کیست سباسه

کیست یک کیسه بافت کیسه مانند است که با مایع، هوا یا مواد نیمه جامد مانند کراتین پر شده است. کیست ها انواع مختلفی دارند. برخی مانند کیست های چربی در زیر پوست ایجاد می شوند. برخی دیگر در داخل بدن مانند روی کلیه ها یا سینه ها تشکیل می شوند. در این مقاله به کیست سباسه می پردازیم.

کیست سباسه چیست؟

این توده ها معمولاً خود به خود ناپدید می شوند اما می توانند عفونی شوند. سباسه کیست ها توده هایی به رنگ پوست نرم هستند که به آرامی در زیر پوست رشد می کنند. آنها با یک ماده غلیظ و روغنی پر شده اند که ممکن است تخلیه شود. کیست های سباسه بدون درد و در غیر این صورت بی ضرر، گاهی اوقات می توانند عفونی شوند.  بسیار نادر است که کیست سباسه بدخیم یا سرطانی شود. کیست های چربی را می توان به راحتی زیر پوست جابجا کرد. در حالی که می توانند در هر نقطه از بدن ظاهر شوند، معمولاً در سر، پشت گوش، گردن و تنه یافت می شوند. این مقاله به علائم کیست‌های چربی، نحوه تشخیص آن‌ها و گزینه‌های درمانی موجود می‌پردازد. همچنین در مورد زمان مورد نیاز برای برداشتن کیست سباسه و نحوه انجام آن بحث می کند.

علائم کیست سباسه

کیست سباسه دارای چندین ویژگی قابل توجه است:

 • اغلب به صورت توده یا برآمدگی ظاهر می شود.
 • به آرامی درست زیر پوست رشد کنید.
 • معمولاً بدون درد هستند.
 • معمولاً یک سوراخ قابل مشاهده در وسط به نام نقطه مرکزی 5 وجود دارد.
 • هنگام لمس آزادانه حرکت کند

برخی از کیست های چربی در طول زمان به همان اندازه باقی می مانند، در حالی که برخی دیگر بزرگتر می شوند. این می تواند ناراحت کننده یا دردناک باشد، به خصوص اگر ملتهب باشد. کیست های چربی نیز می توانند ملتهب شوند. اگر چنین اتفاقی بیفتد، ممکن است متوجه شوید:

 • قرمزی
 • لطافت
 • گرما در پوست روی کیست

آیا کیست سباسه شایع است؟

کیست سباسه غیر معمول نیست. هر کسی ممکن است در طول زندگی خود دچار کیست چربی شود. با این حال، برخی از افراد ممکن است از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به این ضایعات پوستی باشند یا بیماری دیگری داشته باشند که ابتلا به آنها را حتی بیشتر می کند.

چه چیزی باعث ایجاد کیست چربی می شود؟

برای درک اینکه کیست های چربی از کجا می آیند، مهم است که ساختارهای خاصی در پوست را درک کنید. غدد چربی در پوست سبوم تولید می کنند، یک مایع روغنی با چندین عملکرد حیاتی مانند تنظیم دما، روانکاری و محافظت در برابر عوامل محیطی. فولیکول های مو در مجاورت غدد سباسه قرار دارند. وقتی منافذی که از غده چربی به فولیکول مو منتهی می شود مسدود می شود، مواد می توانند جمع شوند و کیست چربی تشکیل می شود.

برخی از دلایل مسدود شدن غده چربی عبارتند از:

 • ضربه، مانند یک خراش
 • عمل جراحی
 • آکنه
 • اختلالات ژنتیکی مانند سندرم گاردنر، سندرم گورلین یا سندرم فاور-راکوشو
 • هورمون ها، به ویژه آندروژن ها

درون کیست سباسه چیست؟

کیست های چربی با سلول های مرده پوست و کراتین، پروتئینی در مو، پوست، ناخن ها، غدد و اندام های داخلی پر شده اند. اگر کیست چربی باز شود، شاهد ترشح کراتین خواهید بود. خمیری یا پنیری به نظر می رسد و ممکن است بوی بدی داشته باشد. کیست های سباسه عفونی نیز ممکن است با چرک پر شوند.

کیست های سباسه واقعی از لایه بیرونی پوست (اپیدرم) منشا می گیرند. نام اصلی آنها ” اپیدرموئید ” استکیست “، اما بسیاری از مردم ( از جمله ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی) هنوز از اصطلاح “کیست سباسه” استفاده می کنند.

تشخیص کیست سباسه

بسیاری از افراد کادر درمان می توانند کیست های چربی را در هنگام دید تشخیص دهند. گاهی اوقات، ممکن است بیوپسی یا کشت پوست را برای رد شرایط مشابه درخواست کنند.

مواردی که ممکن است شبیه کیست سباسه باشند عبارتند از:

 • کیست قارچی زیر جلدی که به صورت ضایعات خوش خیم پنهان شده است.
 • آبسه : مجموعه ای از چرک در زیر پوست.
 • لیپوم : توده غیر سرطانی بافت چربی.

سعی نکنید خودتان را تشخیص دهید. به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید تا مطمئن شوید که چیست.

درمان کیست سباسه

هیچ راه اثبات شده یا قابل اعتمادی برای حل طبیعی کیست چربی وجود ندارد. هرگز نباید خودتان سعی کنید کیست چربی را بیرون بیاورید یا تخلیه کنید، زیرا ممکن است باعث عفونت شود. با این حال، اگر آنها خود به خود تخلیه شوند، اشکالی ندارد. کیست سباسه می تواند در عرض حدود چهار هفته برطرف شود یا رشد کند یا ملتهب یا عفونی شود.

اگر کیست چربی ملتهب و آزاردهنده باشد، می توان از تزریق استروئید برای آرام کردن و کوچک کردن آن استفاده کرد. اگر کیست سباسه عفونی شود، پزشک آن را با استفاده از ابزارهای استریل باز کرده و تخلیه می کند. آنها ممکن است قبل از زمان، اغلب با داروی لیدوکائین ، ناحیه را بی حس کنند تا درد را به حداقل برسانند.

عفونت از کیست چربی می تواند به پوست اطراف سرایت کند. این سلولیت نامیده می شود و یک بیماری شدیدتر است. ممکن است به آنتی بیوتیک خوراکی به علاوه برش و درناژ نیاز داشته باشید. سلولیتی که به دارو پاسخ نمی‌دهد نیز می‌تواند به فاشئیت نکروزان تبدیل شود که اغلب به عنوان یک بیماری گوشت‌خوار از آن یاد می‌شود. شما می توانید با درمان فوری کیست های عفونی از این پیامدهای شدیدتر جلوگیری کنید.

چه زمانی که نیاز به جراحی است؟

گاهی اوقات کیست های چربی به اندازه ای بزرگ می شوند که در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کنند. ممکن است لازم باشد اینها حذف شوند. این معمولاً از طریق یک برش کوچک با استفاده از بی حسی موضعی در مطب متخصص پوست انجام می شود. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما احتمالاً منتظر خواهد ماند تا کیست شما ملتهب یا عفونی نشود تا با جراحی برداشته شود. این می تواند از بازگشت کیست جلوگیری کند.

نقاهت برداشتن کیست سباسه

برداشتن کیست سباسه کم تهاجمی است، بنابراین بهبودی نسبتاً ساده است. اگر محل کیست سباسه برداشته شده عفونی شود، بهبودی پیچیده تر و طولانی تر می شود.

در غیر این صورت، طول دوره بهبودی شما پس از برداشتن کیست چربی به اندازه کیست چربی و نحوه برداشتن آن بستگی دارد. اگر کیست با جراحی برداشته شود و زخم باز باشد، ممکن است چند هفته طول بکشد تا زخم بهبود یابد. ممکن است بخیه هایی داشته باشید یا نداشته باشید که باید آن ها را هم کشید.

در حالی که برش و درناژ زمان کمتری برای بهبودی نیاز دارد، معمولاً حدود یک هفته – احتمال عود کیست سباسه زیاد است، بنابراین نیاز به درمان و بهبودی بیشتری دارد.

هزینه برداشتن کیست سباسه چقدر است؟

کیست‌های چربی خوش‌خیم (غیر سرطانی) که سلامت یا عملکرد شما را تهدید نمی‌کنند، توسط بسیاری از ارائه‌دهندگان بیمه، از جمله، زیبایی محسوب می‌شوند. هنگامی که برداشتن کیست سباسه یک عمل زیبایی در نظر گرفته می شود، این بیمه ها آن را پوشش نمی دهند. بدون بیمه درمانی، برداشتن کیست سباسه ممکن است چند صد دلار هزینه داشته باشد.

کلام آخر

کیست های سباسه برجستگی هایی هستند که درست زیر پوست پر از کراتین هستند. با وجود نام، آنها حاوی سبوم نیستند. معمولاً می توان آنها را با دید تشخیص داد. بیوپسی می تواند مشکلات مشابه را در صورت نیاز رد کند. درمان ها می تواند شامل تزریق استروئید، زهکشی یا برداشتن جراحی باشد. در صورت عدم درمان، این کیست ها می توانند بسیار بزرگ، ناراحت کننده یا ناخوشایند شوند که ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. درمان زودهنگام کیست سباسه می تواند از نیاز به مداخله جراحی جلوگیری کند.

کلینیک تخصصی هموروئید دکتر علی آریایی ارائه کننده خدمات درمان لیزری انواع بیماری ها شامل درمان هموروئید با لیزر، درمان کیست مویی با لیزر، درمان فیستول با لیزر، درمان شقاق با لیزر می باشد. در این کلینیک کلیه خدمات درمانی به صورت کاملا تخصصی زیر نظر متخصص هموروئید انجام می شود. برای مشاوره تخصصی و تعیین وقت قبلی تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *