناسلی که ممکن است:

 • به تنهایی یا به صورت توده ای ظاهر می شوند. (گروه هایی از زگیل می توانند شبیه گل کلم باشند).
 • احساس نرمی یا سفت شدن داشته باشید.
 • سفید، قرمز، همرنگ پوست یا تیره تر از پوست اطراف باشد.
 • آنها معمولا علائمی ایجاد نمی کنند، اما گاهی اوقات ممکن است دردناک، خارش یا خونریزی باشند.
 • درد یا ناراحتی در حین رابطه جنسی.
 • مشکلات ادرار کردن (ممکن است خون در ادرار شما وجود داشته باشد، ممکن است ادرار کردن برای شما سخت باشد، یا ممکن است متوقف شوید و شروع به دفعات زیادی کنید).
 • وجود یک یا چند توده بدون درد در اطراف واژن، آلت تناسلی یا مقعد شما.
 • خارش یا خونریزی از ناحیه تناسلی یا مقعد.
 • تغییر در جریان طبیعی ادرار شما (مثلاً شروع به جریان افتادن به پهلو) که از بین نمی رود.

همچنین شریک جنسی که زگیل تناسلی دارد، حتی اگر ندانید که آیا به آن مبتلا هستید یا خیر؛ ممکن است زگیل تناسلی داشته باشید. برای بررسی به کلینیک سلامت جنسی مراجعه کنید.

درمان های زگیل تناسلی

از جمله روش های درمان زگیل تناسلی می توانبه موارد زیر اشاره کرد:

استفاده از پماد: معمولاً می‌توانید خودتان آن‌ها را بمالید، اما اگر ناحیه بزرگ است، پزشک یا پرستار باید آن را بمالند. (این درمان‌ها می‌توانند باعث  احساس درد یا سوزش شوند).

انجماد (کرایوتراپی): این درمان ممکن است نیاز به چندین بار تکرار داشته باشد و ممکن است دردناک باشد.

جراحی: زگیل‌ها پس از بی‌حس کردن ناحیه آسیب‌دیده با بی‌حسی موضعی بریده می‌شوند، یا ممکن است با استفاده از گرما یا لیزر برداشته شوند. (این درمان‌ها می‌توانند باعث درد، سوزش یا زخم شوند).

ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا درمان زگیل تناسلی موثر واقع شود و زگیل ها ممکن است عود کنند. گاهی اوقات درمان نتیجه نمی دهد.

اگر باردار هستید یا به باردار شدن فکر می کنید به پزشک یا پرستار بگویید، زیرا برخی از درمان ها برای شما مناسب نیستند.

برخی از کرم ها در صورت تماس با کاندوم و دیافراگم واژن می توانند آن ها را ضعیف کنند. در این مورد از پزشک یا پرستار مشورت بگیرید.

نکات درمان زگیل

از جمله کارهایی که بهتر است هنگام درمان زگیل ناحیه تناسلی انجام دهید، می توان به موارد زیر اشاره کرد. دستورالعمل های مربوط به نحوه استفاده از کرم ها، مایعات و پمادها را با دقت دنبال کنید. برخی از کرم ها باید قبل از شستن مدت زمان مشخصی روی پوست باقی بمانند.

از هرگونه خود درمانی که برای زگیل تناسلی روی پوست معمولی یا در زخم های باز اعمال می کنید، خودداری کنید.

باید و نباید هایی که باید به آن توجه کنید.

 • از داروهای درمان زگیل از داروخانه استفاده نکنید؛ زیرا برای زگیل تناسلی ساخته نشده اند.
 • سیگار نکشید. اگر سیگار نکشید بسیاری از درمان‌های زگیل تناسلی تاثیر بهتری خواهند داشت.
 • تا زمانی که زگیل ها از بین رفته اند، رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی نداشته باشید (اما اگر رابطه جنسی دارید، همیشه از کاندوم استفاده کنید.)

نحوه انتقال

زگیل ناحیه تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. این ویروس حتی زمانی که هیچ زگیل قابل مشاهده ای وجود ندارد منتقل می شود. بسیاری از افراد مبتلا به این ویروس علائمی ندارند اما همچنان می توانند آن را منتقل کنند.

اگر زگیل تناسلی دارید، شرکای جنسی فعلی شما باید معاینه شوند زیرا ممکن است زگیل داشته باشند و از این موضوع اطلاعی نداشته باشند.

پس از ابتلا به عفونت، ممکن است هفته ها تا چندین ماه طول بکشد تا علائم ظاهر شوند.

زگیل ناحیه تناسلی می تواند در اثر موارد زیر به شما منتقل شود:

 • تماس پوست به پوست، از جمله رابطه جنسی واژینال و مقعدی.
 • رابطه جنسی دهانی، اما این نادر است.

این ویروس همچنین می تواند در هنگام تولد از مادرش به نوزاد منتقل شود، اما این اتفاق نادر است. اگر ناحیه عفونی را لمس کنید و سپس قسمت دیگری از بدن خود را لمس کنید، زگیل تناسلی می تواند پخش شود.

شما نمی توانید از طریق بوسیدن یا به اشتراک گذاشتن چیزهایی مانند حوله، کارد و چنگال، فنجان یا صندلی توالت به زگیل تناسلی مبتلا شوید.

جلوگیری از انتقال زگیل تناسلی

شما می توانید از انتقال زگیل ناحیه تناسلی جلوگیری کنید:

 • استفاده از کاندوم  درهر باری که رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی دارید. اما اگر ویروس در پوستی باشد که توسط کاندوم محافظت نشده باشد، همچنان می‌تواند منتقل شود.
 • همچنین در طول درمان زگیل تناسلی نباید رابطه جنسی در مدت زمان درمان زگیل تناسلی داشته باشید.
 • واکسن  HPV: واکسن HPV می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای جلوگیری از از زگیل تناسلی و برخی سرطان ها (مانند سرطان دهانه رحم و سرطان مقعد) محافظت می کند.

زگیل تناسلی در بارداری

زگیل ناحیه تناسلی معمولاً در دوران بارداری مضر نیست. اما اگر زگیل تناسلی دارید و باردار هستید معمولاً به یک متخصص سلامت جنسی ارجاع داده می‌شوید. در دوران بارداری، زگیل تناسلی ممکن است:

 • بزرگتر شود و رشد کند.
 • زگیل های تناسلی در دوره بارداری راحت تر تحریک می شوند.
 • در حین تولد به نوزاد منتقل می شود، اما نادر است.

ویروس HPV می تواند باعث عفونت در گلو یا دستگاه تناسلی کودک شود. اکثر کرم ها، مایعات و پمادهایی که برای درمان زگیل تناسلی استفاده می شوند در دوران بارداری توصیه نمی شوند. زگیل تناسلی اغلب در عرض 6 هفته پس از تولد نوزاد خود به خود ناپدید می شود، بنابراین درمان اغلب تا پس از تولد به تعویق می افتد.

درمان زگیل تناسلی در کلینیک هموروئید

کلینیک هموروئید دکتر علی آریایی ارائه کننده کلیه خدمات درمان بیماری های نشیمنگاهی می باشد. از جمله خدمات این مجموعه می توان به درمان فیستول، درمان کیست مویی، درمان شقاق و روش درمانی  لیزر هموروئید اشاره کرد. کلیه  خدمات مجموعه توسط دکتر متخصص هموروئید ارائه می شود. برای مشاوره تخصصی تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *