مراقبت بعد از عمل کیست مویی

Rate this post

بعد از عمل کیست مویی چه باید کرد ؟

زمانی که شما این مطلب را میخوانید احتمالا به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم با مشکل کیست مویی درگیر هستید. جراحی کیست مویی یکی از جراحی های متداول است، اما به راستی بعد از عمل کیست مویی چیکار کنیم؟ چگونه مراقبت های لازم را انجام دهیم؟ چه کنیم تا از عود کردن دوباره کیست مویی جلوگیری کنیم؟ در این مقاله نحوه مراقبت بعد از عمل کیست مویی را بررسی می کنیم.

مراقبت بعد از عمل کیست مویی

باید از نشستن های طولانی خودداری کنید؛ چرا که ممکن است باعث باز شدن بخیه ها شود. در چنین حالتی ممکن است بخیه ها عفونت کند و دردسر ساز شوند. همچنین از نشستن بر روی سطوح سخت باید خودداری کنید. پیاده روی کنید. پیاده روی روزانه باعث افزایش جریان خون و بهبود سریعتر زخم می شود. همچنین از مشکل یبوست جلوگیری می کند تا به زخم آسیب و فشاری وارد نشود. قبل از رانندگی و نشستن های طولانی با پزشک خود مشورت کنید.

برای مطالعه بیشتر » درمان کیست مویی

بعد از عمل کیست مویی چقدر باید استراحت کرد؟

دوران نقاهت بعد از عمل کیست مویی با توجه به روش های مختلف باز و بسته و لیزری درمان متفاوت است. بدیهی است که طول درمان در هر یکی از این عمل ها بسیار متفاوت است. اگر جراحی به صورت باز انجام شود و بخیه نشود، احتمالا 2 الی 3 ماه روند درمان طول می کشد. اما در عمل بسته کیست مویی این زمان کمتر است و حدود 2 تا 4 هفته طول می کشد. حتی در عمل لیزری کیست مویی زمان به 3 الی 4 روز کاهش می یابد و شما می توانید پس از این دوره به روال زندگی عادی و سرکار برگردید. البته که نباید تا 3 4 روز ابتدایی پس از جراحی کیست مویی کارهای سنگین انجام داد.

استحمام پس از عمل کیست مویی

طبق معمول دوش بگیرید. پس از استحمام، اطراف برش و محل زخم خود را با حوله خشک کنید و سعی کنید محل زخم را همواره ناحیه را خشک و تمیز نگه دارید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل کیست مویی

پس از جراحی کیست همانند سایر جراحی ها، یکی از موضوعات مهم استراحت و خواب کافی است. مخصوصا اگر عمل شما به صورت باز، بسته، نیمه باز و بسته انجام شود بایستی استراحت کافی داشته باشید. بهترین حالت خواب پس از جراحی کیست پیلونیدال، خوابیدن بر روی شکم یا پهلو می باشد تا کمترین فشار بر ناحیه کمر و باسن وارد شود. هر دو روش کمک می کند تا به محل زخم فشار وارد نشود. به هنگام دراز کشیدن نیز باید مراقب باشید تا به گونه ای خم نشوید که به محل زخم فشار وارد شود.

برای مطالعه بیشتر » کیست مویی ناف

بعد از عمل کیست مویی چی بخوریم ؟

می توانید از غذاهای معمولی که استفاده میکردید، استفاده کنید. اگر دچار مشکلات گوارشی چون معده درد هستید، از غذاهای ساده و بدون ادویه استفاده کنید. یا اگر دچار یبوست هستید، از غذاهای ملین استفاده کنید. از آب و مایعات فراوان استفاده کنید.

اگر بعد از جراحی دچار یبوست شده اید، بهتر است از داروهای ملین، مکمل های فیبری استفاده کنید. همچنین پیاده روی می تواند سبب بهبود وضعیت یبوست شما شود.

نحوه استفاده از دستشویی

یکی از چالش هایی که برای بعد از عمل کیست مویی برای شخص وجود دارد، استفاده از دستشویی و نحوه دفع مدفوع بعد از عمل کیست مویی است. درباره ی این مسئله باید گفت که نباید از دستشویی ایرانی استفاده کنید؛ چرا سبب باز شدن بخیه و وارد شدن فشار به محل زخم خواهد شد.

مراقبت بعد از عمل کیست مویی

مراقبت از محل زخم

با توجه به نوع جراحی روش های مراقبت متفاوت است.

اگر محل جراحی شما بخیه شده است:

محل را هر روز با آب گرم و صابون بشویید و آن را خشک و تمیز کنید. از هیدروژن پراکسید یا الکل استفاده نکنید، که می تواند روند بهبود را کند کند.

اگر محل زخم به لباس ساییده می شود، بر روی زخم یک باند گازی قرار دهید و بانداژ را هر روز عوض کنید.

اگر محل جراحی شما بخیه نشده و باز مانده است:

مطابق دستور پزشک پانسمان آن را تعویض کنید.

در بعضی از موارد تعویض لباس ممکن است در ابتدا به شما آسیب برساند. مصرف داروی ضد درد حدود نیم ساعت قبل از تعویض پانسمان می تواند کمک کننده باشد.

اگر پانسمان به زخم شما چسبیده است، سعی کنید پانسمان را حدود 10 دقیقه قبل از برداشتن آن در آب گرم خیس کنید. می توانید این کار را زیر دوش یا با قرار دادن یک پارچه خیس روی پانسمان انجام دهید.

هنگامی که زخم ترمیم می شود و بهبود پیدا می کند، ممکن است ترشحات خاکستری مایل به سبز در محل زخم مشاهده کنید. نگران نباشید این ترشحات عادی هستند.

استفاده از مسکن ها

فرد ممکن است پس از این عمل همانند سایر جراحی های دیگر درد داشته باشد. بعضی افراد درد بسیاری را تجربه می کنند؛ این افراد بهتر است از مسکن استفاده کنند. اما باید توجه کنند که نباید در مصرف مسکن زیاده روی کنند و یا خودسرانه استفاده کنند. بهتر است پس از مشورت با پزشک از مسکن استفاده کنند.

عوض کردن پانسمان و تمیز کردن زخم

یکی از مهم ترین نکات پس از جراحی باز و بسته کیست مویی تمیز نگهداشتن و تعویض پانسمان به موقع زخم است. بهتر است در هر بار تعویض پانسمان محل زخم را شسته و خشک کرده پانسمان را انجام دهید. اگر مهارت و امکانات کافی برای پانسمان را ندارید، بهتر است از پرستار که مهارت کافی و تجهیزات استریل دارد، کمک بگیرد. با این کار عوامل آلوده کننده زخم از بین رفته و زودتر بهبود می یابد.

همچنین اطراف زخم خود را عاری از مو نگه دارید. از پزشک خود بپرسید که کدام روش از بین بردن موهای زائد بهتر است.

کلام اخر

پس از عمل کیست مویی باید کلیه مراقبت های لازم اعم از نحوه صحیح خوابیدن، نشستن، تمیز و خشک نگهداشتن محل زخم باید به درستی انجام شود تا هرچه سریعتر ترمیم شود و عفونت نکند. کلینیک هموروئید دکتر علی آریایی ارائه دهنده کلیه خدمات عمل کیست مویی، درمان شقاق، درمان بواسیر و … انجام می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *