کرایوتراپی برای ضایعات پوستی

در این مقاله به بررسی روش کرایوتراپی در درمان ضایعات پوستی می پردازیم. این اطلاعات توضیح می دهد که کرایوتراپی چیست و چگونه از خود پس از روش کرایوتراپی مراقبت کنید. در واقع روشی است که از سرمای شدید (نیتروژن مایع) برای انجماد و تخریب بافت ها استفاده می کنند.

کرایوتراپی برای چه مواردی استفاده می شود؟

روش کرایوتراپی اغلب برای درمان ضایعات پوستی استفاده می شود. ضایعات پوستی رشد یا لکه های پوستی هستند که شبیه پوست اطراف خود نیستند. ضایعات می توانند:

 • خوش خیم (غیر سرطانی)

کراتوز اکتینیک اینها سرطان های پوستی پیش سرطانی هستند که مانند لکه های پوسته پوسته روی پوست شما به نظر می رسند و می توانند در آینده به سرطان تبدیل شوند.

 • سرطان پوست سطحی (سرطان پوستی که در سطح پوست شما قرار دارد).

کرایوتراپی همچنین به حفظ ناحیه اطراف ضایعات و کاهش جای زخم تا حد امکان کمک می کند.

قبل و در طول کرایوتراپی چه انتظاری باید داشت؟

برای آماده شدن برای کرایوتراپی لازم نیست کاری انجام دهید، اما ممکن است لازم باشد قبل از انجام عمل، آرایش، لوسیون یا پودر را پاک کنید.

در طول سرما درمانی یا کرایوتراپی، اکادر درمان یا تکنسین های کلینیک، نیتروژن مایع را روی ناحیه تحت درمان اسپری می‌کند تا آن را منجمد کند.

بهبود پوست بعد از کرایوتراپی

ناحیه تحت درمان به زودی پس از عمل شما قرمز می شود. همچنین ممکن است تاول بزند و متورم شود. اگر این اتفاق افتاد، تاول را نشکنید. همچنین ممکن است زهکشی شفافی را در ناحیه تحت درمان مشاهده کنید. که این طبیعی است. ناحیه تحت درمان در حدود 7 تا 10 روز بهبود می یابد. احتمالا جای زخم باقی نمی گذارد.

چگونه پس از کرایوتراپی از خود مراقبت کنیم؟

از روز بعد از عمل، هر روز ناحیه تحت درمان را به آرامی با آب و صابون غیر معطر بشویید. وازلین یا آکوافور را هر روز به مدت 2 هفته روی ناحیه تحت درمان ، بزنید. این به بهبود ناحیه کمک می کند و از پوسته شدن آن جلوگیری می کند. اگر در ناحیه تحت درمان پوسته ایجاد شد، می توانید ژل نفتی (وازلین) را روی آن ناحیه قرار دهید تا زمانی که پوسته از بین برود.

ناحیه تحت درمان را بدون پوشش رها کنید. در صورتیکه زهکشی دارد، می توانید ناحیه را با بانداژ بپوشانید. اگر خونریزی داشتید، به مدت 15 دقیقه با یک گاز تمیز روی آن ناحیه فشار دهید. اگر خونریزی متوقف نشد، این مرحله را تکرار کنید. پس از تکرار این مرحله هنوز خونریزی متوقف نشده است، با مطب پزشک خود تماس بگیرید.

از صابون معطر، آرایش یا لوسیون در ناحیه تحت درمان تا زمانی که به طور کامل بهبود نیافته است استفاده نکنید. این معمولا حداقل 10 روز پس از عمل شما خواهد بود. ممکن است مقداری مو در ناحیه تحت درمان ریزش کند. این بستگی به عمق انجماد دارد. این ریزش مو ممکن است دائمی باشد.

پس از بهبودی ناحیه تحت درمان، یک کرم ضد آفتاب با طیف وسیع با SPF حداقل 30 روی آن ناحیه بمالید تا از جای زخم محافظت شود. ممکن است تا 1 سال پس از عمل تغییر رنگ (صورتی، قرمزی، یا پوست روشن تر یا تیره تر) در ناحیه تحت درمان داشته باشید. برخی از افراد ممکن است آن را برای مدت طولانی تری داشته باشند یا ممکن است دائمی باشد.

اگر موارد زیر را دارید با پزشک یا پرستار خود تماس بگیرید:

 • تب بالا 38 درجه سانتیگراد یا بالاتر.
 • لرز (احساس سرما و لرز).
 • هر یک از علائم زیر در ناحیه تحت درمان یا اطراف آن:
 • قرمزی یا تورم که به مناطقی از پوست درمان نشده گسترش می یابد.
 • افزایش درد یا ناراحتی در ناحیه تحت درمان.
 • پوست در ناحیه تحت درمان که لمس آن داغ یا سخت است.
 • افزایش تراوش (زرد یا سبز) از ناحیه تحت درمان.
 • بوی بد در ناحیه.
 • خونریزی که پس از اعمال فشار متوقف نمی شود.

مجموعه کلینیک هموروئید دکتر علی آریایی ارائه کننده کلیه خدمات درمان بیماری های نشیمنگاهی می باشد. از جمله خدمات این مجموعه می توان به لیزر هموروئید، لیزر فیستول و لیزر کیست مویی اشاره کرد. برای مشاوره تخصصی و تعیین وقت قبلی تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *