هموروئید چیست؟

هموروئید چیست؟


هموروئید چیست؟

بواسیر، هموروئید، یا به انگلیسی hemorrhoid یکی از انواع بیماریهای گوارشی می باشد، که سبب ایجاد زائده در راست روده یا مقعد می شود، در بواسیر وریدهای ناحیه مقعد متورم و بزرگ شده و زمانی که این رگها کشیده می شوند، تحریک خواهند شد. امروزه هموروئید یک بیماری مزمن و شایع می باشد که تا سن 50 سالگی، 50 درصد بالغین به آن مبتلا می شوند و آن را تجربه خواهند کرد، و برای دوره ای با عوارض آن نظیر، خارش، درد، احساس ناراحتی و سوزش، سر کار خواهند داشت. بیماری هموروئید به طور کلی شامل دو نوع می باشد، نوع داخلی و نوع خارجی، بواسیر داخلی، در داخل راست روده و بدون درد ایجاد می شود اما در نوع خارجی، در زیر پوست اطراف مقعد ایجاد می شود و ممکن است با علائمی مانند درد خارش، تورم و خونریزی همراه است.

علل ایجاد هموروئید چیست؟

اکنون که متوجه شدیم هموروئید چیست؟ به بررسی علل ایجاد هموروئید می پردازیم.

 • فشار زیاد هنگام دفع مدفوع :

وقتی رگ های اطراف مقعد شما تحت فشار خروج مدفوع یا اسهال قرار گیرد، ممکن است کشیده شوند و باعث ایجاد تورم شوند، یبوست و اسهال مزمن نیز از علل شایع بواسیر می باشد، فشار زیادی که به سیاهرگ ها و راست روده وارد می شود، التهاب ایجاد می کند.

 • بارداری :

در دوران بارداری رحم بزرگ شده و به سیاهرگ های ناحیه لگن و مقعد فشار وارد می کند و ممکن است، باعث ایجاد بواسیر شود.

 • افزایش سن :

با افزایش سن، عضلات و بافت های ناحیه مقعد ضعیف تر شده و سیاهرگ ها در این ناحیه بیشتر مستعد تورم و التهاب می شوند.

 • چاقی و چاقی مزمن :

اضافه وزن و چاقی، فشار داخل شکم را افزایش می دهد و به سیاهرگ های ناحیه مقعد و راست روده فشار می آورد

 • بلند کردن اجسام سنگین :

در هنگام بلند کردن اجسام سنگین بسیار مراقب باشد و از توان بازوان خود استفاده نمایید، در برخی موارد بلند کردن جسم سنگین سبب ایجاد التهاب در رگ ها و ایجاد بواسیر می شود.

 • ایستادن یا نشستن طولانی مدت :

ایستادن و یا نشستن طولانی مدت به خصوص در توالت نیز باعث این امر می گردد.

انواع هموروئید چیست؟

در مورد انواع بیماری بواسیر یا هموروئید، می توان به سه نوع اصلی، هموروئید داخلی، هموروئید خارجی و پرولاپس اشاره کرد :

 • بواسیر داخلی :

همانطور که گفته شد، بواسیر داخلی در راست روده ایجاد می شود و علامت اصلی آن خونریزی بدون درد به هنگام مدفوع است، بواسیر داخلی به چهار نوع تقسیم می شود، درجه یک، رگ های متورم داخل راست روده هستند و قابل مشاهده نیستند. درجه دو، رگ های متورم در هنگام دفع مدفوع بیرون می زنند اما به طور خود به خود به داخل راست روده بر می گردند. درجه سه، رگ های متورم در هنگام دفع مدفوع بیرون می زنند و باید با دست به داخل راست روده هدایت شوند، نوع 4 به طور دائمی بیرون زده هستند و قابل برگشت به داخل راست روده نیستند.

 • بواسیر خارجی:

در زیر پوست و اطراف مقعد ایجاد می شود و ممکن است با علائمی مانند درد، خارش، تورم و خونریزی همراه باشد. انواع بواسیر خارجی، عبارتند از، ترومبوزه که لخته شدن خون داخل هموروئید خارجی را گویند که می تواند بسیار دردناک باشد. نوع دیگر بواسیر خارجی، بواسیر خونریزی است که رگ های متورم، خونریزی می کند، نوع آخر بواسیر داخلی، نوع پروس لاپس است، که بیرون زدگی هموروئید خارجی از مقعد می باشد.

برای تشخیص انواع هموروئید به متخصص هموروئید می توانید مراجعه کنید که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

تشخیص هموروئید چگونه است؟

معاینه دیداری مقعد از روش های تشخیص هموروئید می باشد، برای تایید تشخیص پزشک آزمایش دیگری نیز انجام می دهد تا هرگونه تورم یا مشکل را پیدا کند که این آزمایش به تست (انگشتی) رکتوم مشهور است. در این آزمایش پزشک یک انگشت پوشیده با دستکش و چربی را به ناحیه رکتوم وارد می کند، اگر احساس کند که چیزی غیر طبیعی است یا تورمی وجود دارد ممکن است درخواست آزمایش دیگری تحت عنوان سیگموئیدوسکوپی کند. پزشک در این آزمایش از یک دوربین کوچک برای تشخیص هموروئید داخلی استفاده می کند. این دوربین درون یک لوله کوچک قرار گرفته و داخل رکتوم وارد میشود تا پزشک توده را تشخیص داده و در نتیجه اقدام به درمان آن نماید.

تشخیص دقیق هموروئید توسط دکتر متخصص هموروئید انجام می شود.

روش های پیشگیری از هموروئید

مصرف سبزیجات و میوه ها و دانه های گیاهی و سبوس باعث دوری از یبوست می شود.

 فعالیت ورزشی پیوسته به صورت دو ساعت در هفته به صورت آرام و یک ساعت به صورت تند و شدید

تغییر عادات در اجابت مزاج، به طوریکه از زور زدن در هنگام دفع مدفوع اجتناب کنید.

 از ایستادن یا نشتن طولانی مدت اجتناب نمایید.

اجتناب از نگهداری تنفس در موقع دفع و اجابت مزاج.

نحوه درمان هموروئید چیست؟

تا به اینجا در مورد مسائلی همچون هموروئید چیست؟ انواع هموروئید و روشهای تشخیص آن توسط متخصص هموروئید و پیشگیری آن توضیح دادیم …

درمان هموروئید یا بواسیر بستگی به شدت علائم، نوع بواسیر، مختلف است. پزشک شما پس از انجام بررسی‌های لازم، تشخیص دقیق را مشخص می‌کند و بر اساس آن یک یا ترکیبی از روش‌های درمانی را اعمال نماید. در زیر به چند نوع از روش های درمانی می پردازیم :

 • بستن باند پلاستیکی :

بستن باند پلاستیکی یا “لیگاسیون” (Ligation) یکی از روش‌های درمان هموروئید است که توسط پزشک متخصص هموروئید یاکولوپروکتولوژی انجام می‌شود. این روش به عنوان روش غیرجراحی درمان بواسیر مورد استفاده قرار می‌گیرد، متخصص هموروئید با استفاده از ابزارهایی مانند فیبروکولونوسکوپ یا آنوسکوپ بررسی دقیقی از وضعیت هموروئیدها انجام می‌دهد.برای آماده‌سازی به بیمار داروی ضد درد موضعی یا داروی تجویزی داده می‌شود. پزشک با استفاده از ابزارهای خاص، باند پلاستیکی یا لیگاتور را دور هموروئید می‌چسباند. این باند باعث قطع خونرسانی به هموروئید می‌شود و در نتیجه، بافت هموروئید ترک می‌خورد و کاهش می‌یابد.

 • انعقاد الکتریکی :

انعقاد الکتریکی یا “کواگولوپلاستی” (Cryotherapy) یکی از روش‌های درمان هموروئید یا بواسیر است که بر اساس اثر یخ‌زدایی بر تنظیم گردش خون و کاهش التهاب متمرکز است. این روش به طور مختصر به عنوان “کرایوتراپی” هم نامیده می‌شود. در این روش، سطح هموروئید یا مناطق ملتهب با استفاده از یخ یا سرما تراشیده می‌شود.

 • اسکلوتراپی :

این روش به منظور کاهش حجم و تسکین علائم هموروئیدها انجام می‌شود. در اسکلروتراپی، یک ماده شیمیایی به نام اسکلروز (sclerosant) به داخل هموروئید حقن می‌شود. این ماده باعث التهاب و التراکم در دیوار هموروئید می‌شود، که در نتیجه، بافت هموروئید به هم چسبیده و انقباض می‌کند.

 • هموروئیدکتومی :

هموروئیدکتومی یکی از روش‌های جراحی برای درمان هموروئید یا بواسیر است. این روش معمولاً در مواردی که هموروئیدها بسیار بزرگ شده یا به شدت تراکم شده‌اند و سایر روش‌های غیرجراحی کارآیی ندارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. متخصص هموروئید با استفاده از ابزارهایی مانند فیبروکولونوسکوپ یا آنوسکوپ بررسی دقیقی از وضعیت هموروئیدها انجام می‌دهد. برخی از بیماران قبل از جراحی به داروهای مسکن و مهار کننده التهاب موضعی ممکن است نیاز داشته باشند. قبل از جراحی، بیمار به بیهوشی مناسب درآورده می‌شود تا احساس درد و ناراحتی نکند.

پزشک هموروئیدهای بزرگ یا متعدد را برش می‌زند و از بین می‌برد. این برش معمولاً به صورت دایره‌ای یا بیضوی اطراف هموروئید انجام می‌شود.

در صورت وجود هموروئیدهای داخلی (درون مقعد)، پزشک ممکن است از تکنیک‌های خاصی برای دسترسی به آنها استفاده کند.

منطقه برش شده با دوخت‌های مخصوص درست می‌شود تا خونریزی کاهش یابد و زخم‌ها به خوبی بهبود یابند.

 • روش لیزر برای درمان هموروئید :

درمان به روش لیزر پیشرفته ترین روش درمان هموروئید می باشد، که از روش های نوین برای درمان این بیماری استفاده می کند، در روش لیزر برای درمان هموروئید، از اشعه لیزر برای سوزاندن و از بین بردن بافت های اضافی هموروئید استفاده می شود، این روش به طور معمول برای درمان هموروئید در مراحل اولیه و همچنین برای تسکین علائم هموروئید در مراحل پیشرفته تر استفاده می شود. نحوه انجام درمان به وسیله لیزر در درمان هموروئید به این شکل است که قبل از شروع عمل، به بیمار بی حسی موضعی یا عمومی داده می شود. جراح از یک دستگاه لیزر برای تابش اشعه لیزر به بافت هموروئید استفاده می کند، اشعه لیزر باعث سوزاندن و از بین بردن بافت اضافی هموروئید می شود، در برخی موارد، از لیزر برای لخته شدن خون در رگ های هموروئید و جلوگیری از خونریزی استفاده می شود.

از مزایای لیزر در درمان هموروئید معمولا” درد کم نسبت به درمان سنتی، خونریزی کمتر و همچنین انجام عملیات سریعتر اشاره کرد، همچنین این روش عوارض کمتری دارد. از معایب لیزر هموروئید، می توان به داشتن هزینه زیاد اشاره نمود و ممکن است برای بعضی افراد و سنین مناسب نباشد.

مراقبت های بعد از لیزر هموروئید چیست؟ ممکن است مسکن برای تسکین درد تجویز شود، استفاده از کمپرس سرد می تواند به کاهش درد و تورم کمک کند، استحمام سیتز (نشیمن) و استفاده از دستمال مرطوب می تواند به حفظ بهداشت ناحیه مقعد کمک کند، همچنین رژیم غذایی می تواند مفید باشد.

دکتر متخصص هموروئید

دکتر متخصص هموروئید یک پزشک متخصص در زمینه تشخیص و درمان هموروئید می باشد که در تشخیص و درمان سایر بیماری ها همچون بیماریهای راست روده و مقعد نیز تخصص دارد. به پزشک متخصص هموروئید عنوان پروکتولوژیست نیز داده می شود.

پزشکان متخصص هموروئید، پزشکانی هستند که آموزش های تخصصی و تکمیلی در راستای تشخیص و درمان هموروئید و سایر روش های آنورکتال را دیده اند.

پزشک متخصص هموروئید در صورت تشخیص هموروئید در یک بیمار ممکن است از روش  هایی همچون دارو، تغییر شیوه و سبک زندگی، جراحی و یا لیزر استفاده کند.

اگر علائم و نشانه های هموروئید را دارید هرچه سریعتر باید به یک پزشک و متخصص هموروئید مراجعه کنید تا هموروئید شما تشخیص داده شده و درمان مناسب با آن انجام شود. تشخیص و درمان به موقع بیماری می تواند مانع از ایجاد عوارض بعدی شده و سلامت و رفاه کلی فرد را بهبود دهد و مانع از هرگونه اختلالی در زندگی شود.

چه اقداماتی در کلینیک های هموروئید انجام می شود؟

در کلینیک‌ هموروئید یا کلینیک های مختص به بیماری بواسیر، اقدامات متنوعی انجام می‌شود تا بیماری تشخیص داده شود و بهبودی درمانی برای بیماران ارائه گردد. مهمترین اقدامات در کلینیک‌ هموروئید شامل موارد زیر می‌شود:

 1. تشخیص و ارزیابی:

پزشک ممکن است از ابزارهایی مانند آنوسکوپ یا فیبروکولونوسکوپ برای بررسی دقیق انواع هموروئید و مناطق مقعدی استفاده کند.

ارزیابی شدت علائم، نوع هموروئید، و وضعیت عمومی بیمار.

 • تشخیص تصویری:

در برخی از موارد، ممکن است از تصاویر مانند سونوگرافی، توموگرافی کامپیوتری (CT scan) یا رزونانس مغناطیس (MRI) برای تشخیص دقیقتر استفاده شود.

 • آزمایشات:

ممکن است نیاز به آزمایشات خون برای ارزیابی عوارض بیماری، مثل فقر آهن، باشد.

 • ارائه توصیه‌ها و مشاوره:

به بیماران توصیه‌هایی درباره تغییرات در سبک زندگی، تغذیه، و فعالیت‌های ورزشی داده می‌شود.

 • استفاده از روش‌های غیرجراحی:

در صورت امکان، از روش‌هایی مانند لیگاسیون (بستن باند پلاستیکی)، کواگولوپلاستی (کرایوتراپی)، یا اسکلروتراپی استفاده می‌شود.

 • جراحی در موارد پیشرفته:

برخی از بیماران با هموروئید پیشرفته ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. در کلینیک ها، جراحان متخصص ممکن است هموروئیدکتومی یا روش‌های جراحی دیگر را انجام دهند.

 • پیگیری و مراقبت پساجراحی:

برای بیمارانی که جراحی انجام داده‌اند توصیه هایی در جهت بهبود روند بیمار بعد از جراحی داده می شود.

نتیجه گیری

کلینک هموروئید دکتر علی آریایی با سال ها فعالیت در زمینه تشخیص و درمان انواع بیماری ها از جمله هموروئید، شقاق، کیست مویی، بواسیر، آبسه مقعدی و فیتستول با استفاده از بالاترین و پیشرفته ترین روش های درمان انجام می شود. در این مجموعه درمان بیماری ها با استفاده از لیزر و بهره بردن از پیشرفته ترین دستگاه های لیزر دنیا انجام شده و اصولا درمان بیماری با کمترین میزان درد و عوارض و خونریزی انجام می شود. لیزر هموروئید به عنوان یکی از روش های کم درد است که امروزه باعث شده درمان بیماری با سهل ترین روش ممکن صورت گیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *