هموروئید

Rate this post

هموروئید (HEM-uh-roids) که به آن انبوه نیز می گویند، سیاهرگ های متورم مقعد و پایین رکتوم هستند، شبیه به رگ های واریسی. هموروئید می تواند در داخل راست روده (بواسیر داخلی) یا زیر پوست اطراف مقعد (بواسیر خارجی) ایجاد شود. از هر چهار بزرگسال تقریباً سه نفر هر از گاهی به هموروئید مبتلا می شوند. این بیماری دلایل مختلفی دارد، اما اغلب علت آن ناشناخته است.

خوشبختانه، گزینه های موثری برای درمان هموروئید در دسترس است. بسیاری از افراد با درمان های خانگی و تغییر شیوه زندگی تسکین می یابند.

علائم

علائم و نشانه های هموروئید معمولاً به نوع آن بستگی دارد.

هموروئید خارجی

اینها زیر پوست اطراف مقعد شما هستند. علائم و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خارش یا سوزش در ناحیه مقعد شما
 • درد یا ناراحتی
 • تورم در اطراف مقعد شما
 • خون ریزی

هموروئید داخلی

هموروئید داخلی در داخل راست روده قرار دارد. معمولاً نمی توانید آنها را ببینید یا احساس کنید و به ندرت باعث ناراحتی می شوند. اما زور زدن یا تحریک در هنگام دفع مدفوع می تواند باعث شود:

خونریزی بدون درد در هنگام اجابت مزاج. ممکن است متوجه مقادیر کمی خون قرمز روشن روی دستمال توالت یا داخل توالت شوید. بواسیر برای فشار دادن از دهانه مقعد (هموروئید افتادگی یا بیرون زده) که منجر به درد و سوزش می شود.

هموروئید ترومبوز

اگر خون در یک هموروئید خارجی جمع شود و لخته (ترومبوز) ایجاد کند، می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • درد شدید
 • تورم
 • التهاب
 • یک توده سفت در نزدیکی مقعد شما

زمان مراجعه به پزشک

اگر در حین اجابت مزاج خونریزی دارید یا بواسیر دارید که پس از یک هفته مراقبت در منزل بهبود نمی یابد، با پزشک خود صحبت کنید. تصور نکنید که خونریزی مقعدی به دلیل هموروئید است، به خصوص اگر تغییراتی در عادات روده دارید یا رنگ یا قوام مدفوع شما تغییر می کند. خونریزی مقعدی می تواند همراه با سایر بیماری ها از جمله سرطان کولورکتال و سرطان مقعد رخ دهد. اگر مقدار زیادی خونریزی مقعدی، سبکی سر، سرگیجه یا غش دارید، به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید.

علل

سیاهرگ های اطراف مقعد تحت فشار کشیده می شوند و ممکن است برآمده یا متورم شوند. بواسیر ممکن است در اثر افزایش فشار در قسمت تحتانی رکتوم به دلیل موارد زیر ایجاد شود:

 • زور زدن در هنگام اجابت مزاج
 • نشستن طولانی مدت روی توالت
 • داشتن اسهال مزمن یا یبوست
 • چاق بودن
 • باردار بودن
 • داشتن رابطه مقعدی
 • رژیم غذایی کم فیبر
 • بلند کردن مرتب سنگین وزن

عوامل خطر

با افزایش سن، خطر ابتلا به هموروئید افزایش می یابد. این به این دلیل است که بافت هایی که از وریدهای راست روده و مقعد حمایت می کنند، می توانند ضعیف و کشیده شوند. این ممکن است در دوران بارداری نیز اتفاق بیفتد، زیرا وزن کودک به ناحیه مقعد فشار وارد می کند.

عوارض

عوارض هموروئید نادر است اما شامل موارد زیر است:

کم خونی. به ندرت، از دست دادن خون مزمن ناشی از این بیماری ممکن است باعث کم خونی شود، که در آن شما گلبول های قرمز سالم کافی برای حمل اکسیژن به سلول های خود ندارید.

هموروئید خفه شده. اگر خون رسانی به هموروئید داخلی قطع شود، ممکن است “خفه” شود، که می تواند باعث درد شدید شود.

لخته خون. گاهی اوقات، لخته می تواند در یک هموروئید (بواسیر ترومبوزه شده) ایجاد شود. اگرچه خطرناک نیست، اما می تواند بسیار دردناک باشد و گاهی اوقات نیاز به لنج و تخلیه دارد.

جلوگیری

بهترین راه برای جلوگیری از هموروئید این است که مدفوع خود را نرم نگه دارید تا به راحتی دفع شود. برای پیشگیری از هموروئید و کاهش علائم آن، نکات زیر را رعایت کنید:

غذاهای پر فیبر بخورید. بیشتر میوه، سبزیجات و غلات کامل بخورید. انجام این کار مدفوع را نرم می کند و حجم آن را افزایش می دهد، که به شما کمک می کند از فشاری که می تواند باعث هموروئید شود جلوگیری کنید. فیبر را به آرامی به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا از مشکلات ناشی از گاز جلوگیری کنید.

به مقدار زیاد مایعات بنوشید. هر روز شش تا هشت لیوان آب و مایعات دیگر (نه الکل) بنوشید تا به نرمی مدفوع کمک کنید.

مکمل های فیبر را در نظر بگیرید. اکثر مردم مقدار توصیه شده فیبر را در رژیم غذایی خود دریافت نمی کنند – 20 تا 30 گرم در روز. مطالعات نشان داده اند که مکمل های فیبر بدون نسخه، مانند پسیلیوم (متاموسیل) یا متیل سلولز (سیتروسل)، علائم کلی و خونریزی ناشی از هموروئید را بهبود می بخشد.

اگر از مکمل های فیبر استفاده می کنید، حتماً روزانه حداقل هشت لیوان آب یا مایعات دیگر بنوشید. در غیر این صورت، مکمل ها می توانند باعث یبوست یا بدتر شدن آن شوند.

زور نزن زور زدن و حبس نفس هنگام تلاش برای دفع مدفوع، فشار بیشتری را در وریدهای قسمت تحتانی رکتوم ایجاد می کند. به محض اینکه هوس کردید بروید. اگر برای دفع مدفوع صبر کنید و هوس از بین برود، مدفوع شما خشک می شود و دفع آن سخت تر می شود.

ورزش. برای کمک به جلوگیری از یبوست و کاهش فشار روی رگ ها که می تواند با ایستادن یا نشستن طولانی مدت رخ دهد، فعال بمانید. ورزش همچنین می تواند به کاهش وزن اضافی کمک کند که ممکن است در ایجاد هموروئید شما نقش داشته باشد. از نشستن طولانی مدت خودداری کنید. نشستن بیش از حد طولانی، به ویژه روی توالت، می تواند فشار روی رگ های مقعد را افزایش دهد.

مطالعه شود: درمان خونریزی بواسیر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *