فیستول ادراری تناسلی

در این مقاله بر اساس مقالات علمی نوشته شده است، به بررسی علت، علائم و درمان بیماری فیستول ادراری تناسلی می پردازیم. با ما همراه باشید.

فیستول ادراری یا فیستول ادراری تناسلی به معنی ایجاد یک مسیر نامناسب و اتصال غیرطبیعی بین سیستم ادراری و سایر اعضای بدن می‌باشد. در این حالت، معمولاً ادرار از جایی دیگر به جز مجرای ادراری خارج می‌شود.

علت فیستول ادراری تناسلی

فیستول ادراری می‌تواند از دو عامل خارجی و یا داخلی ناشی شود، مانند تروما (صدمه) به ناحیه شکمی، عفونت‌های مجاری ادراری، تاریخچه عمل جراحی در ناحیه شکم و لگن، بیماری‌های التهابی دستگاه گوارش و برخی بیماری‌های سیستمیک مانند بیماری کرون و کولیت هستند.

علائم فیستول ادراری

علائم فیستول ادراری شامل ظاهر شدن ادرار در ناحیه شکم و لگن، عفونت مکرر مجاری ادراری، وجود درد و سوزش در هنگام تخلیه ادرار و سرایت ادرار در شب می‌باشد. درمان فیستول ادراری به طور کلی با عمل جراحی انجام می‌شود. در صورتی که فیستول ادراری را به دلیل عفونت تشخیص داده شود، ابتدا باید عفونت رفع شود و سپس عمل جراحی انجام شود. در مواردی که فیستول ادراری از علائم خاصی همراه نیست و کمتر از ۱۰ میلی‌متر قطر داشته باشد، ممکن است به روش‌های غیرجراحی مانند درمان دارویی، لیزر یا کورتاژ درمان شود.

فیستول به وجود راه یا کانال ارتباطی غیر عادی بین دو بافت یا بین دو بخش از بدن گفته می شود. فیستول ها در افرادی که جراحی کرده اند، بیشتر مشاهده می شود.

انواع فیستول ادراری تناسلی و درمان هریک

فیستول های ناحیه ادراری تناسلی عمدتاً در پنج نوع فیستول، وزیکوواژینال، حالب واژینال، وزیکوترین، رکتوورترال و فیستول رکتووزیکال مشاهده می شود.

فیستول وزیکوواژینال

علت اصلی بیماری فیستول وزیکوواژینال بیماری های شکمی است. این نوع فیستول بیش از 84.9 درصد از بیماری های فیستول ادراری تناسلی را تشکیل می دهد.

موفقیت درمان فیستول وزیکوواژینال بین 7 الی 12 گزارش شده است. این آمار نشانگر پایین بودن موفقیت درمان فیستول است.

فیستول های حالب واژینال

فیستول های حالب واژینال ممکن است به دنبال جراحی لگن، به ویژه روش های زنان و زایمان به وجود می آید. همچنین ممکن است در اثر وارد شدن قطعات خارجی به واژن اتفاق بیفتد.

این بیماران معمولا با علائم نشت کلی و مداوم ادرار از طریق واژن به پزشک مراجعه کنند. این بیماران معمولا سعی می کنند تا ناحیه را خشک نگه دارند اما معمولا شکست می خورند.

فیستول وزیکوترین

این نوع فیستول از نادرترین انواع فیستول است. فیستول وزیکوترین بین 1 الی 4 درصد از انواع فیستول های ادراری تناسلی  را تشکیل می دهد.

این نوع فیستول ادراری تناسلی معمولا در اثر عوارض سزارین به وجود می آید. علت اولیه آن سزارین با سگمنت پایین است و از نظر بالینی به سه شکل مختلف ظاهر می شود.

درمان فیستول وزیکوترین با نهایت دقت و احتیاط انجام می شود. برای درمان معمولا از هورمون درمانی و جراحی انجام می شود.

فیستول های رکتو-ادراری (رکتووزیکال و رکتوورترال)

این نوع فیستول بسیار غیر معمول است و درمان آن می تواند دشوار باشد. اگرچه ممکن است در بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده و آبسه های پری رکتوم ایجاد شود، فیستول رکتورترال اغلب به عنوان یک عارضه ایتروژنیک از روش های اکسترپاتیو یا فرسایشی پروستات منجر می شود.

فیستول رکتووزیکال معمولا به دنبال پروستاتکتومی رادیکال ایجاد می شود و در امتداد خط آناستوموز تازیکوورترال یا در امتداد خط بخیه بسته شدن “راکت دسته” خلفی مثانه رخ می دهد. درمان و مدیریت محافظه کارانه شامل انحراف ادرار، آنتی بیوتیک های طیف گسترده است. البته ممکن است در ابتدا به صورت تزریقی انجام می شود، اما این اقدامات اغلب با شکست مواجه می شوند.

زمان ترمیم اغلب بر اساس علت شناسی، تاخیر در تشخیص، اندازه فیستول، اولین ترمیم یا ترمیم های بعدی و وضعیت عمومی بیمار به صورت فردی تعیین می شود. یکی از بهترین روش های درمان این نوع فیستول ادراری تناسلی، درمان جراحی کم تهاجمی لاپاراسکوپی است.

زمان ترمیم اغلب بر اساس علت شناسی، تاخیر در تشخیص، اندازه فیستول، اولین یا بعدی ترمیم ها و وضعیت عمومی بیمار به صورت فردی تعیین می شود. تکنیک های جراحی متفاوتی برای مدیریت و درمان فیستول رکتو-ادراری گزارش شده است. ما با تکیه بر تجربه خود در جراحی کم تهاجمی، رویکرد لاپاراسکوپی را پیشنهاد می دهیم.

درمان فیستول ادراری در کلینیک هموروئید

بیماری های نشیمنگاهی مانند فیستول به روش های مختلفی درمان می شوند. اغلب روش های قدیمی دارای دور نقاهت حداقل 2 هفته ای هستند. اما درمان با روش های لیزری و لاپاروسکوپی از روش های کمتر تهاجمی هستند و طول درمان بسیار کمتر در حد 3 الی 4 روز دارند. به همین علت روش های درمان با لیزر در اولویت هستند.

کلینیک هموروئید دکتر علی آریایی ارائه کننده کلیه خدمات درمان هموروئید (بواسیر)، درمان کیست مویی، درمان شقاق و درمان فیستول با لیزر می باشد. کلیه خدمات درمانی با لیزر بدون درد و در اسرع وقت انجام می شود. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی تماس بگیرید.

در کلینیک تخصصی هموروئید، لیزر هموروئید زیر نظر دکتر متخصص هموروئید و با پیشرفته ترین دستگاه های لیزر دنیا انجام می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *