رفع یبوست

غذاهای ملین برای رفع یبوست

اغلب ما زمانی که غذاهای فست فودی زیاد می خوریم، یا استرس زیادی را تحمل می کنیم و یا حتی زمانی که در موقعیت آب و هوایی جدیدی قرار می گیریم، دچار یبوست می شویم. در این زمان است که به دنبال ملین های مختلفی برای رفع یبوست میگردیم.

ملین ها اثرات مفیدی بر روی دستگاه گوارش دارند و به تدریج موجب تسهیل در عملکرد روده و رفع یبوست می شوند. انواع ملین طبیعی وجود دارد که می تواند به اندازه نسخه پزشک و یا بیشتر از آن در عملکرد دستگاه گوارش تاثیر می گذارد. در این مقاله قصد داریم تا انواع ملین ها را به شما معرفی کنیم.

برای مطالعه بیشتر » علائم یبوست در کودکان چیست؟

انواع ملین ها

در این دسته بندی ملین ها بر اساس عملکردی که دارند، تقسیم بندی می شوند:

ملین های حجم دهنده

این گروه از ملین ها در بدون هضم در بدن حرکت می کنند و آب را جذب می کنند و متورم می شوند تا مدفوع را ایجاد کنند. این عملکرد در داروهایی مانند متاموسیل و سیتروسل وجود دارد که به صورت صورت پودر و کپسول در دسترس هستند.

نرم کننده مدفوع

این گروه از ملین ها آب جذب شده مدفوع را افزایش می دهند و سبب می شود تا نرم تر و راحت تر دفع شوند. این عملکرد در داروهایی مانند دوکوزات سدیم و دوکوزات کلسیم وجود دارد که به صورت صورت قرص در دسترس هستند.

ملین های روان کننده

این گروه از ملین سطوح مدفوع و پوشش روده را می پوشانند تا رطوبت را حفظ کنند، نرم تر و راحت تر عبور کند. مانند بعضی از روغن های معدنی که برای رفع یبوست موثرند.

ملین های نوع اسمزی

این گروه به روده بزرگ کمک می کنند تا آب بیشتری را حفظ کند و دفعات دفع افزایش پیدا کند. این عملکرد در داروهایی مانند شیر منیزیم و گلیسیرین وجود دارد که به صورت صورت مایع، کپسول، تنقیه و شفاف در دسترس هستند.

ملین های نمکی

این گروه از ملین ها آب را به روده کوچک می کشند و حرکات روده را تشویق می کنند. این عملکرد در داروهایی مانند سیترات منیزیم وجود دارد که به صورت قرص در دسترس هستند.

ملین های محرک

این گروه حرکات روده را سرعت می دهد و در اشکال قرص ، جویدنی، مایعات ، پودر و شیاف وجود دارد.

 

زمان اثرگذاری ملین ها

ملین های بدون نسخه بین چند ساعت تا چند روز اثر کامل خود را می گذارند. اگرچه ملین‌های بدون نسخه می‌توانند در کاهش یبوست بسیار مفید باشند، اما استفاده زیاد از آنها می‌تواند باعث اختلالات الکترولیت‌ها و تغییرات در املاح و مواد معدنی بدن شود

بهتر است برای بهبود عملکرد روده مقداری ملین طبیعی را در برنامه روزانه خود بگنجانید. در واقع پیشگیری بهترین درمان است.

این راه حل می تواند جایگزین ایمن و ارزان قیمت برای محصولات بدون نسخه باشند و حداقل عوارض جانبی داشته باشند.

 

ملین های طبیعی رفع کننده یبوست

دانه چیا

استفاده از مقدار کافی فیبر یک درمان طبیعی و یکی از اولین خطوط دفاعی در برابر یبوست است. در واقع فیبر از طریق روده ها هضم نشده حرکت می کند، مدفوع را حجیم می کند و عملکرد روده را بهبود می دهد. بهتر است بدانید در هر 100 گرم از دانه چیا حدود 34 گرم فیبر وجود دارد که عمدتا فیبر نامحلول است و تنها حدود 7-15% از کل فیبر، فیبر محلول را تشکیل می دهد.

خانواده توت ها

توت ها میوه های شگفت انگیزی هستند، خوشمزه و ملین با فیبر بالا، که می توان آنها را به عنوان یک ملین طبیعی انتخاب کرد.

توت فرنگی حاوی 1.8 گرم فیبر در هر 100 گرم و شاه توت فقط کمتر از 8 گرم فیبر در هر 150 گرم دارد.

توت ها دو نوع فیبر دارند : محلول و نامحلول.

فیبر محلول، مانند آنچه در دانه های چیا وجود دارد، آب را در روده جذب می کند تا ماده ژل مانندی را تشکیل دهد که به نرم شدن مدفوع و رفع یبوست کمک می کند.

فیبر نامحلول آب را جذب نمی کند، اما به طور دست نخورده در بدن حرکت می کند و حجم مدفوع را برای عبور راحت تر افزایش می دهد. گنجاندن چند نوع توت در رژیم غذایی خود یکی از راه‌های افزایش مصرف فیبر و استفاده از خواص ملین طبیعی آنهاست.

رفع یبوست

حبوبات

حبوبات شامل لوبیا، نخود، عدس، نخود و … است. حبوبات سرشار از فیبر هستند که می تواند نظم را تشویق کند.

به عنوان مثال، در هر 100 گرم عدس پخته، 14.2 گرم فیبر و در هر 100 گرم نخود، 13.7 گرم فیبر دارد. خوردن حبوبات می تواند به افزایش تولید اسید بوتیریک در بدن کمک کند، نوعی اسید چرب با زنجیره کوتاه که ممکن است به عنوان یک ملین طبیعی برای رفع یبوست عمل کند. مطالعات نشان می دهد که اسید بوتیریک می تواند با افزایش حرکت دستگاه گوارش به درمان یبوست کمک کند.

دانه کتان

بذر کتان با داشتن اسیدهای چرب امگا 3 و مقدار زیادی پروتئین، سرشار از مواد مغذی زیادی است که آنها را به یک مکمل سالم برای اکثر رژیم‌ها تبدیل می‌کند. به علاوه، دانه کتان دارای خواص ملین طبیعی است و درمان موثری برای یبوست و اسهال است.

دانه کتان حاوی ترکیب خوبی از فیبر محلول و نامحلول است که به کاهش زمان انتقال روده کمک می کند و حجم مدفوع را افزایش می دهد. در هر 100 گرم دانه کتان، حدود 27.3 گرم فیبر غذایی وجود دارد.

روغن کرچک

روغن کرچک، سابقه طولانی در استفاده به عنوان یک ملین طبیعی دارد. پس از مصرف روغن کرچک، اسید ریسینولئیک آزاد می‌کند، نوعی اسید چرب غیراشباع که اثر ملین دارد. اسید ریسینولئیک با فعال کردن یک گیرنده خاص در دستگاه گوارش، حرکت ماهیچه های روده را برای تحریک حرکات روده افزایش می دهد.

سبزیجات

سبزیجات برگداری مانند اسفناج ، خانواده کلم و … به روش‌های مختلفی برای بهبود منظم و جلوگیری و رفع یبوست تاثیرگذار هستند.

می‌کنند. از مزایای سبزیجات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اولا، آنها بسیار غنی از مواد مغذی هستند، به این معنی که مقدار مناسبی از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر را با کالری نسبتا کمی فراهم می کنند.

به عنوان مثال، هر فنجان (25 گرم) کلم پیچ ، 1 گرم و تنها حدود 9 کالری دارد. همچنین سبزیجات برگدار سرشار از منیزیم هستند. که منیزیم ماده اصلی در بسیاری از انواع ملین ها است، زیرا به جذب آب به داخل روده برای کمک به دفع مدفوع کمک می کند.

سنا

سنا گیاهی است که اغلب به عنوان یک ملین محرک طبیعی استفاده می شود.

اثرات تسکین دهنده یبوست سنا به مواد سنوزید این گیاه نسبت داده می شود. در واقع ترکیباتی هستند که با تسریع حرکت دستگاه گوارش برای تحریک حرکت روده کمک می کنند. آنها همچنین جذب مایع در روده بزرگ را افزایش می دهند تا به دفع مدفوع کمک کنند.

روغن زیتون

برخی تحقیقات نشان داده اند که مصرف روغن زیتون می تواند راهی موثر برای کاهش یبوست باشد. در مطالعات نشان داده شده است که روغن زیتون حرکات روده را تقویت می کند و علائم یبوست را بهبود می بخشد.

رفع یبوست

سبوس جو دوسر

سبوس جو دو سر که از لایه‌های بیرونی دانه جو دوسر تولید می‌شود، دارای فیبر محلول و نامحلول بالایی است و به عنوان یک ملین طبیعی انتخاب خوبی است. در واقع، تنها 1 فنجان (94 گرم) سبوس جو دو سر خام حاوی 14.5 گرم فیبر است

آلو خشک

آلو احتمالا یکی از شناخته شده ترین ملین های طبیعی است. در هر 248 گرم حدود 7.7 وجود دارد. مطالعه نشان داده اند که آلو خشک می تواند دفعات مدفوع را افزایش دهد.

کیوی

کیوی دارای خواص ملین است و راهی مناسب برای کاهش یبوست می کند. چرا که فیبر بالایی دارد. یک فنجان (180 گرم) کیوی حاوی 5.4 گرم فیبر است. کیوی حاوی ترکیبی از فیبر نامحلول و محلول است. همچنین حاوی پکتین است که نشان داده شده است که اثر ملین طبیعی دارد. همچنین با افزایش حرکت دستگاه گوارش برای تحریک حرکات روده عمل می کند. سیترات منیزیم یک ملین طبیعی قوی است.

آب

آب برای هیدراته ماندن، حفظ منظم بودن و جلوگیری از یبوست ضروری است. تحقیقات نشان می دهد که هیدراته ماندن می تواند با بهبود قوام مدفوع به کاهش یبوست کمک کند و دفع آن را آسان تر کند. همچنین می تواند اثرات ملین های طبیعی دیگر مانند فیبر را تقویت کند. نوشیدن آب کافی طی شبانه روز برای سلامتی تمامی ارگان های بدن الزامی است.

نکات مهم استفاده از ملین ها

برخی از ملین هایی طبیعی که برای رفع یبوست استفاده می شود،  می توانند عوارض جانبی منفی داشته باشند یا خطراتی را به همراه داشته باشند. قبل از مصرف یک ملین طبیعی، با پزشک خود در مورد این موارد صحبت کنید.

به عنوان مثال، استفاده طولانی مدت و با دوز بالا از سنا با مسمومیت کبدی همراه است.

در صورت اختلال در عملکرد کلیه، برخی ملین ها باید با احتیاط مصرف شوند.

ملین ها با خطر عوارض جانبی خاصی همراه هستند، مانند:

  • نفخ
  • استفراغ
  • اسهال
  • حالت تهوع
  • سردرد
  • از دست دادن عملکرد طبیعی روده

برخی از ملین های طبیعی، مانند فیبر غذایی، بخشی از یک رژیم غذایی سالم هستند. اما اگر متوجه شدید که بدون استفاده از ملین نمی‌توانید اجابت مزاج طبیعی داشته باشید، با پزشک خود مشورت کنید. استفاده طولانی مدت از ملین های بدون نسخه می تواند نحوه عملکرد روده شما را تغییر دهد.

کلینیک هموروئید دکتر علی آریایی با سالها فعالیت و خدمت در زمینه درمان انواع بیماری ها با پیشرفته ترین دستگاه ها و یک تیم متخصص هموروئید در تلاش بوده است تا انواع بیماری ها مانند کیست مویی، بواسیر، شقاق، فیستول را با لیزر درمان کند. همچنین در این مجموعه به صورت تخصصی لیزر هموروئید با کمترین درد و عوارض و خونریزی انجام می شود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *